Najlepsze uniwersytety Ameryki Łacińskiej


W tegorocznej edycji Akademickiego Rankingu Uniwersyetetów Świata, klasyfikującego 500 najlepszych światowych uczelni wyższych, znalazło się 10 instytycji edukacyjnych z Ameryki Łacińskiej.

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata jest przygotowywany i co roku publikowany przez Uniwersyt Jiao Tong w Szanghaju i dlatego powszechnie nazywany jest listą, bądź rankingiem szanghajskim. To jedna z trzech najbardziej prestiżowych (choć i tak budząca wiele kontrowersji) prób sklasyfikowania czołowych światowych uczelni.

Uniwersytet w Buenos Aires, ze swymi ponad 300 tys. studentów, jest też jednym z największych uczelni na świecie.

Uniwersytet w Buenos Aires, ze swymi ponad 300 tys. studentów, jest też jedną z największych uczelni na świecie.

Przy tworzeniu rankingu pod uwagę brane są takie parametry jak jakość i dokonania kadry naukowej (np. liczba noblistów wśród wykładowców, publikacje i cytowania w znaczących periodykach naukowych), ale także np. sukcesy studentów w konkursach naukowych. Pod uwagę brane jest też „otwarcie” uczelni (im więcej zagranicznych wykładowców i studentów tym lepiej), oraz relacja między wielkością kadry, a liczbą studentów.

Wśród 500 najlepszych światowych uczelni znalazło się w tym roku 10 uniwersytetów z Ameryki Łacińskiej. Są to kolejno (tylko pierwsza setka jest precyzyjnie sklasyfikowana, uczelnie znajdujące się na dalszych pozycjach są grupowane na następujących pozycjach: pierwsza połowa drugiej setki, druga połowa drugiej setki, trzecia setka, czwarta setka, piąta setka):

Pierwsza połowa drugiej setki (101-150):

  • Uniwersytet Buenos Aires (Argentyna) – dodatkowo miejsce w pierwszej połowie drugiej setki rankingu najlepszych wydziałów matematyki
  • Uniwersytet São Paulo (Brazylia) – dodatkowo miejsce w pierwszej setce rankingu najlepszych na świecie wydziałów medycyny i farmacji

Druga połowa drugiej setki (151-200):

Czwarta setka (301-400):

Piąta setka (401-500):

W tegorocznej edycji rankingu, jak co roku, prym wiodą uczelnie amerykańskie. Podiumowe trio to Harvard, Stanford i Berkeley. W pierwszej 10. są tylko dwa uniwersytety spoza Stanów Zjednoczonych – brytyjskie Cambridge i Oxford.

Z Polski, w światowym uniwersyteckim TOP500 zmieściły się dwie uczelnie – Uniwersytet Warszawski i Jagielloński. Obie są w czwartej setce.

****

Edukacji w Ameryce Łacińskiej poświęcony jest jeden z działów naszego latynoamerykańskiego forum dyskusyjnego. Można tam m.in. wymienić się doświadczeniami ze studiów/stypendiów w tej części świata.

 

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.