Boliwia demokratyzuje antykoncepcję


Rząd Boliwii rozpoczyna walkę z nieplanowanymi ciążami – już wkrótce kobiety w tym kraju będą mogły otrzymać bezpłatnie prezerwatywy, implanty antykoncepcyjne i tzw. „pigułki dnia następnego”.

Darmowa dystrybucja środków antykoncepcyjnych rozpocznie się z początkiem tego roku. Jak wyjaśnił Narodowy Dyrektor Zdrowia, Rubén Colque, będą one dostępne we wszystkich rejonowych szpitalach i państwowych przychodniach na terenie całego kraju. Do dyspozycji kobiet będą zarówno prezerwatywy dopochwowe, implanty antykoncepcyjne, jak i tzw. „pigułki dnia następnego”, czyli środek, który stosuje się już po stosunku płciowym, gdy istnieje możliwość zajścia w niechcianą ciąże –  jego działanie polega na opóźnieniu jajeczkowania i utrudnieniu zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionego jaja.

W chwili obecnej pigułkę dnia następnego można już kupić, bez recepty, w boliwijskich aptekach. Kosztuje równowartość ok. 8 dolarów.

W chwili obecnej pigułkę dnia następnego można już kupić, bez recepty, w boliwijskich aptekach. Kosztuje równowartość ok. 8 dolarów.

Ministerstwo Zdrowia w La Paz zapewnia, że dystrybucja będzie się zawsze odbywała po konsulatcji z lekarzem. –Pomoże on wybrać najbardziej dogodną formę antykoncepcji. I będzie też czuwać nad tym aby pigułki dnia następnego były brane w wyjątkowych sytuacjach, a nie traktowane jako rutynowa antykoncepcja. Taką pigułkę powinno się brać nie częściej niż raz do roku.– tłumaczy Grisel Alarcón, odpowiedzialna za zdrowie seksualne w Ministerstwie.

Władze przeprowadziły już w tym roku ograniczony program pilotażowy takiej dystrybucji w rejonie Santa Cruz. I twierdzą, że okazał się on olbrzymim sukcesem. Zainteresowanie kobiet było ogromne i ponad 1000 z nich zdecydowało się na implant antykoncepcyjny, który zabezpiecza przed ciążą na okres 36 miesięcy.

Ministerstwo chciało początkowo uruchomić tą darmową dystrybucję już w październiku tego roku, ale ze względów formalnych musiano opóźnić program o 3 miesiące – przedłużyły się bowiem prace nad włączeniem tych 3 metod antykoncepcji do programu Powszechnego Ubezpieczenia Rodzicielsko-Dziecięcego, z którego dystrybucja będzie finansowana. Szacuje się, że koszt darmowej antykoncepcji wyniesie ok. 2 milionów dolarów rocznie. Boliwia ma nadzieję, że otrzma dofinansowanie z Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA).

Boliwia ma jeden z najwyższych w regionie wskaźników ciąży u nastolatek. Wg. ministerialnych statystyk na 250-300 tysięcy noworodków jakie przychodzą w ciągu roku na świat w Boliwii, aż 60 tys. to dzieci nastolatek.

Przedstawiciele oranizacji pozarządowych zajmujących się zdrowiem reproduktywnym uważają, że decyzja rządu o wprowadzeniu bezpłatnego dostępu do antykoncepcji to krok w dobrym kierunku, choć ostrzegają, że nie będzie miał on znaczącego wpływu na ciąże nastolatek. Wg. projektu będzie on bowiem zarezerwowany dla kobiet pełnoletnich, tymczasem pełnoletność w Boliwii uzyskuje się po ukończeniu 21 roku życia.

Będzie to pierwszy w Ameryce Łacińskiej tak powszechny program darmowego dostępu do antykoncepcji. W Chile, Argentynie i Ekwadorze za darmo dostępne są jedynie pigułki dnia następnego.
Prześlij dalej:

2 reakcje na "Boliwia demokratyzuje antykoncepcję"

 1. latinbrand  05/09/2013 o 10:00

  Jednak rząd Evo Moralesa potrafi pozytywnie zaskoczyć! Brawo!

  Odpowiedz
 2. Maria Wacińska  06/09/2013 o 21:12

  Nie wiem czy cieszyć sie, czy też smucić z takiej wiadomości.
  Nigdy nie przypuszczałam, że jakiejkolwiek dziedzinie nasza Polska będzie kiedyś wyglądała na bardziej zacofaną od Boliwii. A jednak!

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.