Latynoamerykańskie opowieści w warszawskiej Lunie


Już w tym tygodniu, w warszawskim kinie Luna, rusza prawie trzymiesięczny cykl pokazów slajdów „In Mundo”. I będzie w nim dużo Latynoameryki!

Cykl slajdowisk „In Mundo” to spotkania z czołowymi polskimi fotografującymi podróżnikami, którzy w ich trakcie nie tylko pokazują zdjęcia, ale też dzielą się wrażeniami ze zwych ekspedycji.

In_Mundo

W tym roku, między 5. października i 19. grudnia, w warszawskim kinie Luna będzie można obejrzeć i wysłuchać relacje z podróży po Azji, Oceanii i Ameryce Południowej. tierralatina.pl szczególnie zaprasza na te ostatnie:

5 października (sobota) o godz. 18:00, Gosia Preuss-Złomska i Marcin Złomski pokażą „Patagonia – droga na Południe

Przez olbrzymie, niezamieszkałe obszary, przez wypalony słońcem step, wśród hulającego niemiłosiernie wiatru wiedzie słynna droga nr 40. Nawierzchnia w większości jest kamienista, zakurzona i pełna kolein. Za oknami samochodu bezkresna przestrzeń, ale gdy tylko skręcamy na zachód wyrastają przed nami ośnieżone szczyty Andów. Wyruszamy na najsłynniejsze trekkingi świata – pod potężnym Fitz Roy’em i monumentalnymi Torres del Paine.

Fitz Roy

Dalej na Południu jest już tylko osnuta legendami Ziemia Ognista. Aby do niej dotrzeć przeprawiamy się przez zdradliwe wody Cieśniny Magellana. Dzikie góry, lwy morskie i kormorany zamieszkujące bezludne wysepki kanału Beagle świadczą o tym, że dotarliśmy na prawdziwy koniec świata.

2_Gauchos

Jednak Patagonia to nie tylko surowe, bezludne równiny i szalejące wichry. To kraina bogata w połyskujące słońcem turkusowe jeziora, gęste lasy, rwące rzeki i rozległe lodowce. W XVII wieku dotarli tam pierwsi osadnicy z Europy, którzy na przekór żywiołom zakładali estancje (olbrzymie majątki ziemskie). Do dzisiaj hodują wielkie stada bydła, urządzają tradycyjne rodea i kultywują pamięć o swych przodkach. Przemierzając setki kilometrów patagońskich bezdroży nie raz przebiegnie nam przez drogę guanako lub przepędzane przez gauchos (pasterzy) stado owiec.

Gosia Preuss-Złomska i Marcin Złomski

Gosia Preuss-Złomska i Marcin Złomski

Gosia – doktor socjologii, Marcin – dyplomowany kontrabasista; oboje są także absolwentami Szkoły Głównej Handlowej. Gdy poznali się na pokazie slajdów podróżniczych on miał już za sobą wędrówkę w głąb peruwiańskiej dżungli, przemierzył Afrykę od Kairu do Kapsztadu i odwiedził klasztory buddyjskie w Tybecie; ona wspinała się w górach Azji i podziwiała bezkres mongolskiego stepu. Od tej chwili wyjeżdżali już razem, aby w końcu ruszyć w 10-miesięczną podróż poślubną dookoła świata. Gnani wciąż przed siebie przemierzyli ponad osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach. Od niedawna podróżują we trójkę z córką Zosią.
Zawodowo zajmują się pokazami slajdów podróżniczych oraz tworzeniem i pilotowaniem autorskich wypraw trampingowych do obu Ameryk, Azji i Afryki. Są pomysłodawcami wyszukiwarki wypraw Zorientowani.com oraz autorami albumu fotograficznego „Indonezja. W cieniu wulkanów”. Prowadzą stronę 5 Strona Świata.

17 października (czwartek) o godz. 17:00, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie przedstawią „Wenezuelę o smaku mango„.

Podróż do Wenezueli była dla nas przede wszystkim odkrywaniem fascynującej przyrody i zjawiskowych krajobrazów. Podziwialiśmy wyłaniające się z sawanny i lasów tropikalnych malownicze góry stołowe tepuis. Weszliśmy na jedną z nich: tajemniczą spowitą mgłą Roraimę, na której znajduje się wiele endemicznych roślin. Kąpaliśmy się pod wodospadami Gran Sabany a największe wrażenie zrobił na nas najwyższy wodospad świata Salto Angel spływający z góry stołowej Auyan Tepuy.

4_Podróż_łodzią_do_wodospadu_Salto_Angel

Obserwowaliśmy kapibary, anakondy, kajmany i niezliczone ilości ptaków na pasterskich mokradłach Los Llanos. Płynęliśmy łodzią przez dżunglę po Rio Caura odwiedzając wioski indiańskie, kapiąc się na piaszczystych plażach i docierając do wspaniałego wodospadu Paro.

3_Paprocie_drzewiaste_na_zboczach_Roraimy

Uczestniczyliśmy w święcie Bożego Ciała w San Francisco de Yare obserwując procesję tańczących diabłów – Los Diablos Danzantes. Smak aromatycznego mango towarzyszył nam podczas całej wenezuelskiej wędrówki, którą zakończyliśmy na rajskich plażach Karaibów.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję,  a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.

 

5 grudnia (czwartek) o godz. 19:00, Anna i Marcin Szymczakowie zaproszą na „Andyjskie Ścieżki w Boliwii, Peru i Chile„.

Dwumiesięczna podróż przez trzy kraje Ameryki Południowej obfitowała w wiele przygód, spotkań z Indianami oraz podziwianie nieskażonej ludzką ręką przyrody. Wędrowaliśmy przez kolonialne miasta Boliwii – La Paz, Sucre i Potosi, aby dotrzeć na największe solnisko na świecie: Salar de Uyuni.

Andy2_s

Zachwycaliśmy się bezkresem pustyni Atacama, gorącymi źródłami, gejzerami i wulkanami, w tym jedym z aktywniejszych sejsmicznie rejonów świata, aby dotrzeć nad urwiste brzegi Pacyfiku już w Chile.

Andy6_s

W Peru podziwialiśmy prastare miasta Inków, spotkaliśmy rodowitych mieszkańców Andów, podziwiając ich festiwale i barwną kulturę. Pod koniec naszej podróży powróciliśmy do Boliwii, aby wędrować po andyjskich ścieżkach Cordiliera Apolobamba, odbyć rejs po jeziorze Titicaca i dotrzeć do nieprzebytych i obfitujących w dziką florę i faunę lasów amazońskich.

Ania i Marcin Szymczakowie

Ania i Marcin Szymczakowie

Anna i Marcin Szymczakowie – z wykształcenia geografowie, z zamiłowania fotografowie. Ich przygoda podróżnicza zaczęła się już w czasach studenckich, kiedy zorganizowali wspólnie kilka trekkingowych wypraw w Andy, Ałtaj, Tien Szan, góry Elburs czy Alpy Japońskie, Himalaje i Pamir. Wtedy też zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Dotarli na „Dach Świata” i pod świętą górę Kailasz dość nietypowo, z Kaszgaru. Smakowali zieloną herbatę pod Fuji, a także przemierzali amazońską dżunglę. Od pięciu lat nie wyobrażają sobie innego poznawania świata, jak we trójkę – z córką Igą. Razem zwiedzają świat od Nowej Zelandii przez Japonię, Chiny, Oman, Armenię, Gruzję, Europę po Maroko. Na wyjazdy zawsze zabierają aparat fotograficzny, a plon „bezkrwawych łowów” można zobaczyć w trzech autorskich albumach po Japonii, Boliwii i Tybecie. Prowadzą stronę internetową Fotografia Podróżnicza.

 

Bilet wstępu na każdy pokaz – 15 PLN. Są one do nabycia przez internet, oraz w kasie kina Luna (Marszałkowska 28), która otwierana jest codziennie, na pół godziny przed rozpocząciem pierwszego seansu. Ilość biletów ograniczona!

Informacje o pozostałych pokazach w cyklu „In Mundo” na stronie internetowej wydarzenia. tierralatina.pl jest jednym z jego medialnych partnerów.
Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.