Wielki kontrakt Airbusa w Meksyku


Meksykańska tania linia lotnicza VivaAerobus postanowiła wymienić używane obecnie boeingi na airbusy. Jej szefowie podpisali kontrakt na zakup aż 52 samolotów od europejskiego producenta.

Wszystkie 52 maszyny kupowane przez VivaAerobus to wąskokadłubowe airbusy A320 średniego zasięgu. Dostawy rozpocząć się mają w przyszłym roku i zakończyć w 2021. Podpisany w tym tygodniu kontrakt precyzuje, że pierwsze 12 samolotów będzie w aktualnie produkowanej wersji, a 40 kolejnych we wciąż opracowywanej wersji A320neo. Łączna, nominalna wartość tego zamówienia to 5,1 miliarda dolarów. Stanowi to największe jednorazowe zamówienie na airbusy A320 złożone przez jakiegokolwiek przewoźnika z Ameryki Łacińskiej.

airbusy A320 w barwach VivaAerobus (fot: Airbus)

airbusy A320 w barwach VivaAerobus (fot: Airbus)

Dla europejskiego Airbusa kontrakt z VivaAerobus jest sukcesem tym większym, że przewoźnik ten ma w tej chwili flotę składającą się wyłącznie z konkurencyjnych boeingów B737-300. Juan Carlos Zuazua, szef tego meksykańskiego low-costa, sprecyzował już, że starzejące się boeingi (średnia wieku eksploatowanych obecnie maszyn to ponad 22 lata) będą przez VivaAerobus stopniowo wycofywane, gdy tylko firma zacznie otrzymywać zamówione właśnie samoloty. –W 2016 roku powinniśmy mieć już flotę składającą się wyłącznie z maszyn europejskiej produkcji. Plan naszego dalszego rozwoju zakłada korzystanie tylko z airbusów.– zapewnił.

Podpisany kontrakt, poza zamówieniem 52 samolotów, zawiera też opcję na 40 kolejnych. Zuazua wyjaśnił, że modernizacja floty będzie finansowana zarówno przez kredyty bankowe, jak i kontrakty leasingowe. –Chcemy mieć mniej więcej 60 proc. samolotów własnych i 40 proc. wyleasingowanych. Wydaje się to nam optymalną, z finansowo-operacyjnego punktu widzenia, proporcją.– dodał.

VivaAerobus to powstały w 2006 r. meksykański tani przewoźnik lotniczy, kontrolujący obecnie ok. 13 proc. rynku „low-cost” w swoim kraju. Firma należy do IAMSA – największej w Meksyku firmy autobusowej, oraz rodziny Michaela O’Leary – irlandzkiego szefa Ryanaira. Jej główną bazą operacyjną jest lotnisko w Monterrey. VivaAerobus lata obecnie do 26 miast na terenie Meksyku, oraz do Houston w Stanach Zjednoczonych.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.