Papieżem w szybki rejs


„Franciszek” jest rekordzistą. Urugwajski prom, nazwany tak na cześć argentyńskiego papieża, jest najszybszy na świecie. Pływa między Montevideo i Buenos Aires.

Od kilku dni „Franciszkiem” można się już przepłynąć. Jego armator, urugwajska firma Buquebus, będąca liderem na rynku przewozów między Urugwajem i Argentyną, włączyła go do floty obsługującej połączenie między stolicami obu państw. „Franciszek” może zabrać na pokład 150 samochodów, 976 pasażerów i pokonuje 200 km, dzielących porty w Montevideo i Buenos Aires, w 2 godziny i 12 minut.

Francisco Papa

„Franciszek”

„Franciszek” to katamaran zaprojektowany i zbudowany przez australijską firmę Incat. To najszybsza tego typu jednostka na świecie – napędzana jest dwiema turbinami gazowymi o łącznej mocy około 57 tys. koni mechanicznych.  Jej maksymalna prędkość robocza, czyli ta którą rzeczywiście rozwija podczas normalnego rejsu, to 58 węzłów – ponad 107 km/h.

W ceremonii chrztu nowego promu, nazwanego „Franciszek” ku czci pochodzącego z Buenos Aires argentyńskiego papieża, udział wzięli m.in. prezydenci Argentyny i Urugwaju, Cristina Fernández i José Pepe Mujica.

Nowa jednostka kosztowała Buquebus 150 milionów dolarów. Początkowo miała się ona nazywać „López Mena”, od nazwiska założyciela, szefa i właściciela jej armatora, Juana Carlosa López Mena. Jednak, gdy tylko wybrano kardynała Bergoglio na papieża, i ten orbrał imię Franciszek, szef Buquebusa postanowił „oddać” mu ten honor.

Najtańszy bilet na „Franciszka”, na trasie Buenos Aires – Montevideo, kosztuje od 490 ARS.

 

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Papieżem w szybki rejs"

  1. zuercher  15/10/2013 o 00:03

    „Początkowo miała się ona nazywać „López Mena”, od nazwiska założyciela, szefa i właściciela jej armatora, Juana Carlosa López Mena. Jednak, gdy tylko wybrano kardynała Bergoglio na papieża, i ten orbrał imię Franciszek, szef Buquebusa postanowił „oddać” mu ten honor.”

    Czyli jednak zmysł marketingowy zwyciężył z megalomanią! 🙂

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.