Pensja minimalna w Wenezueli znowu rośnie


Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro, ogłosił drugą w tym roku podwyżkę minimalnej pensji i emerytury. Tym razem o 30 proc.

To już w Wenezueli rewolucyjna tradycja – każdego roku z okazji Święta Pracy ogłaszana jest podwyżka minimalnej pensji i emerytury. I co roku jest ona coraz większa. Tym razem 1 maja minimalne zarobki wzrosną o 30 proc. i wynosić będą prawie 4252 boliwary. Jest to już druga tego typu podwyżka w tym roku – w styczniu prezydent zadekretował podniesienie minimalnych płac o 10 proc.

To oznacza, kochani towarzysze robotnicy i towarzyszki robotnice, że w tym roku, w naszym wyjątkowym systemie obrony zarobków, ich wzrost w dniu 1 maja wyniesie już 43 proc.! To jest duży postęp!– triumfował dziś prezydent Nicolás Maduro.

100 VEF

100 boliwarów, banknot o najwyższym w Wenezueli nominale, to obecnie czarnorynkowa równowartość 1,44 dolara.

Tego entuzjazmu nie podziela jednak opozycja. –Oczywiście dobrze, że rośnie pensja. Ale te podwyżski wciąż nie rekompensują inflacji. Rząd musi przestać mydlić ludowi oczy podwyżkami zarobków, lecz zadbać aby Wenezuela przestała mieć jedną z najwyższych inflacji na świecie. I żeby były w tym kraju warunki do tworzenia miejsc pracy zapewniających godne zarobki, a nie tylko pensję na przeżycie. Aby tak się stało rząd musi zmienić politykę gospodarczą. Aktualny model, jak widzimy, zupełnie się nie sprawdza. – stwierdził jeden z jej liderów, Henrique Capriles Radonski.

W ubiegłym roku inflacja w Wenezueli przekroczyła 56 proc.

I choć wg. oficjalnego, sztywnego kursu boliwara minimalna pensja to prawie 675 dolary, co czyni ją najwyższą na kontynencie, to wg. realnego, czarnorynkowego kursu jest ona dramatycznie niższa. Pracownik zarabiający obiecaną od maja minimalną pensję, od cinkciarza w Caracas otrzymałby dzisiaj niecałe 62 dolary. To mniej niż we wrześniu ubiegłego roku.

Co więcej podwyżka pensji nie była jedyną jaką ogłosił dzisiaj rząd w Caracas. I tak np. już od dzisiaj urzędowa cena kurczaka wzrosła o ponad 129 proc., filetów z piersi kurczaka o 189 proc., kilograma cukru o 96 proc., a ryżu o 31 proc. Od 1 maja wzrosną też ceny autobusowej, publicznej komunikacji miejskiej i międzymiastowej o 30 proc.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Pensja minimalna w Wenezueli znowu rośnie"

  1. Andrzej Kazimierczyk  30/04/2014 o 08:41

    To przerażające – ja byłem w ubiegłym miesiącu z dziewczyną w Wenezueli. Podróżowaliśmy po tym kraju przez 20 dni, bez żadnych szaleństw, w oszczędnym trybie plecakowym. I wydaliśmy w sumie prawie 73 tys. boliwarów, czyli ponad 17 przyszłych minimalnych pensji.
    Rewolucja rzeczywiście ma być z czego dumna. 🙁

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.