Mundial korupcji w Brazylii

Pogrążający się w korupcyjnych skandalach brazylijski futbolowy Mundial będzie najdroższym w dotychczasowej historii tej imprezy. A i tak FIFA jest niezadowolona.


„Najwyraźniej nie zrozumieliśmy się z brazylijskimi organizatorami co do poziomu infrastruktury, którą chcieliśmy zobaczyć na stadionach w Brazylii.” – w wywiadzie opublikowanym w ubiegłym tygodniu przez szwajcarski dziennik „Le Matin” sekretarz generalny FIFA, Jérôme Valcke, nie krył swego rozczarowania standardem stadionów wybudowanych lub wyremontowanych z myślą o rozpoczynających się w przyszłym miesiącu futbolowych mistrzostwach świata. I to wszystko mimo, że koszty poniesione przez Brazylijczyków w organizacji Mundialu są najwyższe w historii tej imprezy. Tylko na stadiony Brazylia wydała więcej niż Niemcy (organizator Mundialu w 2006) i RPA (Mundial 2010) razem wzięte.

W sumie organizator lokalny organizator imprezy wydał na stadiony grubo ponad 4 miliardy dolarów, choć w 2007 r. informował FIFA, że przeznaczy na to „tylko” ok. 1,1 miliarda USD.

Jérôme Valcke określił wręcz jako „piekło” współpracę między FIFA i rządem w Brasilii podczas przygotowań do światowego piłkarskiego święta. Przyznał, że jego organizacja musiała zmniejszyć swoje wymagania co do stadionów, a i tak, choć do inauguracji imprezy pozostał już tylko miesiąc, na trzech stadionach – w Porto Alegre, São Paulo i Kurytybie  – prace budowlane wciąż jeszcze się nie zakończyły.

Niemniej, zdaniem Francuza, nie istnieje już niebezpieczeństwo, że opóźnienia mogą postawić pod znakiem zapytania samą organizację imprezy. –Mundial się odbędzie. W datach jakie zostały ustalone i w tych miastach, które już od dawna znamy.– zapewnił Valcke. Chociaż, przyznał, nie cała wokółmundialowa infrastruktura będzie gotowa. –W większości miast kibice zobaczą prace budowlane które miały być zakończone przed Mundialem. Ale nie będą one bezpośrednio związane z imprezą. Chodzi głównie o rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej.- tłumaczył sekretarz generalny FIFA.

Valcke przyznał też, że FIFA spodziewa się protestów i manifestacji podczas Mundialu: –To idealna witryna – imprezie przyglądać się będzie 18600 dziennikarzy z całego świata.- Ale, podkreślił, FIFA nie uważa się za cel protestów: –Brazylijczycy protestują przeciw korupcji, przeciw podwyżkom cen komunikacji publicznej, domagają się lepszej opieki medycznej i edukacji. Nie możemy zapominać, że Brazylia to wciąż, wprawdzie bogaty, ale kraj rozwijający się.

Korupcja wydaje się być słowem kluczem do zrozumienia miernej jakości i gigantycznych kosztów mundialowej infrastruktury. A jednym z jej symboli ma szansę zostać Narodowy Stadion Mané Garrincha w brazylijskiej stolicy, Brasilii.

Mané Garrincha

Narodowy Stadion „Mané Garrincha” w Brasilii

Jego mundialowy remont kosztował brazylijskiego podatnika (sfinansowany on został w 100 proc. z budżetu stołecznego Dystryktu Federalnego), bagatela, 900 milionów dolarów, co czyni z tego stadionu drugą najdroższą futbolową arene na świecie (po londyńskim Wembley). Tymczasem wg. wstępnego projektu koszty miały być 3 razy niższe. I wszystko to w mieście, które nawet nie posiada liczącego się klubu piłki nożnej.

Stołeczną mundialową inwestycją zainteresowała się Controladoria-Geral da União, brazylijski odopowiednik polskiego NIKu. Po skontrolowaniu zaledwie 3/4 kosztów projektu udokumentowała przypadki zawyżania kosztów na co najmniej 275 milionów dolarów. Wśród najbardziej drastycznych przykładów jest chociażby transport prefabrykowanych fragmentów trybun na plac budowy, który wg. niezależnych ekspertów powinien kosztować ok 4700 dolarów, ale na który została wystawiona faktura sięgająca równowartości blisko 1,5 miliona dolarów.

Olbrzymie pieniądze, bo aż 28 milionów dolarów, kosztowały też Dystrykt Federalny odpadki z elementów stalowych wykorzystywanych w budowie. Wg. dokumentów aż 12 proc. stali spisane zostało na straty. Tymczasem ta sama firma budowlana, Andrade Gutierrez, na innym budowanym przez siebie mundialowym stadionie, w Manaus, miała tylko 5 proc. odpadków stalowych, a na budowie w stadionie w Cuiabá niecały procent. Co znamienne, ten ostatni stadion finansowany był w całości przez inwestorów prywatnych.

Rządowi urzędnicy odpowiedzialni za państwowy udział w organizacji Mundialu twierdzą, że kontrolerzy są w błędzie i wszytkie wydatki są uzasadnione. Podkreślają, że choć tak wiele mówi się o wokółmundialowej korupcji, to jeszcze nikt nie został o nią formalnie oskarżony. Kontrolerzy ripostują, że sędziowie federalni prowadzą w tej chwili ponad 30 dochodzeń w sprawach związanych z organizacją piłkarskiego święta.

Wszyscy są jednak zgodnie, że ukaranie ewnetualnych winnych nie będzie łatwe – politycy różnego szczebla są sowicie opłacani przez firmy zaangażowane w mundialowe inwestycje. Śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy agencji Associated Press wykazało, że firmy te stały się głównymi sposorami partii politycznych.

I tak np. wspomniany gigant budowlany Andrade Gutierrez, gdy tylko wygrał przetargi na mundialowe inwestycje, zwiększył swe wsparcie finansowe wobec polityków o 500 razy. Podczas wyborów lokalnych w 2008 r. firma ta wpłaciła na konta partii politycznych zaledwie 73 tys. dolarów; 4 lata później – gdy Andrade Gutierrez miał już w garści niemal 1/4 mundialowych kontraktów – ta jego wyborcza „pomoc” wzrosła do ponad 73 milionów dolarów!

Sąd Najwyższy Brazylii uznał wprawdzie niedawno, że te firmowe datki dla partii są silnie korupcjogenne i ich zakazał, ale zakaz ten wejdzie w życie dopiero po zakończeniu piłkarskiego Mundialu.

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

4 reakcje na "Mundial korupcji w Brazylii"

 1. latinbrand  14/05/2014 o 08:41

  Korupcja korupcją, ale ten stadion w Brasilii jest po prostu piękny!

  Odpowiedz
 2. minasgerais  15/05/2014 o 19:26

  Przyznam, że miałbym satysfakcję gdyby jakiś sędzia jednak wydał decyzję zamykającą, któryś stadion tuż przez Copa. Na przykład ten w São Paulo, gdzie ma się odbyć ceremonia otwarcia mistrzostw.

  Oto wiadomość z dzisiaj:

  O Ministério Público do Trabalho constatou irregularidades em vistoria realizada nesta quinta-feira no Itaquerão, estádio que vai receber a abertura da Copa do Mundo de 2014, no próximo dia 12 de junho. Os fiscais do órgão alertaram para problemas com movimentação de cargas, jornada de trabalho dos operários em partes da obra mais atrasadas, como a instalação das arquibancadas móveis, e ameaçaram pedir a interdição do estádio. Os problemas estão localizados nos setores Norte e Sul da arena.

  Segundo os representantes do MPT, os pontos com irregularidades no estádio já foram constatados na vistoria anterior, mas, desde então, nenhuma alteração foi feita pelos responsáveis pela obra. „Conversamos com o Andrés e pedimos providências. Ele se comprometeu a resolver as coisas”, disse o procurador Roberto Pinto, em referência ao ex-presidente do Corinthians, Andrés Sanchez. A inspeção foi coordenada pelo procurador-geral do MPT, Luis Antonio Camargo de Melo.

  Andrés, que é o dirigente responsável pelo Itaquerão no Corinthians, estava no estádio no momento da vistoria, mas preferiu não se manifestar sobre o resultado divulgado pelo MPT. De acordo com os representantes do órgão, o ex-presidente corintiano se comprometeu a fazer as alterações nos setores identificados com problemas.

  Neste caso, se as providências forem tomadas, a entidade não vai pedir a interdição da arena. Não há um prazo para que os problemas sejam resolvidos. Uma nova vistoria será realizada daqui a 15 dias, quando o Itaquerão já estará entregue à Fifa para os preparativos finais até a abertura da Copa do Mundo.

  O Itaquerão tem seu primeiro jogo oficial marcado para o próximo domingo, entre Corinthians e Figueirense, válido pelo Campeonato Brasileiro. A realização desta partida não corre risco, já que as arquibancadas móveis, foco dos problemas apontados pelo MPT, não serão utilizadas, assim como aconteceu no último sábado, quando o clube realizou uma inauguração com partidas amistosas entre jogadores que fizeram parte da história alvinegra diante da torcida.

  Odpowiedz
 3. Pingback: Brazylia wstydzić się będzie Mundialu? | tierralatina.pl

 4. Pingback: Kto wręczy w Rio puchar najlepszej futbolowej drużynie świata? | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.