Spada popularność prezydenta Wenezueli


Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro, coraz niżej w sondażach. Wg. najnowszego badania opinii publicznej prawie 60 proc. mieszkańców jest z niego niezadowolonych.

Najnowsze badanie opinii publicznej, przeprowadzone w minionym miesiącu przez Datanálisis, wskazuje, że Wenezuelczycy wciąż są bardzo podzieleni polityką, ale też  że coraz bardziej lączy ich kryzys.

datanalisisPytani o określenie swych sympatii politycznych, 30 proc. Wenezuelczyków mówi o sobie jako o chavistach, 31,9 proc. nazywa się opozycjonistami, a 34,9 proc. uważa się za tzw. „ni-ni”, czyli nie identyfikujących się z żadną stroną politycznej barykady. Przyciśnięci przez ankieterów niektórzy „ni-ni” ujawniają jednak swoje sympatie: 19,5 proc. z dwojga złego wybiera opozycję, a 8,9 proc. stronę rządową, pozostali twardo pozostają z boku.

W Wenezueli dzieje się źle – takiego zdania jest aż 79,5 proc. Wenezuelczyków. Bardziej krytyczni są, oczywiście, sympatycy opozycji – negatywnie sytuację w kraju ocenia ponad 96 proc. z nich. Ale zwolennicy obozu rządzącego optymistami także nie są – 50 proc. z nich także widzi, że sytuacja w Wenezueli jest zła.

Nicolás Maduro

prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro

Większość sondowanych źle ocenia prezydenta Nicolasa Maduro – 59,2 proc. twierdzi, że nie radzi sobie z sytuacją w kraju. To spory spadek popularności, bo w poprzednim, listopadowym, badaniu opinii przez ten sam instytut, z prezydenta niezadowolonych było 44,6 proc. mieszkańców.

Prezydent pocieszać się może tym, że – mimo wszystko – nie jest najgorzej ocenianym politykiem w kraju. Więcej, bo aż 67,6 proc. Wenezuelczyków ma negatywne zdanie na temat Diosdado Cabello, marszałka Zgromadzenia Narodowego i wiceprzewodniczącego Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV), uważanego przez wielu za szarą eminencję rewolucyjnej władzy i jednego z najbogatszych ludzi chavistowskiego reżimu.

31,8 proc. Wenezuelczyków wskazuje jednak na prezydenta jako osobę najbardziej odpowiedzialną za złą sytuację w kraju. 17,2 proc. sądzi że odpowiedzialni za nią są sami mieszkańcy kraju, a 13,8 proc. za winnych uważa bliżej nie określonych „ministrów”.

Mimo intensywnej rządowej propagandy niewielu jest takich, którzy za kryzys obwiniają partie opozycyjne (5 proc.), uwięzionego od kilku tygodni opozycyjnego lidera Leopoldo Lópeza (1,9 proc.), innego lidera opozycji i zarazem gubernatora stanu Miranda – Henrique Caprilesa Radonskiego (1,4 proc.), czy Stany Zjednoczone (1,3 proc.).

70 proc. ankietowanych sytuację w kraju określa jako „niestabilną” (w tym 36,2 proc. chavistów), a 65,2 proc. za „niestabilny” uważa także aktualny rząd prezydenta Maduro (19,9 proc. chavistów podziela to zdanie).

Co więcej, większość Wenezuelczyków jest zdania, że aktualny prezydent nie powinien pozostać na swoim stanowisku do końca swego konstytucyjnego mandatu, czyli do roku 2019. 59,1 proc. uważa, że powinien przekazać władzę wcześniej. 39 proc. (w tym 6,9 proc. chavistów) chciałoby aby prezydent podał się do dymisji jeszcze w tym roku, a 20,1 proc. chciałoby aby pożegnał się ze stanowiskiem w wyniku referendum odwoławczego, które można przeprowadzić po upływie połowy kadencji, czyli w 2016 r.

Tych którzy zdecydowanie chcą widzieć Nicolasa Maduro na prezydenckim fotelu do 2019 r. jest zaledwie 19,7 proc. (w tym 47,2 proc. chavistów). Jeszcze mniej, bo 9,6 proc., jest za tym aby aktualny szef państwa ubiegał się w 2019 r. o kolejną kadencję.

Za największy aktualny problem Wenezueli sondowani wskazują najczęściej kłopoty z zaopatrzeniem (32,5 proc.), brak bezpieczeństwa (23,5 proc.) i rosnące koszty życia (8,5 proc.).

Co ciekawe, mimo wszystko, rządząca PSUV wciąż jest najpopularniejszą partią w kraju. Identyfikuje się z nią 25,1 proc. Wenezuelczyków. Opozycyjna koalicja MUD ma 9,3 proc. sympatyków, a wchodzące w jej skład partie Primero Justicia i Acción Democrática mają, odpowiednio, 3,5 proc. i 2,7 proc. poparcia.

Globalnie obie strony politycznej barykady zbieraja jednak podobne oceny: 39.6 proc. Wenezuelczyków ma dobre zdanie o koalicji MUD, a 50 proc. myśli o niej źle. W przypadku PSUV dobrych ocen jest 37,4 proc., a złych 55,3.

Sondaż przeprowadzono w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia na reprezentującej wszystkie grupy socjoekonomiczne próbce 1300 osób. Margines błędu 5 proc.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.