Kto wręczy mundialowy Puchar w Brazylii?

FIFA wciąż nie zdecydowała jak będzie przebiegać ceremonia wręczenia Pucharu zwycięzcy trwającego obecnie futbolowego Mundialu. Nie wiadomo czy Seppowi Blatterowi, szefowi światowej federacji futbolowej, toważyszyć będzie brazylijska prezydent Dilma Rousseff?


Bardzo często, na koniec Mundialu, Puchar najlepszej futbolowej drużynie świata wręcza szef FIFA wraz z przywódcą państwa, które było gospodarzem imprezy. I tak cztery lata temu trofeum kapitanowi Hiszpanii przekazał Sepp Blatter wraz z prezydentem RPA, Jacobem Zumą. W 1998 r. to prezydent Francji Jacques Chirac wręczał Puchar reprezentacji swego kraju, a w 1994 r. kapitan Brazylii Dunga otrzymał go z rąk Ala Gore.

Jeszcze niedawno zupełnie naturalnie przewidywano, że w tym roku, podczas ceremonii, która odbędzie się po finałowym meczu na stadionie Maracana w Rio de Janeiro, Seppowi Blatterowi towarzyszyć będzie brazylijska prezydent Dilma Rousseff. Tym bardziej, że „Canarinhos” wciąż należą do zdecydowanych faworytów tegorocznego Mundialu.

Problem niestety w tym, że Mundial budzi w Brazylii wiele kontrowersji. Niemal wszystkim meczom towarzyszą protesty, a krytycznie o organizacji imprezy wypowiada się często nawet ci Brazylijczycy, którzy bezwarunkowo kochają piłkę nożną. Znaczna część społeczeństwa ma za złe władzom kraju, że na piłkarską imprezę wydano znacznie więcej niż planowano, a związanym z nią inwestycjom towarzyszył istny festiwal korupcji.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff i szef FIFA Sepp Blatter razem. Czyli coś czego najprawdopodobniej nie zobaczymy po finale...

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff i szef FIFA Sepp Blatter razem. Czyli coś czego najprawdopodobniej nie zobaczymy po finale… (Fot: Presidencia)

Efekt tego jest taki, że mimo iż Dilma Rousseff zrezygnowała z przemówienia podczas ceremonii inauguracji Mundialu, i tak za każdym razem gdy pokazywaną ją na stadionowych telebimach rozlegały się gwizdy i buczenie. Buczano zresztą też na Seppa Blattera, bo FIFA też jest – w społecznym odczuciu – współwinna rekordowej wysokości przedmundialowych wydatków i korupcji.

W tej sytuacji światowa federacja futbolowa ma teraz bardzo trudne zadanie – jak przeprowadzić finałową ceremonię, aby było jak najmniej gwizdów i buczeń. Kogo zaprosić, aby nie wywoływac krytyk i kontestacji publiczności?

Z obecności Seppa Blattera, ze względów protokolarnych, zrezygnować nie można. Z Dilmy Rousseff jak najbardziej. Ktoś jednak musi ją zastąpić…

Nieoficjalnie mówi się, że ceremonię mogłaby m.in. uświetnić swą obecnością Gisele Bündchen, najbardziej chyba znana i popularna brazylijska modelka. Rozważana jest także obecność Inacio „Luli” da Silvy, byłego i wciąż cieszącego się wielką społeczną estymą brazylijskiego prezydenta. No i oczywiście Pele.

Rozważamy różne opcje, ale żadnej decyzji jeszcze nie podjęliśmy. I chyba nie podejmiemy tak długo, jak nie będzie wiadomo kto zagra w finale.– miał powiedzieć anonimowy przedstawiciel FIFA brazylijskiemu dziennikowi O Estado de S. Paulo.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Kto wręczy mundialowy Puchar w Brazylii?"

  1. Pingback: Dilma Rousseff jednak wręczy Puchar Świata FIFA zwycięzcy Mundialu | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.