Rekordowe Iguazu


Przez wodospady Iguazu przelewa się obecnie rekordowa ilość wody. Ruch turystyczny w Parkach Narodowych po obu stronach granicy został został ograniczony.

Potwornie się rozpadało. I to nawet nie w samym Iguazu, ale w prawie całym brazylijskim stanie Paraná. Leje jak z cebra już od kilku dni – 79 gmin ogłosiło stan wyjątkowy, 11 tys. osób zostało ewakuowanych, 9 zginęło. Niemal wszystkie rzeki płynące przez ten stan przekroczyły już stan alarmowy.

Iguazu nie jest wyjątkiem – przez położoną na brazylijsko-argentyńskiej granicy kataraktę przelewa się obecnie rekordowa ilość wody. Szacuje się, że jest to aż 46 milionów litrów na sekundę. To 30 razy więcej niż normalnie (1,5 miliona). Iguazu pobiło tym samym swój poprzedni rekord wzburzenia – w 1983 roku przez wodospady przelatywało „tylko” 35 milionów litrów na sekundę.

wodospady Iguazu

Rekordowo wzburzone wodospady Iguazu. Widoczne są fragmenty zalanych tarasów widokowych. (fot: Cataratas do Iguaçu S.A.)

W związku z tak wysokim poziomem rzeki, władze Parków Narodowych położonych po obu stronach przebiegającej przez wodospady granicy, postanowiły ograniczyć ruch turystyczny. M.in. zamknięte i częściowo zdemontowane zostały kładki, którymi normalnie spacerować można nad przelewającą się przez progi skalne wodą. Wstrzymano też, oczywiście, wszelką nawigację po rzece w pobliżu wodospadów. Wodospady oglądać można jedynie z położonych na lądzie platform i tarasów widokowych, ale też nie wszystkich.

wodospady Iguazu

(fot: Cataratas do Iguaçu S.A.)

Eksperci parku przewidują na szczęście, ze kulminacyjna fala już przeszła i poziom wody w Iguazu zacznie wkrótce opadać.

****

P.S. O zwiedzaniu Iguazu porozmawiać można w dziale turystycznym naszego latynoamerykańskiego forum dyskusyjnego.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.