Mineiraço, czyli klęska Brazylii w liczbach

Statystyki opublikowane po wczorajszym półfinale Brazylia - Niemcy, przegranym przez gospodarzy mundialu 1-7, pokazują nie tylko, że była to historyczna porażka Brazylijczyków, ale też że Canarinhos są wyjątkową ekipą.


 • Reprezentacja Brazylii przegrała mecz różnicą 6 bramek po raz drugi w swej historii. Ten pierwszy raz przydarzył się 94 lata temu – w Copa America w 1920 r. Brazylia przegrała 6-0 z Urugwajem.
 • Brazylia nie wpuściła więcej niż 5 goli podczas całego Mundialu od 1998 r (Francja). W 2002 r., w Korei i Japonii, Brazylia straciła 4 gole w 7 spotkaniach. W 2006, w Niemczech, Canarinhos wpuścili dwie bramki w pięciu spotkaniach. W 2010, w RPA, cztery w pięciu.
 • Nigdy wcześniej gospodarz Mundialu nie przegrał meczu z różnicą bramek większą od 3. W 2010 r. RPA przegrało 3-0 z Urugwajem, w 1970 r. Meksyk oberwał 4-1 od Włochów, a w 1958 roku Szwecja przegrała w finale 5-2 z… Brazylią.
 • Brazylia do tej pory nigdy nie przegrała żadnego swego mundialowego meczu z różnicą bramek większą niż 3 gole. A meczy tych było, do wczoraj, 102.
 • Brazylia, w swych oficjalnych meczach, tylko 8 razy straciła 5 goli. 6 goli straciła raz – w 1940 r. 7 goli wcześniej też tylko raz, w towarzyskim meczu z Jugosławią, przegranym 8-4. Było to w 1934 r.
 • Poprzednim przgranym u siebie mundialowym meczem było dla Brazylii pamiętne Maracanaço, czyli porażka w finale w Rio de Janeiro w 1950 r., kiedy to Urugwaj pokonał Canarinhos 1-2.
  A właściwie nie Canarinhos, bowiem reprezentacja Brazylii wtedy jeszcze nie nosiła żółtych strojów tylko białe. Kolory zmieniono – symbolicznie – właśnie po tej finałowej porażce. Czy teraz ponownie zostaną zmienione?
Mineirão - Belo Horizonte

Tak jak porażka z Urugwajem na Maracanie w Rio de Janeiro zyskała nazwę Maracanaço, tak hitoryczne 1-7 z Niemcami już zostało nazwane Mineiraço od nazwy stadionu w Belo Horizonte, zwanego popularnie Mineirão (fot: Luan S.R.)

  • Brazylia nie przegrała przed własną publicznością, w spotkaniu innym niż towarzyskie, przez ponad 38 lat. Czyli od czasu gdy we wrześniu 1975 r. uległa reprezentacji Peru 1-3 w półfinale Pucharu Ameryki. Co ciekawe, tamten mecz także się odbył na stadionie Mineirão w Belo Horizonte.
   Oto bramki, które wówczas padły:


Prześlij dalej: