Odaliska Matisse’a ponownie w muzeum w Caracas

Od wczoraj, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Caracas, ponownie można oglądać "Odaliskę w czerwonych szarawarach" Henri Matisse'a.


Odaliska po wielu perypetiach wróciła na swe dawne miejsce. Obraz Henriego Matisse’a ponownie eksponowany jest w znajdującym się w dzielnicy Parque Central, Muzeum Sztuki Współczesnej w Caracas (MAC).

Odalisca afiche

Dzieło zakupione zostało przez wenezuelską instytucję w 1981 roku, ale „zniknęło” z niej najprawdopodobniej gdzieś między 1998 a 2002 r. I choć złodzieje w miejsce skradzionego obrazu wstawili dość nieudolną kopię, to o kradzież wyszła na jaw, przypadkiem, dopiero w 2003 roku.

Odaliska

„Odaliska w czerwonych szarawarach” pokazana przez prokuraturę tuż po powrocie do Wenezueli

Obraz, po długoletnim śledztwie, został w 2012 r. odzyskany przez FBI w Miami. Na początku tego miesiąca Amerykanie przekazali go przedstawicielom wenezuelskiej prokuratury i Ministerstwa Władzy Ludowej ds. Kultury, którzy – 7 lipca – na pokładzie specjalnie w tym celu wyczarterowanego samolotu, powrócili z nim do Caracas.

„Odaliska w czerwonych szarawarach” była, na szczęście, w dobrym stanie i wymagała jedynie niewielkiej pracy konserwatorskiej. Od wczoraj można ją ponownie podziwiać: zawisła, w swej oryginalnej ramie, w tym samym muzeum, z którego została skradziona. Kierownictwo instytucji, w celach dydaktycznych, postanowiło także wyeksponować – w tej samej sali – falsyfikat, który przez wiele miesięcy po kradzieży zwiedzający i pracownicy muzeum uznawali jako oryginał.

-Jesteśmy szczęśliwi, że „Odaliska w czerwonych szarawarach” do nas wróciła, dzięki wspólnym wysiłkom Państwa wenezuelskiego i wrażliwego na kulturę rządu boliwariańskiego.- stwierdził otwierając poświęconą obrazowi Matisse’a salę, Minister Władzy Ludowej ds. Kultury, Fidel Barbarito.

Odaliska Matisse

Prokuratura zapewniła, że wznowiono śledztwo mające ustalić kto wyniósł płótno francuskiego fowisty z MAC. Jego aktualna wartość szacowana jest na co najmniej 3 miliony dolarów.

****

Muzeum Sztuki Współczesnej w Caracas można zwiedzać od wtorku do niedzieli, między 9 a 17 (w niedziele i święta muzeum otwierane jest godzinę później).

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.