Putin rusza do Ameryki Łacińskiej i na Karaiby

11 lipca rozpocznie się podróż rosyjskiego prezydenta po Ameryce Łacińskiej i Karaibach. Władymir Putin odwiedzi Kubę, Argentynę i Brazylię.


Kreml potwierdził dzisiaj program zbliżającej się podróży rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina, po Ameryce Łacinskiej i Karaibach.

Rozpocznie sie ona 11 lipca od wizyty na Kubie. Putin ma się tam spotkać zarówno z przywódcą kraju, Raúlem Castro, jak i jego bratem „przywódcą kubanskiej rewolucji” Fidelem. Rosyjska delegacja ma w Hawanie dyskutować o „wielakich tematach dwustronnej współpracy, takich jak inwestycje, transport i lotnictwo cywilne, oraz energia”. Nieoficjalnie mówi się też, że Władimir Putin ma ogłosić w Hawanie znaczną redukcję kubańskiego długu wobec Rosji.

Władimir PutinZ Kuby rosyjska delegacja poleci do Buenos Aires, gdzie prezydent Putin zostanie przyjęty przez Cristinę Fernández. W programie jest podpisanie obustronnych porozumień dotyczących głównie energii i handlu.

Najwięcej czasu rosyjski prezydent spędzi w Brazylii, gdzie – poza rozmowami z prezydent Dilmą Rousseff – ma też w planie obecność na finale piłkarskiego mundialu (Rosja będzie jego gospodarzem za 4 lata), oraz udział w 6. szczycie państw BRICS w Fortalezie.  Tam też dojdzie do bilateralnych spotkań z przywódcami innych państw, w tym Chin, Indii i RPA.

Dla wielu obserwatorów podróż będzie dla Rosji demonstracją, że mimo krytyk Zachodu związanych z konfliktem na granicy rosyjsko-ukrainskiej i zajęciem Krymu, kraj ten jest liczącym się partnerem dla większości państw świata. Będzie to tym łatwiejsze, że w Ameryce Łacińskiej praktycznie nie było słychać oficjalnych głosów protestu przeciw zachowaniu Rosji wobec Ukrainy, a niektóre kraje – w tym Argentyna – wręcz otwarcie Moskwę poparły.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.