Śmierć Camposa – czarna skrzynka nie działała

Na czarnej skrzynce odnalezionej na miejscu katastrofy, w której zginął kandydat do brazylijskiej prezydentury Eduardo Campos, nie ma danych.


Wojskowi śledczy próbujący ustalić przyczynę katastrofy niewielkiej odrzutowej cessny, w której zginął, w minioną środę, kandydat do prezydentury Brazylii, Eduardo Campos, nie będą mieli łatwego zadania. Wczoraj okazało się bowiem, że „czarna skrzynka” odnaleziona w zgliszczach samolotu, który rozbił się w centrum miasta Santos, nie zawiera żadnych danych dotyczących feralnego lotu z Rio de Janeiro z szefem Brazylijskiej Partii Socjalistycznej na pokładzie.

 

czarna skrzynka odnaleziona na miejscu katastrofy, w której zginął Eduardo Campos

czarna skrzynka odnaleziona na miejscu katastrofy, w której zginął Eduardo Campos

Brazylijskie Siły Powietrzne, które za pośrednictwem swego Centrum Dochodzenia i Prewencji Wypadków Lotniczych, są odpowiedzialne za wyjaśnianie wypadków lotniczych na terenie Brazylii, ujawniły że dane odczytane z odnalezionego na miejscu wypadku rejestratora głosów (VCR – voice cockpit recorder) dotyczą zupełnie innego lotu, wykonanego przez rozbitą maszynę wcześniej. W tej sytuacji wojskowi śledczy wszczęli dodatkowe śledztwo, mające wyjaśnić dlaczego w środę czarna skrzynka w cessnie nie pracowała.

Wojskowi śledczy zapewniają jednak, że brak zapisu z czarnej skrzynki nie oznacza bynajmniej końca nadziei na wyjaśnienie okoliczności katastrofy. W wydanym komunikacie podkreślają, że dane z rejestratora „są tylko jednym z wielu elementów śledztwa”.

Cessna 560XL, w swym standardowym wyposażeniu, posiada tylko rejestrator dźwięków w kokpicie. Nie ma natomiast, obowiązkowego w dużych samolotach pasażerskich, rejestratora parametrów lotu (FDR – flight data recorder).

Samolot, którym Eduardo Campos leciał z Rio de Janeiro do Guarujá w stanie São Paulo, rozbił się na kilka kilometrów przed docelowym lotniskiem. Na kilka minut przed katastrofą piloci skarżyli się kontrolerom na złe warunki atmosferyczne – padał deszcz i było mgliście.

 
Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.