Zmarł Raul Nałęcz-Małachowski – nestor Polonii w Chile

W Santiago de Chile zmarł wczoraj Raul Nałęcz-Małachowski, nestor chilijskiej Polonii. Miał 98 lat.


Wspominając pana Raula bardzo łatwo popaść w patos. Chcę powiedzieć tylko tyle, że odszedł od nas dobry człowiek. Otwarty, życzliwy, ciepły. Zawsze gotowy żeby nieść pomoc innym. Dla mnie, Chile i chilijska Polonia, po jego odejściu, już nigdy nie będą takie same. – powiedziała Aleksandra Piątkowska, Ambasador RP w Chile.

Był jedynym synem generała Stanisława Oktawiusza Małachowskiego i Szwedki Anny Lisy Petersen, urodzonym w dniu 2 stycznia 1916 roku w Helsinkach. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę zamieszkał z rodzicami w Łodzi, gdzie jego ojciec piastował funkcję komendanta garnizonu łódzkiego. Absolwent I Liceum Ogólnokształcacego im. M. Kopernika w Łodzi. Kształcił się w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, które ukończył w stopniu podchorążego rezerwy. Rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu w 1937 roku. Należał do korporacji akademickiej „Corona”. Po wybuchu wojny brał wraz z ojcem udział w obronie Modlina. W czasie okupacji działał w tajnym Czerwonym Krzyżu. Aresztowany przez Gestapo w 1943 roku, był więziony w więzieniu na Sterlinga i na Radogoszczu, a następnie wysłany do obozu KL Mathausen-Gusen (Gusen II), gdzie został przydzielony do pracy w kamieniołomie. Doczekał szczęśliwie wyzwolenia obozu przez Amerykanów w dniu 5 maja 1945 roku. Został wcielony do II Korpusu WP we Włoszech.

Raul Nałęcz Małachowski

Raul Nałęcz Małachowski (1916-2014)

Po rozwiązaniu Korpusu zamieszkał w Belgii i związał się ze światem kultury. Był dyrektorem artystycznym i scenografem Opera Real de Amberes w Belgii. Przybył do Chile w 1951 roku z baletem Opera de Amberes na kontrakt w Teatro Municipal w Santiago. Wykonywał murale i dekoracje w: Hotelu Carrera i Teatrze Mariola w Santiago, hotelach O’Higgins, San Martin i Miramar w Viña del Mar oraz Hotelu Prat w Valparaiso. Jego liczne ekspozycje prezentowane były w wielu chilijskich galeriach, jak również w Paryżu, Szwajcarii i Polsce. W latach 60-tych XX wieku założył Teatro de la Costa w Valparaiso. Był także dyrektorem kawiarni artystycznej „Gato Negro” w Santiago.

Jego prace malarskie obejmują: cykl obrazów olejnych i akwarel przedstawiających życie nocne Valparaiso; szkice o tematyce obozowej i wojennej, a także portrety. Wiele swoich prac przedstawiających polskich bohaterów narodowych (m.in. T. Kościuszkę, A. Mickiewicza, F. Chopina, J. Piłsudskiego) podarował Ambasadzie RP w Santiago de Chile. Ostatnia wystawa jego prac malarskich miała miejsce w marcu 2011 r. w Puerto Varas. W 2012 r. nakładem Wydawnictwa Akademickiego w Krakowie ukazała się książka wspomnieniowa Aleksandry Pluty pt.: „Wspomnienia z dwóch kontynentów. Raul Nałecz Malachowski”.

W latach 1989-90 był Przedstawicielem Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie w Chile. W 1991 roku po raz pierwszy od czasów II wojny światowej odwiedził Polskę. Jego ojciec Stanislaw (zm. w 1971 r. w Santiago de Chile) spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, a matka Anna Lisa, zamordowana przez nazistów prawdopodobnie w 1943 w Łodzi, ma symboliczny grób na jednym z łodzkich cmentarzy.

Msza pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 8 września br. o godzinie 17.30 w kościele przy ulicy Callao 3213 w dzielnicy Las Condes.

Tekst i zdjęcia: Ambasada RP w Santiago de Chile

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.