Nowe schrony na Aconcagui

Władze argentyńskiej prowincji Mendoza zapowiedziały rychłe umieszczenie aż 6. nowych schronów w masywie Aconcagui.


Schrony są prefabrykowane i ich montaż ma się rozpocząć już w najbliższych tygodniach – minister ziem, środowiska i zasobów naturalnych prowincji Mendoza, Guillermo Elizade, któremu podlega Regionalny Park Aconcagua, obiecał że wszystkie znajdą się na swoim miejscu jeszcze przed końcem aktualnego letniego sezonu turustycznego, czyli do końca lutego.

Nowych, identycznych, schronów ma być 6 – trzy z nich to tzw. schrony bazowe, umieszczone w niższych partiach masywu Aconcagui, w miejscach, w których turyści i andyniści aklimatyzują się i skąd, zazwyczaj, rozpoczynają swą drogę na szczyt. Trzy pozostałe to schrony wysokościowe, znajdujące się na dwóch najpopularniejszych drogach wiodących na najwyższy wierzchołek Andów.

Jeden z nich znajdzie się na wysokości 6250 m.n.p.m., czyli wyżej od wybudowanego w 2011 r., także na Aconcagui, Schronu Eleny, który do tej pory uchodził za najwyżej na świecie położony schron górski.

Konkretne plany rozmieszczenia schronów są następujące:

Schrony bazowe:

  • Confluencia, 3200 m.n.p.m. (droga normalna)
  • Plaza de Mulas, 4200 m.n.p.m. (droga normalna)
  • Plaza Argentina, 4200 m.n.p.m (ściana południowa)

Schrony wyskokościowe:

  • Obóz 1, 4900 m.n.p.m. (droga Polaków)
  • Obóz 3, 6250 m.n.p.m. (droga Polaków)
  • Nido de Cóndores, 5400 m.n.p.m. (droga normalna)
rozmieszczenie nowych schronów w masywie Aconcagui (mapka przygotowana przez dziennik Andes z Mendozy)

planowane rozmieszczenie nowych schronów w masywie Aconcagui (mapka przygotowana przez dziennik Los Andes z Mendozy)

Minister Elizade podkreślił przy tym, że nie będą to bynajmniej turystyczne schroniska, lecz schrony dla strażników parkowych i ratowników górskich, z których będą oni korzystać podczas „monitorowania, kontroli i nadzoru ruchu turystycznego w masywie Aconcagui, oraz podczas akcji ratunkowych”.

Niemniej jednak, równocześnie – zaznaczył minister – „każdy z nich będzie do dyspozycji andynistów w sytuacjach awaryjnych, gdy ich zdrowie lub życie będzie zagrożone”.

Minister Guillermo Elizade prezentuje schron i sprzęt górski przekazywany przez władze prowincji strażnikom parkowym.

Minister Guillermo Elizade prezentuje schron gotowy do przewiezienia na Aconcaguę i sprzęt górski przekazywany przez władze prowincji strażnikom parkowym.

Prezentacja schronów stała się też, dla władz prowincji Mendoza, okazją aby podsumować dotychczasową część letniego sezonu turystycznego w masywie Aconcagui (trwa on od 15 listopada do 28 lutego). Minister Elizade ujawnił, że do tej pory sprzedano ponad 3600 pozwoleń na wejście na teren parku. Zarówno tych trekkingowych, jak i umożliwiających próbę wejścia na szczyt. Wśród odwiedzających najwyższy andyjski masyw najliczniejsi są, jak łatwo się domyślić, Argentyńczycy (ok. 700), później na liście najczęściej reprezentowanych narodów są Chilijczycy i Brazylijczycy. Wśród turystów spoza Ameryki Łacińskiej, którzy płacą za permity dwukrotnie drożej od Latynosów, najwięcej było w tym sezonie, kolejno, Amerykanów, Kanadyjczyków, Brytyjczyków i… Polaków.

Na szczęście, do tej pory aktualny sezon na Aconcagui nie przyniósł żadnych ofiar śmiertelnych. Było jednak blisko 120 tzw. ewakuacji sanitarnych. W większości były to osoby, które zostały „zatrzymane” przez lekarzy podczas obowiązkowych kontroli medycznych w drodze na szczyt.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Nowe schrony na Aconcagui"

  1. Pingback: Aconcagua - podsumowanie sezonu | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.