Kubańsko-amerykańskie rozmowy już wkrótce!

Jest już oficjalna data! Pierwsza od dekad oficjalna amerykańska delegacja wysokiego szczebla odwiedzi Kubę za niespełna 2 tygodnie.


Informację tą potwierdziła formalnie rzecznik prasowa Departamentu Stanu w Waszyngtonie: –Amerykańska delegacja, na czele której stać będzie Podsekretarz Stanu ds. Półkuli Zachodniej, Roberta S. Jacobson, odwiedzi Kubę i będzie tam prowadzić rozmowy 21 i 22 stycznia.– poinformowała wczoraj Jen Psaki.

Podsekretarz Stanu Roberta S. Jacobson jest najwyższym rangą przedstawicielem amerykańskiej dyplomacji, zajmującym sie sprawami Karaibów i Ameryki Łacińskiej.

Podsekretarz Stanu Roberta S. Jacobson jest najwyższym rangą przedstawicielem amerykańskiej dyplomacji, zajmującym sie sprawami Karaibów i Ameryki Łacińskiej.

Będzie to pierwsze od dekad bezpośrednie spotkanie wysokich przedstawicieli rządów Kuby i Stanów Zjednoczonych. I namacalny dowód ogłoszonej niespodziewanie, w grudniu ubiegłego roku, przez Baracka Obamę i Raula Castro, woli normalizacji, sparaliżowanych od ponad 50 lat, bilateralnych relacji, z pełnym przywróceniem stosunków dyplomatycznych włącznie.

Psaki sprecyzowała, że tematem tej pierwszej rundy bezpośrednich negocjacji będzie przede wszystkim problem migracji Kubańczyków do Stanów Zjednoczonych. –Zależy nam na stworzeniu warunków, aby odbywała się ona w sposób legalny, bezpieczny i uporządkowany.– wyjaśniła rzecznik prasowa.

Co roku tysiące Kubańczyków decydują się niebezpieczną próbę pokonania 145 kilometrów morza, dzielących Kubę od Florydy. Zgodnie z obowiącującą obecnie zasadą „sucha stopa, mokra stopa” Kubańczycy, którym uda się wyjść na amerykański brzeg, dostają pozwolenie na legalny pobyt w tym kraju. Uciekinierzy złapani na morzu, wyłowieni z niego, są – zazwyczaj – odsyłani na wyspę.

Wg oficjalnych danych Waszyngtonu tylko w czasie ostatniego, zakończonego 30 września, roku podatkowego złapano bądź zarejestrowano 3940 emigranów z Kuby. Trudno oszacować ile co roku ginie podczas próby pokonania, dzielącej Kubę od Stanów Zjednoczonych, Cieśniny Florydzkiej.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.