Aresztowano największego niszczyciela brazylijskiej Amazonii?

Wielki sukces brazylijskiej policji - po ponad pół roku poszukiwań udało się jej aresztować "największego niszczyciela Amazonii wszech czasów", odpowiedzialnego za nielegalną wycinkę ponad 15 tys. hektarów tropikalnego lasu.


Brazylijska policja poinformowała wczoraj, że udało jej się odnaleźć i aresztować poszukwanego od sierpnia ubiegłego roku, Ezequiela Antônio Castanhę, uważanego za największego niszczyciela lasów amazońskich.

Arecztowanie Ezequiela Antônio Castanhi (fot: Policia Federal)

Aresztowanie Ezequiela Antônio Castanhi (fot: Policia Federal)

Do zatrzymania doszło w miniony weekend – w wspólnej akcji brazylijskiej Policji Federalnej i Narodowej Siły Bezpieczeństwa Publicznego pojmano zarówno Castanhę, jak i 9 członków stworzonego przez niego gangu, który, wg. Brazylijskiego Instytutu Środowiska Naturalnego (IBAMA), od co najmniej dwóch lat zajmował się karczowaniem i wypalaniem lasów, a następnie sprzedawaniem ogołoconych z drzew terenów jako „pastwisk”.

Gang działał głównie w stanie Para i tam też, w mieście Novo Progresso, doszło w sobotę do aresztowania jego szefa i członków.

Wg. szacunków prokuratury, która sprawdzała informacje zebrane przez IBAMA i zleciła zatrzymanie gangu, ludzie Castanhii karczowali w ostatnim czasie nawet do 3400 ha amazońskich lasów tygodniowo. Przypuszcza się, że gang ten ma „na sumieniu” ok. 10 proc. wszystkich lasów jakie nielegalnie wycięto w Brazylii w ciągu ostatnich dwóch lat.

IBAMA, podlegająca pod brazylijskie Ministerstwo Środowiska, próbowała wcześniej powstrzymać gang z Para sankcjami administracyjnymi. Na próźno – na dzień dzisiejszy Ezequiel Antônio Castanha i jego rodzina winni są państwu brazylijskiemu ponad 47 milionów reali (ok. 16 milionów USD) tytułem wymierzonych im mandatów i kar za niszczenie amazońskiej puszczy.

Prokuratura zastosowała wobec zatrzymanych areszt tymczasowy i oskarżyła ich o szereg przestępstw, od bezprawnego wycinania lasów państwowych, przez fałszowanie dokumentów, po pranie pieniędzy. Szefowi gangu, Ezequielowi Antônio Castanhii grozi za to do 54 lat więzienia.

Luciano Evaristo, jeden z dyrektorów w IBAMA, nazwał go „największym niszczycielem Amazonii wszech czasów”,  aresztowanie go „znaczącym krokiem na drodze do kontroli deforestacji” w Brazylii.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.