450 lat Rio de Janeiro

Rio de Janeiro, Cidade Maravilhosa - jak dumnie nazywają swe miasto jego mieszkańcy - obchodzi w tym roku 450-lecie założenia.

Panorama miasta z Cukrową Głową w tle (1921)

widok ze szczytu Corcovado w 1906 r.

Avenida Central (obecnie Rio Branco) w 1906 r. Widoczne elektryczne oświetlenie zainstalowano rok wcześniej.

wojskowy Fort Copacabana w 1895 r.

Centrum Rio w 1921 r. Plac Mauá i Avenida Central (dziś Rio Branco).

1921 r. - pierwsze wille nad samym morzem.

słynna plaża Copacabana w 1890 r.

Widok na Botafogo z Głowy Cukru w 1915 r.

Dzisiejsza dzielnica Santa Teresa w 1885 r.

Linia kolejowa łącząca Rio z górniczym regionem Minas Gerais, 1880 r.

uliczny sprzedawca mioteł, Rio de Janeiro, 1899 r.

Teatr miejski przy Avenida Central (dziś Rio Branco) w 1909 r.


Za oficjalną datę założenia Rio de Janeiro uznaje się 1 marca 1565 r., kiedy to portugalscy żołnierze dowodzeni przez Estácio de Sá przegonili znad brzegów zatoki Guanabara francuskich kolonizatorów, którzy przybyli tam ok. dziesięciu lat wcześniej.

Portugalski oficer nazwał założoną przez siebie osadę, położoną początkowo między Głową Cukru a wzgórzem Cara de Cão, São Sebastião do Rio de Janeiro.

Osada stała się oficjalnie miastem w 1749 r., gdy – napędzana okolicznymi plantacjami trzciny cukrowej – miała już ok. 24 tys. mieszkańców. 14 lat później p0rtugalska administracja przeniosła stolicę swej ówczesnej kolonii z Salvadoru de Bahia właśnie do Rio, nadając tym samym dodatkowy impuls rozwoju miasta. W 1820 r. miało już ono ponad 110 tys. mieszkańców.

2 lata później Brazylia stała się niepodległym państwem zachowując swą stolice w Rio. W 1890 r., czyli rok po przekształceniu się Brazylii z Cesarstwa w republikę, Rio de Janeiro miało już ponad pół miliona, co plasowało brazylijską stolicę wśród największych miast świata.

Milion mieszkańców przekroczony został w 1920 r., a 20 lat później było ich już 750 tys. więcej.

W 1960 r., gdy stolicę Brazylii przeniesiono do Brasilii, miasto miało ponad 3,3 miliony mieszkańców. I choć utrata stołecznego statusu wyhamowała trochę tempo rozwoju Rio de Janeiro, to ani na moment go nie zatrzymała. Dzisiaj aglomeracja Rio jest miejscem zamieszkania ponad 11 milionów ludzi, z czego mniej wiecej połowa żyje w granicach administracyjnych dawnej stolicy, a połowa na przedmieściach.

Aby uczcić 450 rocznicę założenia Rio de Janeiro, Instituto Moreira Salles, prywatna instytucja kulturalna posiadająca jedną z największych w tym kraju kolekcji fotografii, przygotowała wystawę Rio: primeiras poses – Visões da cidade a partir da chegada da fotografia (1840-1930)prezentujące pierwsze zdjęcia tego miasta.

Oglądać można ją od wczoraj do 31 grudnia (poza poniedziałkami), w godzinach od 11 do 20, w siedzibie IMS w Rio de Janeiro (Rua Marquês de São Vicente, 476, Gávea).

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Instituto Moreira Salles.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.