Były szef boliwijskiej policji aresztowany. Za narkotyki.

Aresztowano byłego szefa boliwijskiej policji i policji antynarkotykowej. Za powiązania z narkobiznesem.


Aresztowano wczoraj całą rodzinę boliwijskiego generała policji Oscara Niny – poza nim samym, także syna (też byłego policjanta), córkę i żonę. Te dwie ostatnie wypuszczono jednak za kaucją i nałożono na nie areszt domowy.

Wszyscy oni, oraz jeszcze kilka innych osób z ich otoczenia, zostali oskarżeni przez specjalną antykorupcyjną prokurator, Anę Luisę Heredia, o pranie pieniędzy, czerpanie zysków z przestępstwa, oraz powiązanie z grupami przestępczymi.

Oscar Nina

aresztowany generał Oscar Nina

Podjęłam decyzję o aresztowaniu generała Oscara Niny i jego bliskich, gdyż nie był on w stanie wyjaśnić, źródeł swojego majątku.– wyjaśniła prokurator Heredia. Wg. śledczych generał i jego żona posiadają w La Paz dwa domy (w tym jeden wyceniony na ponad milion dolarów), oraz mieszkanie i niedawno kupili po kolejnym domu zarówno córce, jak i synowi. Syn, nigdzie oficjalnie nie pracujący od czasu gdy zwolnił się z policji, posiada także dwa luksusowe samochody (jeepa i lexusa), oraz 3 motocykle o dużej pojemności silnika.

Boliwijski minister spraw wewnętrznych Hugo Moldiz przyznał, że władze kraju wiedziały o toczącym się śledztwie i podejrzeniach wobec byłego szefa policji. –To śledztwo trwa już 4 lata. Cały czas w pełni je popieraliśmy.- zapewnił.

Pochodzący z Oruro Oscar Nina przeszedł w policji całą ścieżkę kariery – od sierżanta do generała. W 2008 roku, prezydent kraju Evo Morales mianował go szefem FELCN – Specjalnej Siły do Walki z Przemytem Narkotyków, utworzonej jako konsekwencja wydalenia z kraju agentów amerykańskiej DEA, którzy przez lata koordynowali z boliwijską policją antynarkotykowe operacje w tym kraju.

Dwa lata później Nina został przez Moralesa ponownie awansowany – tam razem na najwyższe stanowisko w boliwijskiej policji – jej głównego dowódcy. Piastował je niewiele ponad rok – w marcu 2011 r. przeszedł niespodziewanie na wcześniejszą emeryturę, motywując to wówczas „sprawami rodzinnymi”.

Dzisiaj wszyscy zauważają, że odejście generała Niny z policji miało miejsce zaledwie 17 dni po aresztowaniu w Panamie przez agentów DEA innego generała boliwijskiej policji, René Sanabrii.

Generał Sanabria, który uważany był za jednego z najbliższych przyjaciół Niny, także przez jakiś czas dowodził boliwijskimi siłami narkotykowymi, a w chwili aresztowania był szefem tzw. wywiadu antynarkotykowego. W Panamie zatrzymano go pod zarzutem koordynowania przerzutu 112 kilogramów kokainy z Boliwii do Stanów Zjednoczonych, za co amerykański sąd skazał go później na 14 lat więzienia.

Boliwia, wg. danych ONZ-owskiego Biura ds. Narkotyków i Przestępczości, jest obecnie trzecim największym na świecie producentem kokainy, po Peru i Kolumbii.

 

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Były szef boliwijskiej policji aresztowany. Za narkotyki."

  1. Pingback: Konflikt między Evo Moralesem i Kościołem w Boliwii. Narkotyki w tle. | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.