ONZ zaniepokojone Wenezuelą

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein, uznał Wenezuelę za państwo, w którym "w niepokojący sposób zmniejsza się demokratyczna przestrzeń".


Jordański książe Zeid bin Ra’ad, pełniący funkcję Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka od września ubiegłego roku, jednoznacznie stwierdził, podczas konferencji prasowej w Genewie, że z prawami człowieka w Wenezueli nie jest dobrze:

Jestem bardzo zaniepokojony coraz gorszą sytuacją praw człowieka w w tym kraju, a w szczególności coraz ostrzejszymi reakcjami rządu na krytyki i pokojowe formy wyrażania niezadowolenia z jego działań. Bardzo mnie niepokoi niedawna zgoda wenezuelskich władz na używanie przez służby mundurowe potencjalnie śmiertelnej broni palnej przeciw manifestantom. A także zastraszanie i publiczne kampanie, często inicjowane przez wysokich urzędników rządowych, wymierzone przeciw obrońcom praw człowieka.

Książe Zeid bin Ra'ad - Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka

Książe Zeid bin Ra’ad – Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka

Jordańczyk wyraził też swe zaniepokojenie wobec „nieustających zatrzymań liderów opozycyjnych i manifestantów, często przetrzymywanych przez długie okresy czasu”.

W swym dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka na świecie, ONZ-owski Komisarz włączył Wenezuelę do grupy państw, w których władze niepokojąco ograniczają demokrację. Poza Wenezuelą są w niej też Arabia Saudyjska, Chiny, Egipt, Myanmar, Rosja, Tajlandia i Turcja.

W ostatnich dniach minął rok od uwięzienia lidera wenezuelskiej opozycyjnej partii Voluntad Popular, Leopoldo Lópeza. W lutym aresztowano też opozycyjnego burmistrza Caracas, Antonio Ledezmę.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.