Rosnieft inwestuje w Brazylii

Rosyjski, państowy koncern petrochemiczny Rosnieft chce wydobywać ropę w brazylijskiej Amazonii. Za 55 miliony dolarów kupił prawa do poszukiwań jej tam.


Brazylijska spółka petrochemiczna PetroRio poinformowała, że za 55 milony dolarów sprzedała firmie Rosneft Brasil, filii rosyjskiego, państwowego koncernu Rosnieft, koncesję na poszukiwanie i wydobywanie gazu i ropy w basenie amazońskiej rzeki Solimões. Chodzi o dwa obszary eksploracyjne o łącznej powierzchni 41,5 tys. kilometrów kwadratowych.

Transakcja ta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez brazylijską Narodową Agencję Ropy, Gazu Naturalnego i Biopaliw (ANP), ale, jak zapewnił rzecznik Rosnieftu, to tylko formalność, która powinna zostać spełniona w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy. Dodał też, że firma ma nadzieję rozpocząć wiercenia eksploracyjne w Amazonii jeszcze w tym roku.

Potencjane zasoby złóż pod zakupionym przez Rosjan obszarem są szacowane na 800 milionów ekwiwalentu baryłek gazu i ponad miliard baryłek ropy.

Rosyjski koncern, objęty zachodnimi sankcjami ze względu na sytuację na Ukrainie, zapewnił w komunikacie, że zawarta w Brazylii transakcja pozwoli mu „kontynuować program eksploracji terenów niedostępnych”, oraz zacieśnić współpracę z brazylijskim gigantem petrochemicznym Petrobras.

Rosnieft podkreślił też, że rozpoczęcie działalności w Brazylii „kraju o dużych perspektywach rozwoju”, pozwoli na synergię z działaniami koncernu w sąsiedniej Wenezueli.

Rosyjski koncern nie kryje też, że jest zainteresowany wydobyciem ropy w Ekwadorze. Ekwadorski minister ds. paliw, Pedro Merizalde, przebywa obecnie w Moskwie, gdzie spotkał się m.in. wiceprezesem Rosnieftu, Erikiem Lironem.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.