Papież chce koki!

Papież Franciszek będzie żuł liście koki podczas zbliżającej się wizyty w Boliwii, zapowiedział minister kultur tego kraju.


Podczas przygotowań do papieskiej wizyty pojawił się oczywiście problem wysokości i jej wpływu na organizm. Zapropowaliśmy, że będziemy serwować uczestnikom papieskiej delegacji herbatę z liści koki, ale z Watykanu nadeszła odpowiedź, że papież Franciszek nie chce herbaty, że chce po prostu żuć liście, tak jak my to od wieków robimy.– zdradził wczoraj, w telewizyjnym wywiadzie, boliwijski Minister Kultur i Turystyki, Marco Machicao, który z ramienia rządu w La Paz koordynuje przygotowania papieskiej pielgrzymki.

Będziemy więc czekać na lotnisku na Ojca Świętego ze świętymi liśćmi.– dodał. Lotnisko obsługujące La Paz znajduje się na wysokości ponad 4 tys. m n.p.m.

Papież Franciszek odwiedzi Amerykę Południową między 6 i 12 lipca. Podczas tej pielgrzymki na swój rodzimy kontynent odwiedzi Ekwador, Boliwię i Paragwaj.

Liście koki, uznawane przez większość państw świata przede wszystkim za podstawowy składnik do produkcji kokainy, są w krajach andyjskich używane są jako roślina lecznicza – ich żucie i picie zaparzanej z nich herbaty pomaga m.in. zwalczyć soroche, czyli chorobę wysokościową.

Evo Morales

Prezydent Boliwii, Evo Morales, z liścmi koki.

Prezydent Boliwii Evo Morales był, zanim został politykiem, plantatorem koki i od lat walczy na arenie międzynarodowej o usunięcie jej liści z ONZ-owskiej listy nielegalnych, narkotycznych substancji.

W jego kraju jedynie na uprawę potrzebne są obecnie zezwolenia, liście są natomiast powszechnie dostępne. Boliwijska Konstytucja wymienia je wręcz jako element „kulturalnego dziedzictwa” narodu.

Zwyczaj żucia koki jest też powszechny w niektórych prowincjach północy Argentyny, ojczyzny Franciszka.

 

Prześlij dalej:

3 reakcje na "Papież chce koki!"

 1. latinbrand  30/06/2015 o 20:12

  Zobaczcie jakie bzdury na ten temat napisał Newsweek:

  „I choć nawet w Boliwii koka jest nielegalna i można ją nabyć tylko na receptę w celach medycznych lub rytualnych, władze państwa zaproponowały znamienitemu gościowi spróbowanie „specjału” w formie naparu mate de coca. Papież Franciszek zdecydował się jednak na inną formę konsumpcji – zażyczył sobie liści koki.”

  http://swiat.newsweek.pl/papiez-franciszek-zazyczyl-sobie-lisci-koki-bedzie-je-zul,artykuly,366028,1.html

  Odpowiedz
  • Marek Gwiazdow  30/06/2015 o 23:12

   Newsweek Polska. I wszystko jasne!

   Odpowiedz
  • BsAs  01/07/2015 o 02:04

   Dzięki Latinbrand za tego linka. Z przyjemnością włącze Newsweek w moją kolekcję tych co wypisują o Ameryce Łacińskiej bzdury.

   Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.