Jubileuszowa Copa América odbędzie się w USA

Przyszłoroczne futbolowe mistrzostwa Ameryki Południowej odbędą się w... Stanach Zjednoczonych.


Pracujemy nad tym. Pozostaje do rozwiązania kilka detali, ale wszystko wygląda na to, że uda się to zorganizować i gospodarzem Copa América Stulecia będą Stany Zjednoczone.– zapewnił wczoraj Justino Compeán, szef Meksykańskiej Federacji Futbolowej, po zdobyciu przez reprezentację jego kraju Złotego Pucharu, czyli trofeum zwycięzcy futbolowych mistrzostw strefy CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby).

Copa America Centenario

O możliwości organizacji przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Ameryki Południowej w Stanach Zjednoczonych poinformowano kilkanaście dni temu, na zakończenie tegorocznej, wygranej przez gospodarzy – Chile, edycji tego turnieju. Szefowie południowoamerykańskiej konfederacji futbolowej CONMEBOL tłumaczyli wówczas, że pomysł na organizację w przyszłym roku specjalnej edycji Copa América wziął się z faktu, że 2016 roku wypadnie stulecie tej imprezy, uważanej za najstarszy piłkarski turniej świata. I że dobrze byłoby wtedy turniej rozegrać na neutralnym gruncie i w dodatku w miejscu, które zapewni komercyjny sukces.

Po raz pierwszy piłkarskie reprezentacje państw Ameryki Południowej walczyły ze sobą o tytuł mistrza w lipcu 1916 r. w Argentynie. Turniej zwany był wówczas Południowoamerykańskimi Mistrzostwami Reprezentacji (Campeonato Sudamericano de Selecciones) i wzięły w nim udział narodowe ekipy z Argentyny, Brazylii, Chile i Urugwaju. Najlepsza okazała się wtedy ostatnia z nich.

Ogłoszenie intencji organizacji Pucharu Ameryka Stulecia w 2016 roku, zbiegło się jednak w czasie ze skandalem korupcyjnym w FIFA. A ponieważ jest w niego zamieszanych wielu działaczy zarówno CONMEBOL jak i CONCACAF, wielu południowoamerykańskich komentatorów futbolowych poddawało ostatnio w wątpliwość możliwość realizacji w przyszłym roku wielkiego turnieju.

Justino Compeán był jednak wczoraj dobrej myśli: –W obu regionalnych konfederacjach jest wyraźna wola organizacji Pucharu Stulecia. Wszyscy są, jednogłośnie, zgodni co do tego, że to wielki i bardzo ważny projekt. To musi się udać. To będzie historyczne wydarzenie.

Wstępne założenia są takie, że w przyszłorocznej Copa América Centenario udział wezmą reprezentacje wszystkich 10. państw zrzeszonych w CONMEBOL (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Urugwaj, Wenezuela), a także Meksyk (jako tegoroczny zdobywca Copa de Oro), Stany Zjednoczone (jako gospodarz) oraz, prawdopodobnie, Kostaryka (zwycięzca ostatniego Pucharu Środokowoamerykańskiego) i Jamajka (zwycięzca ubiegłorocznego Pucharu Karaibów), i jeszcze dwie ekipy wyłonione drogą eliminacji spośród Kuby, Panamy, Haiti i Trynidad i Tobago (pozostałe reprezentacje, które grały w ćwierćfinałach zakończonego wczoraj Złotego Pucharu).

Wg. aktualnych planów mecze Pucharu Ameryka Stulecia odbywałyby się na stadionach w Stanford, Pasadenie, Washington D.C., East Rutherford, Houston, Orlando i Miami. Turniej miałby trwać od 3 do 26 czerwca 2016 r.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.