Napad na lotnisko w Wenezueli

Grupa uzbrojonych napastników napadła na jedno z wenezuelskich lotnisk. Obrabowano pasażerów oczekujących na samolot.


Do napadu doszło wczoraj wieczorem na międzynarodowym lotnisku Juan Pablo Pérez Alfonzo w El Vigía, które jest podstawowym portem lotniczym Meridy, największego miasta w wenezuelskich Andach.

lotnisko w El Vigía

Terminal na lotnisku w El Vigía.

Wg. cytowanych przez lokalną prasę świadków grupa silnie uzbrojonych napastników weszła na teren portu lotniczego ok. godz. 21, gdy m.in. około stu pasażerów oczekiwało na odprawę ostatniego tego dnia lotu do wenezuelskiej stolicy, Caracas. Bandyci zabierali głównie portfele, zegarki i telefony, choć niektórym ofiarom odebrano także bagaże podręczne.

Napad trwał kilkanaście minut, po czym bandyci, przez nikogo nie zatrzymywani, opuścili – z łupem – teren portu lotniczego. Wg. wstępnych informacji nikt z napadniętych nie został ranny.

Lokalne władze oficjalnie nie skomentowały jeszcze wczorajszych wydarzeń. Nie wiadomo też, czy wśród ofiar byli zagraniczni turyści.

Wenezuela jest od kilku lat krajem o najwyższej w Ameryce Południowej przestępczości. Organizacje pozarządowe szacują, że w ubiegłym roku zabito w tym kraju prawie 25 tys. osób. To, statystycznie, 82 morderstwa na każde 100 tys. mieszkańców. Na świecie tylko w Hondurasie jest obecnie gorzej.

Władze w Caracas twierdzą wprawdzie, że te niezależne statystyki są nierzetelne i „antyrządowe”, ale równocześnie już od wielu lat nie publikują własnych danych na temat przestępczości.

W maju tego roku ONZ-owski PNUD, w raporcie na temat użycia broni palnej na świecie, w którym pod uwagę wzięto także sytuację w krajach zaangażowanych w konflikty zbrojne, uznał Wenezuelę za jeden z trzech najbardziej niebezpiecznych państw świata. Za Syrią i wspomnianym już Hondurasem.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Napad na lotnisko w Wenezueli"

  1. PolVen  15/08/2015 o 00:16

    Jak to śpiewał Chavez? „Patria, Patria querida!” Taka to właśnie Patria, bandycka.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.