ALBA przyjmie uchodźców z Afryki?

Wenezuelski prezydent Nicolás Maduro zaproponował, aby - wobec "bezczynności Unii Europejskiej" - państwa regionalnego bloku ALBA pomogły uchodźcom z Afryki.


Oni uciekają przed wojną, biedą i głodem. Musimy wyciągnąć do nich rękę. Musimy im pomóc.– stwierdził wenezuelski prezydent na forum, obradującej obecnie w Caracas, Rady Politycznej regionalnej organizacji ALBA.

Nicolas Maduro

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro

Nicolas Maduro stwierdził, że zgodnie z informacjami jakie posiada większość afrykańskich uchodźców próbujących przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy to mieszkańcy Libii i państw ościennych, w których za kryzys humanitarny, jego zdaniem, odpowiadają wspólnie Unia Europejska, NATO i Stany Zjednocone. –To oni, obalając Muammara Kaddafiego w Libii, naruszyli lokalną równowagę.– zawyrokował wenezuelski przywódca.

Nicolas Maduro oskarżył też Europę, że milczeniu przygląda się „potwornym zbrodniom”, których ofiarą padają codziennie uchodźcy próbujący przedostać się przez Morze Śródziemne.

Państwa ALBA powinny przygotować specjalny program pomocy tym ludziom.– zaproponował.

I choć zupełnie nie wiadomo jaką formę miałby przyjąć ten „specjalny program pomocy”, inicjatywa wenezuelskiego przywódcy spotkała się z natychmiastową krytyką lokalnej opozycji, która zaapelowała aby Nicolas Maduro najpierw rozwiązał problemy własnego kraju. I przypomnieli, że Wenezuela boryka się obecnie z najwyższą inflacją świata, jest najniebezpieczniejszym państwem kontynentu, w sklepach brakuje towarów pierwszej potrzeby, a blisko 50 proc. społeczeństwa żyje za mniej niż dolara dziennie.

ALBA, czyli Boliwariański Sojusz na rzecz Ludów Naszej Ameryki, to powołana do życia przez Hugo Chaveza i Fidela Castro regionalna organizacja zrzeszająca państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów stawiające na tzw. lewicową drogę rozwoju. Poza Wenezuelą i Kubą jej członkami są obecnie także Boliwia, Ekwador, Nikaragua, Surinam, Dominika, Saint Kitts i Nevis, Antigua i Barbuda, Granada, Saint Vincent i Grenadyny, oraz Saint Lucia.

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

3 reakcje na "ALBA przyjmie uchodźców z Afryki?"

 1. Marek Gwiazdow  12/08/2015 o 19:37

  Idiota skończony z tego Maduro. Ameryka Łacińska i Karaiby są ostatnim regionem relatywnie wolnym od islamskiego radykalizmu. A ten chce sobie teraz to na ochotnika importować.

  Odpowiedz
 2. obserwator  12/08/2015 o 20:04

  „Oni uciekają przed wojną, biedą i głodem” – przecież dokładnie to samo ma u siebie Wenezuela!

  Odpowiedz
 3. andsol  12/08/2015 o 21:30

  Wobec bezczynności Unii Europejskiej… No, w istocie, te tysiące ludzi przyjmowane codziennie, karmione, odziewane i otrzymujące podstawową wiedzę o swoich nowych krajach to się nie liczy. Bo nie robi się hucpy przy okazji znalezienia mieszkania dla każdego z nich.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.