Mauricio Macri wygrywa wybory prezydenckie w Argentynie

Liberalno-konserwatywny polityk Maurcio Macri, dotychczasowy burmistrz Buenos Aires, wygrał II turę wyborów prezydenckich w Argentynie.


Zwycięstwo Maurcio Macriego, opozycyjnego polityka, wystawionego do wyborów przez centroprawicową koalicję „Cambiemos” („Zmieńmy Się”), ogłosił – przed oficjalnym komunikatem – jego rywal Daniel Scioli z rządzącego Argentyną od 12 lat peronistycznego Frontu dla Zwycięstwa (FpV): –Tendencja jest już nieodwracalna, Argentyńczycy wbrali nowego prezydenta. Głęboko wierzę w demokrację i szanuję wolę ludu. Dlatego przed chwilą do niego zadzwoniłem i mu pogratulowałem. Miejmy nadzieję, że Bóg go oświeci, aby dalej prowadził nasz kraj do przodu. Ja, osobiście, życzę mu wszystkiego najlepszego.

Mauricio Macri

Mauricio Macri podczas kampanii wyborczej

Scioli, aktualnie wciąż jeszcze gubernator prowincji Buenos Aires, ostatecznie potwierdził tym samym to, co exit-polle i wstępne wyniki sugerowały już od kilku godzin – nowym prezydentem Argentyny zostanie 56-letni Mauricio Macri, aktualny burmistrz argentyńskiej stolicy, kładąc tym samym kres 12-letniemu okresowi prezydentury rodziny Kirchner.

Po przeliczeniu 99 proc. oddanych głosów, 51,4 proc. z nich wskazywało na Mauricio Macriego, a 48,6 na Daniela Scioli. W wyborach udział wzięło 80,8 proc. z ponad 32 milionów Argentyńczyków uprawnionych do głosowania.

Prezydent-elekt przejmie prezydencki fotel od Cristiny Kirchner 10 grudnia.

Jest to pierwszy raz w historii Argentyny gdy prezdenta wyłoniono dopiero w II turze. W pierwszej bowiem żaden z kandydatów nie przekroczył, wymaganego przez ordynację wyborczą, progu 45 proc. poparcia (lub 40 proc. z conajmniej 10 proc. przewagą).

25 października, zwycięzcą był Scioli z 37,08 proc. głosów, podczas gdy Macri miał ich 34,15 proc.

 
Prześlij dalej:

3 reakcje na "Mauricio Macri wygrywa wybory prezydenckie w Argentynie"

 1. BsAs  23/11/2015 o 20:41

  Może wreszcie Argentyna znormalnieje. Oby Macriemu starczyło cojones aby rozliczyć i jak będzie trzeba wsadzić do ciupy tych wszystkich złodziei i oszustów od Cristiny. Z nią na czele.

  Odpowiedz
 2. Bugman  04/02/2016 o 15:35

  Myślisz, że Argentyna wejdzie na drogę wzrostu?

  Odpowiedz
 3. Pingback: Obama odwiedzi Kubę! | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.