Syryjczycy aresztowani w Hondurasie i na Karaibach.

Policja kryminalna w Hondurasie poinformowała o aresztowaniu 5 obywateli Syrii, którzy - ze sfałszowanymi europejskimi paszportami - próbowali przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Trzech kolejnych zatrzymali Holendrzy na karaibskiej wyspie St. Maarten.


Do aresztowania Syryjczyków doszło wczoraj na międzynarodowym lotnisku Toncontín w Tegucigalpie, stolicy Hondurasu. Jak wyjaśnił Aníbal Baca, rzecznik prasowy honduraskiej policji kryminalnej DPI, zatrzymani przylecieli do Hondurasu z Kostaryki i mieli w planie przesiadkę na wewnętrzny lot z Tegucigalpy do San Pedro de Sula. Stamtąd – wg. wstępnych ustaleń policji – chcieli, drogą lądową, przez Gwatemalę i Meksyk, przedostać się do Stanów Zjednoczonych.

Nie twierdzimy, że to terroryści mający w planie ataki na terenie USA. Niewykluczone, że to uchodźcy szukający schronienia przed wojną. Naszą rolą jest to ustalić. Póki co są aresztowani pod zarzutem używania podrobionych dokumentów.– stwierdził policyjny rzecznik.

Baca dodał, że używane przez Syryjczyków paszporty nie były fałszywe. –To prawdziwe dokumenty, które w Grecji zostały ukradzione ich właścicielom. Pozostawiono w nich oryginalne personalia i jedynie fachowo podmieniono zdjęcia.- sprecyzował.

Greckie paszporty arestowanych w Hondurasie Syryjczyków.

Greckie paszporty aresztowanych w Hondurasie Syryjczyków.

Syryjczycy nie wpadli w Hondurasie przez przypadek. –Czekaliśmy na nich. Ich aresztowanie to wynik śledztwa zapoczątkowanegi w Grecji i koordynowanego przez Interpol.- ujawnił rzecznik.

Wg. honduraskiej policji podróż owych pięciu mężczyzn rozpoczęła się w Syrii i zanim dotarli do Tegucigalpy przesiadali się na lotniskach w Libii, Turcji, Brazylii, Argentynie i Kostaryce.

Jeden z aresztowanych w Tegucigalpie Syryjczyków.

Jeden z aresztowanych w Tegucigalpie Syryjczyków.

Nie są to pierwsi Syryjczycy aresztowani w Hondurasie ze podrobionymi dokumentami. Rzecznik specjalnych sił bezpieczeństwa wewnętrzego FUSINA, Santos Nolasco, ujawnił że już w miniony piątek, także na lotnisku Toncontín, zatrzymano obywatela tego kraju z podrobionym greckim paszportem. Nolasco dodał, niepodając więcej szczegółów, że został on już „wydalony z Hondurasu”.

Zatrzymanie Syryjczyków z fałszywymi paszportami zgłosiły także holenderskie służby na należącej do tego kraju karaibskiej wyspie Sint Maarten. Aresztowano trzy osoby, które przyleciały tam w sobotę z Haiti. One także używały sfałszowanych greckich dokumentów.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.