Wenezuela z najwyższą inflacją świata. Ponownie.

Już trzeci rok z rzędu Wenezuela będzie miała najwyższą inflację na świecie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w 2015 r. wyniesie ona co najmniej 160 proc.


Zdaniem Alejandro Wernera, szefa departamentu Półkuli Zachodniej w MFW, ta trzycyfrowa inflacja jest jednym z czynników, które doprowadziły do historycznej porażki chavistowskiego reżimu w niedawnych wyborach parlamentarnych w Wenezueli-Wszystko wskazuje na to, że to sytuacja gospodarcza kraju sprawiła, że większość wenezuelskiego społeczeństwa oczekuje znaczącej zmiany i dała temu wyraz w minionych wyborach.– stwierdził Werner w wywiadzie udzielonym hiszpańskiej agencji EFE.

Nasza baza danych i nasze projekcje wskazują, że Wenezuela w tym roku będzie miała, ponownie, najwyższą inflację na świecie, około 160 proc.,  czyli bliską już poziomu hiperinflacyjnego. Ta sytuacja zniekształca niemal wszystkie decyzje gospodarcze, powoduje kłopoty w zaopatrzeniu i sytuację w której gospodarki nikt już tak naprawdę nie kontroluje.– dodał, przypominając równocześnie że jego instytucja przewiduje w tym roku recesję wenezuelskiej gospodarki rzędu 1o proc.

Gdy patrzy się na podstawowe wskaźniki gospodarcze – dwucyfrowy deficyt budżetowy, najwyższa na świecie inflacja, chroniczna niedostępność podstawowych produktów, ekstremalnie trudny dostęp do dewiz i całkowite odłączenie od gospodarki międzynarodowej, łatwiej zrozumieć że rzeczywiście nadszedł moment na poważne zmiany i przywrócenie pewnej normalności.– tłumaczy Werner.

Niemniej jego zdaniem Wenezuela jest w stanie wyjść z kryzysu o własnych siłach, bez międzynarodowej kroplówki finansowej. –Kraj nie jest dramatycznie zadłużony, posiada stałe, przewidywalne wpływy do kasy Państwa tytułem sprzedaży ropy, a wewnętrzne problemy wynikają głównie z niekontrolowanych przez nikogo faraonicznych wydatków finansowanych przez bank centralny.– zapewnił.

Wenezuela nie jest, od 2007 roku, członkiem organizacji z Bretton Woods. Ówczesny prezydent, Hugo Chavez, zadekretował zerwanie jakichkolwiek stosunków zarówno z Bankiem Światowym, jak i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Od 2003 roku rząd w Caracas stara się kontrolować handel zagraniczny kraju i dostęp do dewiz. Oficjalne kursy dolara są obecnie trzy (6,30; 13,50 i 199,90 boliwarów za 1 USD) i wszystkie znacznie się różnią od kursu czarnorynkowego (1 USD=841 VEF), który jest jedynym na którym walutę można nabywać bez ograniczeń.

Niektórzy niezależni ekonomiści w Wenezueli są większymi pesymistami od MFW i szacują, że inflacja w tym roku znacznie przekroczy w ich kraju 200 proc. Centralny Bank Wenezueli, teoretycznie prawnie zobowiązany do publikowania co miesiąc indeksu inflacyjnego, zaprzestał podawania go do wiadomości publicznej na początku bieżącego roku.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Wenezuela z najwyższą inflacją świata. Ponownie."

  1. Pingback: Wenezuela - będą wyższe nominały banknotów | tierralatina.pl

  2. Pingback: Nowe banknoty odpowiedzią na inflację w Wenezueli | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.