Wenezuela z najwyższą inflacją świata. Ponownie.

Już trzeci rok z rzędu Wenezuela będzie miała najwyższą inflację na świecie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w 2015 r. wyniesie ona co najmniej 160 proc.


Zdaniem Alejandro Wernera, szefa departamentu Półkuli Zachodniej w MFW, ta trzycyfrowa inflacja jest jednym z czynników, które doprowadziły do historycznej porażki chavistowskiego reżimu w niedawnych wyborach parlamentarnych w Wenezueli-Wszystko wskazuje na to, że to sytuacja gospodarcza kraju sprawiła, że większość wenezuelskiego społeczeństwa oczekuje znaczącej zmiany i dała temu wyraz w minionych wyborach.– stwierdził Werner w wywiadzie udzielonym hiszpańskiej agencji EFE.

Nasza baza danych i nasze projekcje wskazują, że Wenezuela w tym roku będzie miała, ponownie, najwyższą inflację na świecie, około 160 proc.,  czyli bliską już poziomu hiperinflacyjnego. Ta sytuacja zniekształca niemal wszystkie decyzje gospodarcze, powoduje kłopoty w zaopatrzeniu i sytuację w której gospodarki nikt już tak naprawdę nie kontroluje.– dodał, przypominając równocześnie że jego instytucja przewiduje w tym roku recesję wenezuelskiej gospodarki rzędu 1o proc.

Gdy patrzy się na podstawowe wskaźniki gospodarcze – dwucyfrowy deficyt budżetowy, najwyższa na świecie inflacja, chroniczna niedostępność podstawowych produktów, ekstremalnie trudny dostęp do dewiz i całkowite odłączenie od gospodarki międzynarodowej, łatwiej zrozumieć że rzeczywiście nadszedł moment na poważne zmiany i przywrócenie pewnej normalności.– tłumaczy Werner.

Niemniej jego zdaniem Wenezuela jest w stanie wyjść z kryzysu o własnych siłach, bez międzynarodowej kroplówki finansowej. –Kraj nie jest dramatycznie zadłużony, posiada stałe, przewidywalne wpływy do kasy Państwa tytułem sprzedaży ropy, a wewnętrzne problemy wynikają głównie z niekontrolowanych przez nikogo faraonicznych wydatków finansowanych przez bank centralny.– zapewnił.

Wenezuela nie jest, od 2007 roku, członkiem organizacji z Bretton Woods. Ówczesny prezydent, Hugo Chavez, zadekretował zerwanie jakichkolwiek stosunków zarówno z Bankiem Światowym, jak i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Od 2003 roku rząd w Caracas stara się kontrolować handel zagraniczny kraju i dostęp do dewiz. Oficjalne kursy dolara są obecnie trzy (6,30; 13,50 i 199,90 boliwarów za 1 USD) i wszystkie znacznie się różnią od kursu czarnorynkowego (1 USD=841 VEF), który jest jedynym na którym walutę można nabywać bez ograniczeń.

Niektórzy niezależni ekonomiści w Wenezueli są większymi pesymistami od MFW i szacują, że inflacja w tym roku znacznie przekroczy w ich kraju 200 proc. Centralny Bank Wenezueli, teoretycznie prawnie zobowiązany do publikowania co miesiąc indeksu inflacyjnego, zaprzestał podawania go do wiadomości publicznej na początku bieżącego roku.

Prześlij dalej:

2 reakcje na "Wenezuela z najwyższą inflacją świata. Ponownie."

  1. Pingback: Wenezuela - będą wyższe nominały banknotów | tierralatina.pl

  2. Pingback: Nowe banknoty odpowiedzią na inflację w Wenezueli | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.