Franciszek w Meksyku

W piątek, 12 lutego, papież Franciszek rozpocznie 6-dniową wizytę w Meksyku, państwie o największej - po Brazylii - liczbie katolików na świecie.


W ciągu tych 6. dni pierwszy w historii papież-Latynos odwiedzi 4 meksykańskie stany (México, Chiapas, Michoacán i Chihuahua), 6 miast i wygłosi 5 homilii, 7 przemówień, oraz raz odmówi Anioł Pański.

Nad bezpieczeństwem Franciszka czuwać będzie w Meksyku aż 13 tysięcy policjantów mających do swej dyspozycji ponad tysiąc samochodów i 13 statków powietrznych.

logo papieskiej wizyty w Meksyku

logo papieskiej wizyty w Meksyku

Wizyta rozpocznie się w piątkowe popołudnie, gdy na stołecznym lotnisku wyląduje samolot Alitalii z Franciszkiem i jego świtą na pokładzie. Na papieża czekać tam będzie meksykański prezydent Enrique Peña Nieto, ale powitanie będzie tylko protokolarne, bez żadnych ceremonii i przemówień. Te przewidziano bowiem na dzień następny, gdy papież przyjęty zostanie przez prezydenta w Pałacu Narodowym.

Program papieskiej wizyty przewiduje, że Franciszek, po rozmowie z Peña Nieto, spotka się tam także z członkami meksykańskiego rządu, parlamentarzystami, działaczami społecznymi i korpusem dyplomatycznym, a także wygłosi swe pierwsze przemówienie, adresowane do wszystkich Meksykanów. Burmistrz meksykańskiej stolicy, Miguel Ángel Mancera, wręczy tam także głowie Kościoła Katolickiego symboliczne klucze do miasta.

Z Palacio Nacional papież przejdzie papamobilem do Katedry, witając się po drodze ze zgromadzonymi na Zócalo wiernymi, aby spotkać się tam z meksykańskimi biskupami.

Matka Boża z Guadalupe

Matka Boża z Guadalupe – nazywana przez Kościół królową Meksyku i cesarzową Ameryk

Po południu Franciszek odprawi mszę w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, katolickiej patronki Meksyku i obu Ameryk.

W niedzielę, 14 lutego, papież poleci śmigłowcem do Ecatepec, wielkiego robotniczego miasta, położonego niepodal meksykańskiej stolicy. Odprawi tam mszę polową, w której udział ma wziąć nawet pół miliona wiernych.

Po powrocie do stolicy Franciszek spotka się z małymi pacjentami w jednym ze szpitali pediatrycznych, a później w Auditorio Nacional z przedstawicielami świata kultury.

W poniedziałek, 15 lutego, papież odwiedzi Chiapas. W San Cristóbal de las Casas odprawi mszę dla ok. 90 tys. meksykańskich Indian, podczas której czytania Pisma Świętego i niektóre pieśni liturgiczne wykonane zostaną w ch’oll, tzotzil i tzeltal – 3 głównych językach autochtonicznych tego regionu.

Po mszy papież spotka się z indiańskimi liderami i spożyje z nimi ich tradycyjne potrawy.

LOGO-OFICIAL-PAPA-FRANCISCO-en-ChiapasPo południu, w stolicy Chiapas, Tuxtla Gutiérrez, papież odprawi na lokalnym stadionie mszę dla meksykańskich rodzin. Spodziewane jest też tam ogłoszenie przez Franciszka dekretu zezwalającego na odprawianie nabożeństw w tradycyjnych językach Indian.

Z kolei we wtorek, 16 lutego, Ojciec Święty będzie w miście Morelia, stolicy stanu Michoacán. Najpierw odprawi tam nabożeństwo dla księży, zakonników, zakonnic i seminarzystów, a po południu spotka się z meksykańską młodzieżą.

Wg. szefa watykańskiej dyplomacji, kardynała Pietro Parolina, Franciszek wiąże duże nadzieje właśnie ze spotkaniem z meksykański księżmi. –Uważamy, że przed meksykańskim Kościołem Katolickim stoi bardzo ważne zadanie – znacznie wyraźniejsze i stanowcze niż do tej pory podnoszenie głosu i stygmatyzowanie zła jakim jest korupcja, przemyt narkotyków i przemoc. Kościół nie może milczeć wobec tych fenomenów, które przeszkadzają Meksykowi w rozwoju, tak materialnym, jak i duchowym.– stwierdził Parolin w wywiadzie przeprowadzonym przez watykańską telewizję.

Ostatni dzień papieskiej wizyty w Meksyku dodany został na specjalne życzenie Franciszka, który koniecznie chciał odowiedzić Ciudad Juárez, miasto uważane za meksykańską stolicę przemocy, korupcji, przemytu narkotyków i ludzi. Papież odwiedzi tam lokalne więzienie, gdzie odprawi mszę dla skazanych i ich rodzin, spotka się z przedstawicielami lokalnej policy i aparatu sprawiedliwości, z meksykańskimi biznesmenami, oraz odprawi mszę polową na meksykańsko-amerykańskiej granicy.

Ceremonia pożegnalna papieża odbędzie się na lokalnym lotnisku, skąd o 19:15 ma odlecieć do Rzymu.

Historyczne spotkanie z Cyrylem

W drodze do Meksyku samolot Franciszka zatrzyma się na kilka godzin w Hawanie. Tam, w obecności kubańskiego prezydenta Raula Castro, papież spotka się z patriarchą rosyjskiej Cerkwi, Cyrylem I.

To historyczne wydarzenie. Głowa Kościoła Katolickiego nie spotykała się z przywódcą rosyjskiej Cerkwi od czasu Wielkiej schizmy w 1054 r. Fakt że papież i patriarcha będą ze sobą rozmawiać jest znakiem wielkiej nadziei. To moment wielkiej odwagi, który pobudza do dalszej budowy mostów zgody, spotkania i dialogu.– tłumaczy kardynał Pierto Parolin.

 

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.