Wenezuela i Haiti – rekordziści korupcji

Transparency International opublikowała najnowszy ranking postrzegania korupcji na świecie. Wynika z niego, że w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach najbardziej przeżarte korupcją są Wenezuela i Haiti.


Opracowywany co roku przez Transparency International globalny ranking „postrzegania korupcji” powstaje wyniku analizy przejrzystości rządowych procedur, skuteczności ewentualnych organów i procedur antykorupcyjnych, a także zdolności do wyjaśniania ujawnianych skandali i ewentualnego karania winnych. Pod uwagę brana jest także łatwość w uzyskiwaniu od państwowej administracji informacji i wyjaśnień. Organizacja ocenia tylko i wyłącznie korupcję w administracji publicznej i w państwowych przedsiębiorstwach.

Jej eksperci podkreślają, że nie ma na świecie kraju całkowicie wolnego od tego zjawiska. Niemniej są takie państwa, które z procederem tym postanowiły zdecydowanie walczyć i odnoszą na tym polu wyraźne sukcesy. Są one jednak w zdecydowanej mniejszości – wg. Finna Heinricha, dyrektora ds. badań w Transparency International, w mniej więcej 2/3 ze 168 przeanalizowanych państw świata, korupcja jest poważnym problemem, negatywnie wpływającym m.in. na rozwój gospodarczy, czy komfort życia obywateli.

Urugwaj i Chile to jedyne w Ameryce Łacińskiej państwa o bardzo przyzwoitych wynikach walki z korupcją.

Urugwaj i Chile to jedyne w Ameryce Łacińskiej państwa o bardzo przyzwoitych wynikach walki z korupcją.

Wg. tegorocznego rankingu Dania, Finlandia, Szwecja, Nowa Zelandia i Holandia są najmniej skorumpowanymi państwami świata, z kolei Sudan, Południowy Sudan, Afganistan, Koreańska Republika Ludowo Demokratyczna i to kraje przez korupcję najbardziej przeżarte.

A jak z korupcją radzą sobie kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów?

Bardzo różnie. Z jednej strony istnieją państwa takie jak Urugwaj (21) i Chile (23) , znajdujące się w czołówce listy najmniej skorumpowanych państw świata, z wynikiem lepszym nawet niż Polska (30. miejsce); a z drugiej Wenezuela i Haiti, która znalazły się wśród najbardziej skorumpowanych państw świata.

A teraz konkretnie – kto odnosi na tym polu sukcesy, kto walkę z łapówkami sromotnie przegrywa? Oto regionalny ranking, od najmniej do najbardziej skorumpowanego państwa (w nawiasie podajemy miejsce w rankingu światowym):

1. Urugwaj (21)
2. Chile (23)
3. Kostaryka (40)
4. Kuba (56)
5. Jamajka (69)
6. Panama (72)
6. Salwador (72)
6. Trinidad i Tobago (72)
9. Brazylia (76)
10. Kolumbia (83)
11. Peru (88)
12. Meksyk (95)
13. Boliwia (99)
14. Dominikana (103)
15. Argentyna (107)
15. Ekwador (107)
17. Honduras (112)
18. Gujana (118)
19. Gwatemala (123)
20. Nikaragua (130)
20. Paragwaj (130)
22. Haiti (158)
22. Wenezuela (158)

Alejandro Salas, regionalny dyrektor Transparency International podkreśla jednak, że Ameryka Łacińska pokazała w ubiegłym roku, że z korupcją można skutecznie walczyć. I że w walce tej wielką rolę odegrać mogą także zwykli obywatele, buntując się przeciw korupcyjnym praktykom. Najlepszym na to przykładem jest Gwatemala, gdzie masowe protesty doprowadziły do aresztowania prezydenta i wiceprezydenta kraju, a także m.in. wielu burmistrzów. Wszystkim z nich postawiono zarzuty korupcyjne.

Postrzeganie korupcji w Amerykach i na Karaibach

Postrzeganie korupcji w Amerykach i na Karaibach28

 
Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.