Latynosi są coraz grubsi

ONZ ostrzega, że kraje Ameryki Łacińskiej, odnoszące duże sukcesy w walce z głodem i niedożywieniem, muszą stawić czoła nowemu problemowi - coraz większej otyłości swych mieszkańców.


Wg. FAO, ONZ-owskiej agendy ds. wyżywienia i rolnictwa, już ponad 22 proc. Latynosów cierpi na otyłość. Państwami Ameryki Łacińskiej, w których grubasów jest najwięcej jest – zdaniem ekspertów tej organizacji – Meksyk i Chile. Niemniej problem dotyczy całego regionu, we wszystkich jego państwach ilość osób z nadwagą i otyłych niepokojąco rośnie.

Otyłość nie jest problemem indywidualnym, czy rodzinnym. To problem zdrowia publicznego, bo wraz z wzrostem ilości osób otyłych zwiększa się też ilość zachorowań na choroby typu cukrzyca, czy schorzenia układu krążenia i serca. – podkreśla Raúl Benítez, regionalny dyrektor FAO.

FAO America Latina y Caribe

Najnowsze dane o walce z głodem i otyłością w Ameryce Łacińskiej przedstawione zostały podczas niedawnej konferencji regionalnej FAO w Meksyku

Coraz większa otyłość Latynosów kładzie się cieniem nad niewątpliwym sukcesem państw tego regionu w walce z głodem i niedożywieniem. Wg. FAO w ciągu ostatnich 25 lat udało się „wyciągnąć” z głodu, w Ameryce Łacińskiej, prawie 32 miliony osób.

Wg. Beníteza szczególnie wyraźne sukcesy w walce z głodem mają Boliwia i Nikaragua. Niemniej problem wciąż istnieje – FAO szacuje, że jeszcze co najmniej 34 miliony mieszkańców regionu codziennie chodzi głodna. I to wszystko w sytuacji, gdy państwa Ameryki Łacińskiej mają nierozwiązany jeszcze jeden problem – chodzi o marnowanie żywności. ONZ-owska agenda szacuje, że każdego dnia marnuje się w regionie aż 350 milionów kilo jedzenia.

Chcielibyśmy wyeliminować głód w Ameryce Łacińskiej do 2025 r. Jesteśmy blisko tego celu, ale trzeba osiągnąć go w sposób zrównoważony. Musimy znaleźć równowagę między tym co jest produkowane, a tym co jest konsumowane. Trzeba też, od małego, uczyć mieszkańców regionu kultury jedzenia. Ludzie muszą zwracać większą uwagę na to co, kiedy i w jakich ilościach jedzą i piją. – uważa Raúl Benítez.

Zdaniem ekspertów FAO jednym z największych żywieniowych problemów Latynosów jest obecnie zbyt duża ilość konsumowanych cukrów i soli.

Nie przez przypadek Meksyk i Chile, czyli kraje o największym w regionie problemie z otyłością mieszkańców, są równocześnie państwami o, statystycznie, największej na świecie konsumpcji napojów produkowanych przez Coca-Colę. A biorąc pod uwagę wszystkie gazowane napoje, nie tylko te produkowane przez koncern z Atlanty, największym ich konsumentem jest Argentyna, przed Stanami Zjednoczonymi, Chile i Meksykiem.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.