The Rolling Stones na Kubie!

W Hawanie rozpoczęły się już przygotowania do, zaplanowanego na 25 marca, wielkiego plenerowego koncertu The Rolling Stones. Będzie to pierwsze w hitorii Kuby tego typu muzyczne wydarzenie.


Do kubańskiej stolicy dotarło już kilkadziesiąt kontenerów wypełnionych sprzętem niezbędnym do organizacji tego koncertu. Ekipa techniczna rozpoczęła dziś montaż oświetlenia i pierwszych elementów sceny, która stanie na terenie Miasteczka Sportowego w Hawanie. Zaplanowany na 25 marca koncert The Rolling Stones będzie całkowicie darmowy i zamknie latynoamerykańską trasę „Olé” legendarnego, brytyjskiego zespołu, w której kubańską stolicę poprzedziły występy w Santiago de Chile, La Plata Montevideo, Rio de Janeiro, São Paulo, Porto Alegre, Limie, Bogocie (10 marca) i Ciudad México (14 i 17 marca).

Rolling Stones na Kubie

Oficjalny plakat koncertu

Choć o koncercie w Hawanie poinformowano zaledwie w ubiegłym tygodniu, jak łatwo się domyślić, negocjacje w sprawie jego organizacji trwały wiele miesięcy. I ich szczegóły wciąż owiane są tajemnicą. Wiadomo jedynie tyle, że z propozycją organizacji występu The Rolling Stones na Kubie zwróciły do władz tego kraju władze Curaçao, niewielkiej karaibskiej wyspy-państwa, będącej częścią Królestwa Holandii. I że oficjalnym organizatorem tego mega-koncertu jest, mająca tam swą siedzibę, niewielka fundacja Fundashon Bon Intenshon.

W czasie naszej długiej kariery graliśmy już w bardzo wielu specjalnych miejscach, niemniej występ w Hawanie czymś wyjątkowym, zarówno dla nas, jak i – mamy nadzieję – dla naszych przyjaciół na Kubie.

– napisali członkowie The Rolling Stones w oświadczeniu towarzyszącym wiadomości o hawańskim koncercie. I nie mylą się – ich wielkopiątkowy występ będzie rzeczywiście dla Kuby historycznym wydarzeniem w przełomowym momencie historii tego kraju, w którym jeszcze nie tak dawno rock był uznawany oficjalnie za „subwersywny i kontrrewolucyjny wytwór kapitalizmu” oraz „dewiację”, a młodzież przyłapana na jego słuchaniu, wysyłana była na przymusowe „zajęcia reedukacyjne”.

Będzie to nie tylko pierwszy  koncert The Rolling Stones na Kubie, ale wręcz pierwszy oficjalny koncert rockowy zagranicznego zespołu w historii tego kraju. Bo choć dochodziło już do występów zagranicznych artystów w Hawanie, jak chociażby niedawny koncert australijsko-amerykańskiego zespoł hard-rockowego The Dead Daisies, to były to imprezy dość kameralne i niezauważane przez oficjalne media. Tym razem będzie z oficjalnym poparciem i pełnym rozgłosem. I jeszcze w dodatku do kubańskiego koncertu The Rolling Stones dojdzie w zaledwie 3 dni po zakończeniu pierwszej od 88 lat wizyty amerykańskiego prezydenta w Hawanie.

The Rolling Stones nazwali swój kubański występ „Koncertem Przyjaźni” i zapowiedzieli, że poza repertuarem granym podczas obecnej trasy koncertowej w Hawanie pojawią się także ” specjalne perełki dla kubańskiej publiczności”.

Brytyjczycy nie przyjadą na Kubę z pustymi rękoma. Członkowie zespołu zapowiedzieli, że wykorzystując swe kontakty w muzycznej branży przywiozą też dary dla kubańskich szkół muzycznych. Na liście firm, które odpowiedziały na apel Micka Jaggera i jego kompanów i przekazały już grupie dary są m.in.: Gibson, Vic Firth, RS, Pearl, Zildjian, Gretsch, Latin Percussion i Roland.

Nie wszyscy jednak na wiadomość o koncercie The Rolling Stones w Hawanie zareagowali z entuzjazmem. Krytyki dobrze obrazuje wypowiedź mieszkającego od 35 lat w Stanach Zjednoczonych słynnego kubańskiego saksofonisty jazzowego Paquito D’Rivery: –Hotele w których się zatrzymają muzycy, miejsce w którym zagrają, zostały skradzione przez reżim prawowitym właścicielom, zostały znacjonalizowane. The Rolling Stones występując w Hawanie dodają wiarygodności kubańskiemu rządowi. Tak samo jak te nieszczęsne wizyty Obamy i papieża.

Występ The Rolling Stones w Hawanie zostanie nagrany i sfilmowany, więc ci którzy nie zdołają dotrzeć na Kubę na to historyczne wydarzenie będą mogli pocieszyć się później kupując płytę lub DVD. Nad fimowym zapisem koncertu czuwać ma Paul Dugdale, autor wielokrotnie nagradzanych zapisów z koncertów m.in. Coldplay, Rihanny i Lenny Kravitza.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.