Turystyczne rekordy Kuby

Od początku tego roku Kubę odwiedziło już ponad milion zagranicznych turystów. To nowy rekord! - poinformowało wczoraj lokalnie Ministerstwo Turystyki.


Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Kubę „nieustannie rośnie” – twierdzi Ministerstwo Turystyki w Hawanie. Ten milion, który odwiedził wyspę w pierwszych niewiele ponad dwóch miesiącach tego roku, to o aż 14,6 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wg. ministerialnych statystyk najbardziej dynamicznie rośnie, w tym roku, liczba turystów z, kolejno, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch i Argentyny.

plaża na Kubie

plaża Marea del Portillo (prowincja Granma)

Ministerstwo przewiduje, że do końca 2016 roku Kubę odwiedzi w sumie 3,7 miliona zagranicznych turystów. Czyli o ponad 175 tysięcy więcej niż w – wówczas także już rekordowym – roku ubiegłym.

Kubańskie władze przyznają, że ten dynamiczny wzrost turystycznego zainteresowania Kubą jest też sporym wyzwaniem. Bo jakość i dostępność infrastruktury turystycznej nie polepsza się w porównywalnym tempie. Dlatego Ministerstwo Turystyki ma, w krótkim czasie, przygotować przepisy mające ułatwić ich modernizację i budowę.

Kubańczycy nie ukrywają, że potężnym impulsem do rozwoju turystyki była, ogłoszona 17 grudnia 2014 r., przez prezydentów Baracka Obamę i Raula Castro, wola normalizacji stosunków między Stanami Zjednoczonymi i Kubą.

Rozpoczął się wtedy proces, który m.in. doprowadził do liberalizacji przepisów dotyczących podróży amerykańskich obywateli na Kubę. Zwykła turystyka wciąż wprawdzie jest, w ramach amerykańskiego embargo, zakazana, ale Amerykanie mogą już odwiedzać Kubę w ramach m.in. wyjazdów studyjnych i szkoleniowych.

To właśnie dzięki temu w ubiegłym roku z Kubę odwiedziło aż 145 tys. Amerykanów. To o 79 proc. więcej niż w roku 2014. I rok bieżący także, z pewnością, będzie kolejnym rekordem. Zwłaszcza, że szykowane jest uruchomienie bezpośrednich, regularnych, połączeń lotniczych między USA i Kubą.

Wg. danych kubańskiego Narodowego Urzędu Statystyki i Informacji (ONEI) sektor turystyczny stał się drugim największym źródłem dewiz dla kraju. Wg. jego wyliczeń zagraniczni turyści zostawili w ubiegłym roku na Kubie miliard 940 milionów dolarów. O 10,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.