Kolumbia legalizuje małżeństwo gejów

Sąd Konstytucyjny w Bogocie uznał dzisiaj, że odmawianie osobom tej samej płci prawa do zawarcia małżeństwa jest niekonstytucyjne. To definitywna decyzja, automatycznie przyznająca gejom to prawo.


Dyskusja o prawie do zawierania małżeństwa przez osoby tej samej płci toczyła się w Kolumbii od wielu lat. Już w 2011 roku Sąd Konstytucyjny tego kraju orzekł, że – w świetle prawa – związek dwóch osób tej samej płci może zostać uznany za rodzinę. I dlatego, uznali wówczas sędziowie, pary jednopłciowe mają prawo tworzyć taki sam w świetle prawa związek, jak mężczyzna i kobieta związani małżeństwem. Ze wszystkimi związanymi z tym przywilejami i obowiązkami.

Sąd Konstytucyjny w Bogocie dał wówczas kolumbijskiemu Parlamentowi 2 lata na przygotowanie odpowiedniej ustawy, zastrzegając równocześnie, że jeśli w tym czasie deputowani nie wypełnią tej luki prawnej, to po upływie tego czasu geje uzyskają, automatycznie, prawo do rejestrowania swych związków.

Upłynęły dwa lata, ale kolumbijski Parlament sprawą się nie zajął. Pierwsze pary gejowskie, opierając się na decyzji Sądu Konstytucyjnego z 2011 r., zaczęły się jednak wówczas zgłaszać do sądów i notariuszy (w Kolumbii śluby zawiera się właśnie przed nimi) z wnioskami o rejestrowanie związków. Z bardzo różnym skutkiem.

Niektóre sądy związki rejestrowały, inne odmawiały, argumentując, że w prawie nie istnieje pojęcie „uroczystego związku”, o którym mówił Sąd Konstytucyjny. Zdarzało się nawet, że zarejestrowane gejowskie związki były anulowane przez sądy wyższej instancji, po interwencji prokuratury.

manifestacja na rzecz równych praw par hetero i homoseksualnych w Bogocie

manifestacja na rzecz równych praw par hetero i homoseksualnych w Bogocie

Środowiska LGBT po raz kolejny zwróciły się wtedy do Sądu Konstytucyjnego, domagając się nie tylko zaprowadzenia porządku, ale też prawa do normalnego małżeństwa, a nie „uroczystego związku”.

Uroczysty związek, to prawna figura, która nie istnieje ani w kolumbijskim ustawodawstwie, ani chyba nigdzie indziej na świecie. Co nam po takiej „uroczystej rejestracji” skoro dla Stanu Cywilnego i całej państwowej administracji nadal jesteśmy wtedy oficjalnie niezamężni. To dyplomatyczna próba dyskryminacji par jednopłciowych.– twierdził, w wywiadzie udzielonym w ubiegłym roku bogotańskiemu dziennikowi El Tiempo, Luis Felipe Rodríguez Rodas, jeden z aktywistów LGBT.

Dzisiaj Sąd Konstytucyjny w Bogocie ponownie zajął się sprawą – po wysłuchaniu raportu sędziego sprawozdawcy, króry akurat był przeciwny udzielaniu małżeństw parom jednopłciowym, oraz długiej dyskusji, sędziowie zdecydowali, sześcioma głosami przeciw trzem, że choć kolumbijska ustawa o małżeństwie mówi, że jest ono związkiem kobiety i mężczyzny, to jednak nadrzędna jest Konstytucja twierdząca, że wszyscy są równi wobec prawa. W tej sytuacji odmawianie małżeństwa parom, ze względu na ich płeć,  jest – zdaniem Sądu Konstytucyjnego –  sprzeczną z Konsytytucją dyskryminacją.

Matrimonio Gay Colombia

jeden z plakatów z którymi zwolennicy małżeństw egalitarnych udali się pod siedzibę Sądu Konstytucyjengo, po ogłoszeniu historycznej decyzji.

Konsekwencją dzisiejszej, ostatecznej, decyzji jest to, że już jutro żaden sąd ani notariusz w Kolumbii nie powinien odmówić małżeństwa parze osób tej samej płci. Sąd zapowiedział równocześnie, że w ciągu około miesiąca przygotuje uchwałę oficjalnie aprobującą małżeństwo osób tej samej płci (bo dzisiejsza uchwała mówi jedynie, że nieudzielanie takich małżeństw jest, w świetle konstytucji, nielegalne).

Kolumbia stała się tym samym 23. państwem na świecie, i 5. w Ameryce Łacińskiej, po Argentynie, Brazylii, Urugwaju i Meksyku, w którym pary jednopłciowe mogą zawierać egalitarne, pełnoprawne, związki małżeńskie.

Prześlij dalej:

About Tomasz Surdel

Dziennikarz i fotograf. Pracuje, bądź pracował dla tak różnych mediów jak Gazeta Wyborcza, TVP, TVN24, Canal+, RMF FM, EFE, Associated Press, Universal, Le Temps, Le Matin, GPD, snowBoard, PR Week. Teoretycznie mieszka w Buenos Aires, ale dość trudno go tam zastać. Prowadzi bloga Sur del Sur.

W sieci:

Na Twitterze Na Google+ Inne teksty na tierralatina.pl Strona internetowa

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.