LATAM także rezygnuje z Wenezueli

LATAM Airlines, największe linie lotnicze Ameryki Łacińskiej, rezygnują z lotów do Wenezueli. Oficjalnym powodem jest “skomplikowana sytuacja gospodarcza” w tym kraju.


LATAM Airlines, które powstały w wyniku przejęcia brazylijskich linii TAM przez chilijski LAN, i które posiadają filie operacyjne także w Argentynie, Ekwadorze, Kolumbii i Peru, poinformowały wczoraj, że “bezterminowo zawieszają swe wszystkie połączenia z Caracas”.

LATAM - nowa nazwa i logo

LATAM – nowa nazwa i logo

Dyrekcja tego największego w Ameryce Łacińskiej przewoźnika lotniczego sprecyzowała, w wydanym w Santiago de Chile komunikacie, że powodem wycofania się z Wenezueli jest “skomplikowana sytuacja gospodarcza” w tym kraju. Pod tym eufemistycznym sformułowaniem kryje się fakt, że LATAM Airlines, jak wielu innych zagranicznych przewoźników, ma coraz większe problemy z wytransferowaniem z Wenezueli uzyskiwanych w tym kraju przychodów ze sprzedaży biletów.

Zagraniczne linie lotnicze pobierać bowiem mogą opłaty za emitowane w Wenezueli bilety wyłącznie w lokalnej walucie – boliwarach, które to władze w Caracas, mające monopol na obrót walutami, powinny im następnie wymieniać na dolary po oficjalnym kursie. Od kilku lat jednak wenezuelskie władze coraz bardziej się jednak ociągają z taką wymianą, a linie lotnicze mają na swych wenezuelskich kontach coraz więcej bezużytecznych dla nich boliwarów. Tym bardziej bezużytecznych, że Wenezuela od pewnego czasu nie akceptuje ich nawet jako zapłaty za tankowane na lotnisku w Caracas paliwo lotnicze, domagając się od zagranicznych przewoźników opłat w dolarach.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych IATA szacuje, że jego 24 członków, którzy latają, bądź latali, do i z Wenezueli, oczekuje obecnie – w sumie – na wypłatę przez władze tego kraju ponad 3,8 miliardów dolarów. Rzecznik prasowy LATAM stwierdził, pytany przez dziennikarzy w Santiago, że linie te mają “zablokowane” w Caracas około 3 milionów dolarów.

Pierwszy lot samolotu w barwach LATAM Airlines odbył się na początku maja.

Pierwszy lot samolotu w barwach LATAM Airlines odbył się na początku maja.

Większość zagranicznych przewoźników próbowała ratować swą sytuację drastycznie ograniczając, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, liczbę biletów dostępnych za boliwary. Równocześnie, pogłębiający się kryzys gospodarczy i inflacja sprawiły, że coraz mniej Wenezuelczyków stać na zagraniczne podróże. Ograniczana jest więc też liczba lotów i a na trasy do Caracas wysyłane są mniejsze samoloty.

Niektórzy, tak jak LATAM Airlines teraz, po prostu przestają latać do Wenezueli. Wcześniej, podobną decyzję podjęły już m.in. włoska Alitalia, Air Canada, brazylijskie linie GOL, a – w miniony weekend – niemiecka Lufthansa.

Szef IATA, Tony Tyler, ostrzegł niedawno, że może dojść do tego, iż wszystkie zagraniczne linie lotnicze latające do Wenezueli “rzucą w końcu ręcznikiem”. –Latanie do Caracas jest obecnie, dla większości z nich, działaniem generującym straty.– sprecyzował.

LATAM Airlines poinformowało, że obsługiwane przezeń loty między São Paulo i Caracas zawieszone zostaną już z końcem maja. Loty z Limy, Santiago de Chile i Guayaquil zawieszone zostaną przed końcem czerwca. Wg. firmy zawieszone loty stanowią mniej niż 1 proc. jej całkowitych operacji lotniczych.

*****

Połaczeniom lotniczym z Ameryką Łacińską oraz lotom wewnątrz tego regionu poświęcony jest jeden z działów naszego latynoamerykańskiego forum dyskusyjnego. Polecamy też naszą metawyszukiwarkę biletow lotniczych, oraz metawyszukiwarkę hoteli.
Prześlij dalej:

2 reakcje na "LATAM także rezygnuje z Wenezueli"

  1. Pingback: MSZ odradza odwiedzanie Wenezueli. A linie lotnicze przestają tam latać. | tierralatina.pl

  2. Pingback: United odlatuje z Wenezueli | tierralatina.pl - Ameryka Łacińska i Karaiby

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.