Aeroméxico też opuszcza Wenezuelę (a polski MSZ odradza podróże do tego kraju)

Aeroméxico, największy meksykański przewoźnik lotniczy, oznajmił, że przestaje latać do Wenezueli. Jako oficjalny powód linia lotnicza podała "skomplikowany kontekst polityczno-gospodarczy" tego kraju. Z kolei polski MSZ, oficjalnie, namawia do rezygnacji z podróży do tego kraju.


Aeroméxico jest 3. dużą, zagraniczną linią lotniczą, która – w ostatnich tygodniach – zrezygnowała z lotów do wenezuelskiej stolicy, Caracas. Meksykański przewoźnik, w przeciwieństwie do Lufthansy i LATAM Airlines, które o decyzji o zawieszeniu połączeń z Wenezuelą poinformowały z wyprzedzeniem, postawowił odwołać loty z dnia na dzień – firma o swej decyzji poinformowała zaledwie wczoraj, a już dzisiaj, dotychczas codzienny lot na trasie Meksyk-Caracas-Meksyk, się nie odbył.

Aeroméxico

 

Jako powód swej decyzji, należące do globalnego sojuszu Sky Team, Aeroméxico podało „skomplikowany kontekst polityczno-gospodarczy” panujący w Wenezueli. Firma, w opublikowanym komunikacie, tłumaczy: „bardzo żałujemy tej decyzji, ale – tak jak inne linie lotnicze – od kilku miesięcy boleśnie odczuwamy degradację wenezuelskiej sytuacji gospodarczej„.

Wenezuela boryka się z nieustannie pogłębiającym się kryzysem – bezprecedensową recesją, trzycyfrową inflacją, najwyższą na kontynencie przestępczością i coraz większymi kłopotami z zaopatrzeniem w najbardziej podstawowe produkty, jak żywność, środki czystości i lekarstwa.

Dodatkowo, zagraniczne linie lotnicze już od kilku lat nie mogą wyegzekwować od rządu w Caracas wymiany uzyskanych w Wenezueli przychodów w lokalnej walucie – boliwarach, na dolary. Międzynarodowe stowarzyszenie przewoźników lotniczych IATA szacuje, że zagraniczne linie lotnicze mają przez to zablokowane na kontach w Wenezueli swe wieloletnie przychody o wartości blisko 4 miliardów dolarów.

Sytuacja w Wenezueli jest tak skomplikowana, że podróży do tego kraju odradza także polski MSZ. W komunikacie zamieszczonym na stronie ambasady RP w Caracas można m.in. przeczytać:

W związku z pogarszającą się sytuacją polityczno-ekonomiczną w Wenezueli Ambasada RP w Caracas zaleca ograniczenie podróży do tego kraju do niezbędnego minimum.
Wysoka inflacja, dewaluacja lokalnej waluty, duże braki podstawowych produktów spożywczych i lekarstw powodują niezadowolenie społeczne. Podczas zgromadzeń i demonstracji w większych ośrodkach miejskich może dochodzić do plądrowania sklepów i starć z policją. Dodatkowo, regularnie występują utrudnienia w komunikacji, w transporcie, w dostawach energii elektrycznej czy wody pitnej.
(…)
Ze względu na duże zagrożenie przestępczością zorganizowaną na całym terytorium kraju, a w szczególności w dużych miastach jak Caracas, Valencia, Maracaibo, Barquisimeto, Barcelona, w tym w okolicach międzynarodowego portu lotniczego Maiquetia-Caracas, należy zachowywać specjalne środki bezpieczeństwa. Turyści często padają ofiarą zorganizowanych grup wyłudzaczy. Coraz częściej dochodzi też do porwań dla okupu oraz napadów z wykorzystaniem broni palnej, które mogą zakończyć się śmiercią. Bezwzględnie należy unikać podróżowania po zmroku i wykorzystywać wyłącznie zaufane środki transportu.

*****
P.S. Połączeniom lotniczym z Ameryką Łacińską poświęcony jest jeden z działów naszego latynoamerykańskiego forum dyskusyjnego. Inny dział dotyczy podróżowania po Wenezueli.

 

 

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Aeroméxico też opuszcza Wenezuelę (a polski MSZ odradza podróże do tego kraju)"

  1. Pingback: United odlatuje z Wenezueli | tierralatina.pl - Ameryka Łacińska i Karaiby

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.