Pożar zniszczył zabytkowy kościół w Cuzco

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół Świętego Sebastiana w peruwiańskim Cuzco został zniszczony przez pożar. Świątynia mieściła wiele dzieł Diego Quispe Tito, uważanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. cuzkeńskiej szkoły sztuki sakralnej.


Do pożaru doszło w nocy z czwartku na piątek, około 1 rano. Wezwani na miejsce strażacy byli początkowo bezsilni, bo – jak się okazało – lokalna firma wodociągowa, Sedacusco, przeprowadzała w pobliżu prace remontowe i z tego powodu wyłączyła tej nocy dostawy wody do dzielnicy.

Zaopatrzenie w wodę, które pozwoliło na rozpoczęcie akcji gaśniczej, udało się wznowić dopiero po dwóch godzinach od zgłoszenia pożaru. W efekcie kościół uległ bardzo poważnemu zniszczeniu.

okoliczni mieszkańcy próbujący ratować dzieła sztuki z płonącego kościoła

okoliczni mieszkańcy próbujący ratować dzieła sztuki z płonącego kościoła (fot: Andina)

To jest prawdziwa tragedia, straciliśmy bardzo wiele nie tylko naszego, peruwiańskiego dziedzictwa, ale też światowego.– stwiedził peruwiański minister kultury, Jorge Nieto, po wizycie, następnego dnia, na pogożelisku. Wg. wstępnych szacunków zniszczeniu uległo 80 proc. prezbiterium i 60 proc. nawy głównej zabytkowego kościoła. Spłonęła także znaczna część jego dachu.

I choć okoliczni mieszkańcy, wraz ze strażakami, zdołali wynieść ze świątynii część zabytkowego umeblowania, oraz niektóre figury i obrazy, to jednak ogień zniszczył bezpowrotnie wiele niepowtarzalnych dzieł sztuki.

Święty Sebastian

Tu znajdował się dyptyk „Męczeństwo Świętego Sebastiana” Diego Quispe. (fot: Ministerio de la Cultura)

Wybudowany w XVII wieku, barokowy kościół Świętego Sebastiana znany był m.in. z tego, że w jego murach znajdowało się wiele obrazów i fresków Diego Quispe Tito, Indianina keczua, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. cuzkeńskiej szkoły sztuki sakralnej, powszechnie uważanej za najciekawszy w kolonizowanej Ameryce Południowej przykład wymieszania zachodniej tradycji malarskiej, zaszczepianej przez jezuickich artystów, z tradycyjną sztuką Indian i ich wizją świata.

W spalonym kościele znajdował się m.in. namalowany przez Diego Quispe dyptyk poświęcony męczeństwu jego patrona, Świętego Sebastiana. I choć wg. historycznych zapisów przyszłego świętego próbowali zabić strzałami z łuku Rzymianie, to na obrazie Quispe, do Sebastiana strzelały osoby o apariencji Indian z Amazonii.

Męczęństwo Świętego Sebastiana i 6 innych płócień Diego Quispe niestety spłonęło. Całkowicie zniszczony został też barokowy, drewniany ołtarz, oraz jego nastawa.– potwierdził Genaro Huamán, proboszcz parafii.

Święty Sebastian

Kościół Świętego Sebastiana w Cuzco przed i po (fot: Ministerio de la Cutura)

Kościół Świętego Sebastiana trzy lata temu przeszedł gruntowną renowację, która kosztowała ponad 1,6 miliona dolarów. Uważany był za jeden z najważniejszych, po katedrze, kolonialnych zabytków sakralnych w Cuzco.

Wg. wstępnych ustaleń najprawdopodobniejszą przyczyną pożaru było zwarcia w instalacji elektrycznej.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.