Wenezuela ma nową Miss!

Keysi Sayago, 22-letnia inżynier-mechanik, została - w nocy z środy na czwartek - wybrana 64. Miss Wenezueli. To ona reprezentować będzie ten kraj w konkursie Miss Universum.


Wenezuelskie media nazywają ją często „najpiękniejszą nocą roku”. Tego wieczora ulice miast się w tym kraju się wyludniają, a przed telewizorami zasiada więcej osób niż podczas finału piłkarskiego Mundialu. I dokładnie jak podczas futbolowego meczu, przed ekranami zawierane są zakłady, toczą się kłótnie, każdy ma swojego faworyta i niekoniecznie zgadza się decyzjami sędziów…

O co chodzi? O wybór Miss Wenezueli oczywiście!

Konkursy piękności to w tym kraju poważna sprawa – niektórzy rodzice już kilkuletnie dziewczynki wysyłają do specjalnych szkół, gdzie uczą się one uśmiechać, patrzeć w obiektyw, odpowiednio chodzić, prezentować, siadać, uśmiechać… A potem startują w niezliczonych wyborach tej najpiękniejszej – w przedszkolu, szkole, wiosce, na plaży, w gminie, dzielnicy, uniwersytecie, centrum handlowym… Ba, swoje „misski”, ma nawet wenezuelskia policja!

Oczywiście największym marzeniem tych wszystkich dziewczyn (i ich rodzin!) jest start w wyborach na najpiękniejszą miss jednego z 24 wenezuelskich stanów (odpowiednik polskiego województwa). Bo to już są niemal pewne drzwi do sławy i kariery. Albo lokalnej, albo – gdy takie stanowe wybory uda się wygrać – do ogólnokrajowej.

Bo to właśnie spośród tych 24 najpiękniejszych mieszkanek każdego stanu wybiera się co roku, tak jak minionej nocy, Miss Wenezueli.

Uczestnictwo w „najpiękniejszej nocy Wenezueli” poprzedzone jest ciężką pracą, potem, łzami i krwią. Dosłownie. Bo 70-letni Osmel Sousa, który od 1970 roku doradza kandydatkom, a od 1981 roku kieruje konkursem Miss Wenezuela, jest bezlitosny – nie tylko każe się odchudzać, ale wysyła pod skalpel chirurgów plastycznych. I to niejednokrotnie. Niektóre z kandydatek operowane były kilkunastokrotnie. Bo skorygować można właściwie wszystko – biust, formę powiek, zarys szczęki, uzębienie, pośladki, nos, usta, talię, brwi…

Ale wszystko to przynosi wymierne efekty – nie bez powodu Sousa nazywany jest „Cezarem piękności”, a Wenezuelki uchodzą za najpiękniejsze kobiety świata – to właśnie przygotowane przez niego dziewczyny sięgały sześciokrotnie po koronę Miss Universum i Miss Świata, siedem razy wygrywały w Miss International i dwukrotnie w Miss Ziemi.

W sumie, w tych 4 najważniejszych światowych konkursach piękności Wenezuelki wygrwały aż 22 razy. Żaden inny kraj na świecie nie może się pochwalić takim, ani podobnym wynikiem. Filipinki, zajmujące w tym rankingu 2 miejsce, po koronę jednego z tych 4 konkursów sięgały „zaledwie” 12 razy. A Brazylijki, trzecie w rankingu, tylko 6.

Wczorajsze wybory przebiegały, oczywiście, wielostopniowo. Najpierw, z 24 kandydatek, wybrano 10 półfinalistek:

Później była badanie inteligancji i elokwencji kandydatek, czyli nieśmiertelne pytania od jury w stylu „co uważasz, ża największe zagrożenie dla ludzkości?”, na które trzeba oczywiście odpowiedzieć: „Zmiany klimatyczne”, albo „koncentracja kapitału” i potem jeszcze jakoś w 5 słowach swe zatroskanie wytłumaczyć.

Jednym dziewczynom idzie to lepiej, innym gorzej, więc po sesji pytań została piątka finalistek. Ta piątka:

collage2

Czyli „misski” z Nueva Esparta (Margarita), Yaracuy, Monagas, Miranda i Vargas.

Potem jurorzy udali się na naradę. Gdy wrócili Wenezuela wstrzymała oddech… I zaczęło się odliczanie:

 • 4. finalistka, Miss Mirandy, Rosangélica Piscitelli
 • 3. finalistka, Miss Yaracuy, Renata Bello
 • 2. finalistka, Miss Vargas, Antonella Massaro

Tu, aaaaaaa, emocje sięgnęły zenitu, bo o koronie mogły marzyć już tylko one:

monagas

Która więc, która?

 • 1. finalistką jest Miss Nueva Esparta, Diana Croce!

A to oznacza, że taaaaaaak, Miss Wenezueli 2016 jest Miss Monagas, Keysi Sayago!

Miss Wenezueli

Miss Monagas – Miss Wenezueli 2016

Piękna 22-letnia Keysi jest inżynierem mechanikiem po Narodowym Eksperymentalnym Uniwersytecie Politechnicznym Sił Zbrojnych i sama siebie określa jako kobietę „spontaniczną, odpowiedzialną i umiejącą się poświęcać”. Jest zodiakalną Wagą, lubi zwierzęta, ale też i sport na świeżym powietrzu, czytać, uczyć się i gotować.

Z rozmowy z jurorami Wenezuela dowiedziała się także, że postacią historyczną, z którą Keysi najbardziej się identyfikuje jest Kleopatra, ponieważ „była liderem, który użył swego piękna dla dobra swego ludu”. Panna Sayago wyznała również, że najważniejsza dla niej jest rodzina, a uśmiech i umiejętność dostrzegania pozytywów mimo zdarzających się trudności stanowi jej siłę. Jej ulubioną piosenkarką jest Rihanna, a wsród aktorów najbardziej podziwia Johnny Deepa i Nicole Kidman. Lubi też tańczyć i kocha swą Ojczyznę, Wenezuelę.

Bycie Miss to dla niej nie tylko nagroda i radość. „To także przykład dla innych, że z wysiłkiem i uporem daje się sięgnąć po każde marzenie”. A także „przywilej godnego reprezentowania kraju”, oraz synonim osoby prowadzącej zdrowy tryb życia, oddanej swej roli i zawsze miłej…

A Wam jak się podoba nowa Miss Wenezueli? A może mielibyście inną faworytkę?

*****

 

PS. Fenomenowi wenezuelskich konkursów piękności poświęcony jest film „3 piękności”, pokazywany na rozpoczynającym się w ten weekend Wenezuelskim Festiwalu Filmowym w Krakowie, oraz towarzysząca mu wideokonferencja z reżyserem Carlosem Montero.

Prześlij dalej:

6 reakcji na "Wenezuela ma nową Miss!"

 1. Czarna Czapka  06/10/2016 o 13:04

  Nie wiem, czy Wenezuelki są rzeczywiście najpiękniejsze, ale Latynoski zdecydowanie tak. Każda z tych kobiet tutaj jest przepiękna. Czego nie można nigdy powiedzieć o finalistkach Miss Polonia.

  Odpowiedz
 2. Daria  06/10/2016 o 15:04

  sztuczne i wytapetowane na maxa!! w konkursach na Miss powinien obowiązywać lekki makijaż ukazujący faktyczną urodę, a nie kryjące się pod nim straszydła

  Odpowiedz
  • Czarna Czapka  07/10/2016 o 18:19

   Straszydła mówisz? Ciekawy jestem co sprawia, że takie bzdury wypisujesz? Czyżby po prostu zwykła, tak bardzo polska, zazdrość?

   Odpowiedz
   • Daria  20/12/2016 o 14:05

    Podróżowałam rowerem m.in po Wenezuelii i wiem jak wygladaja PRAWDZIWE kobiety mieszkające w tym kraju. Tym na zdjęciach ,mocny makijaż i przesadzony retusz odebrał całą urodę odbierając magię latynoskiej urody. OK gratuluje wygranej, ale zdecydowanie tym kobietom bliżej do manekinów niz kobiet

    Odpowiedz
 3. Piżmak  23/10/2016 o 20:35

  Czarny, co ty pleciesz, wszak z nich można makijaż szpachlą zdejmować. Niektóre wyglądają jak manekiny przez nadmiar pudrów i innych dodatków. Ja rozumiem, że gusta są różne, ale no kurcze, szanujmy się.

  Odpowiedz
 4. Diana  17/04/2017 o 14:54

  Są nienaturalne i po operacjach. Do naturalnego piękna im mega,daleko. W Europie wschodniej są najpiękniejsze kobiety. Przynajmniej naturalnie piękne. A szanować się powinny te co robią cos na pokaz i pod presja mediów i głupich włączonych panów… Wybory MU to ustawia. Poczytajcie więcej!

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.