Wenezuelski Festiwal Filmowy w Krakowie

Festiwal Kina Wenezuelskiego w Krakowie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, mające na celu zaprezentowane widzom rozwijającej się kinematografii wenezuelskiej.


Idea organizacji tego festiwalu zrodziła się w krakowskim Centro Latino, współpracującym z organizacją Maravilla z Nowego Jorku, która od 3 lat przygotowuje w Stanach Zjednoczonych cieszące się tam ogromną popularnością festiwale kina wenezuelskiego i ekwadorskiego.

To właśnie dzięki ich staraniom i zaangażowaniu Wenezuelski Festiwal Filmowy odbędzie się, po raz pierwszy, także w Polsce. Trwać on będzie od 8 do 13 października w Krakowie.

Wenezuelski Festiwal Filmowy

W tamtejszym Kinie Pod Baranami, w sekcji oficjalnej, zaprezentowanych zostanie osiem filmów, które podbiły serca nie tylko wenezuelskiej publiczności. Będą to zarówno duże produkcje i kasowe hity ostatnich lat, jak i kameralne kino artystyczne. Aż 7 z nich zagości na polskich ekranach po raz pierwszy.

Na fanów mocnych wrażeń czeka jedna z najbardziej dochodowych produkcji w historii kina wenezuelskiego, horror „Dom na krańcu czasu”.

La casa del fin de los tiemposDom na krańcu czasu | La casa del fin de los tiempos
reżyseria: Alejandro Hidalgo
aktorzy: Ruddy Rodríguez, Gonzalo Cubero, Rosmel Bustamante, Guillermo García, Adriana Calzadilla
produkcja: Wenezuela 2013
czas trwania: 100 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI
Jedna z najbardziej dochodowych produkcji w historii kina wenezuelskiego, która zdobyła wiele nagród na festiwalach filmowych m.in na Screamfest Horror Film Festival w Los Angeles.

Główna bohaterka, Dulce, po wieloletnim pobycie w więzieniu powraca do nawiedzonego domu. Miejscowy ksiądz wierzy w jej niewinność i rozpoczyna własne śledztwo. Kobieta będzie zmuszona odkryć tajemnicę i stawić czoło tragedii dręczącej ją przez długi czas.

 

Obraz „Odzyskać i stracić”, zdobywca hiszpańskiej nagrody Goya za najlepszy film latynoamerykański 2013 roku, zmierzy się z trudnym tematem homofobii i skomplikowanych rodzinnych relacji.

Azul y no tan rosaOdzyskać i stracić | Azul y no tan rosa
reżyseria: Miguel Ferrari
aktorzy: Guillermo García, Ignacio Montes, Hilda Abrahamz, Carolina Torres, Elba Escobar, Juan Jesús Valverde
produkcja: Wenezuela/Hiszpania 2012
czas trwania: 110 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI
Zwycięzca wielu nagród na ważnych festiwalach filmowych, m.in hiszpańskiej nagrody Goya za najlepszy film latynoamerykański 2013 roku. Hit kinowy w Ameryce Południowej.

Diego jest utalentowanym, cenionym w świecie mody fotografem, który prowadzi beztroskie życie. Wszystko się zmienia, kiedy jego długoletni partner pada ofiarą homofobii i ulicznej przemocy. Jednocześnie okazuje się, że Diego musi zaopiekować się swoim synem, Armandem, którego nie widział od wielu lat. Teraz obaj muszą się do siebie przyzwyczaić. Armando do nieznanego, homoseksualnego świata swojego ojca, a Diego do zamkniętej postawy swojego nastoletniego syna.

Po dwóch latach na polskie ekrany powróci, prezentowany na festiwalu Off Camera, dramat „Pelo Malo”, wielowymiarowy portret społeczeństwa kontrolowanego przez sztywne normy i uprzedzenia.

Pelo MaloPelo Malo | Bad Hair
reżyseria: Mariana Rondón
aktorzy: Samuel Lange Zambrano, Samantha Castillo, Beto Benites
produkcja: Wenezuela/Peru/Niemcy 2013
czas trwania: 93 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI
Zwycięzca prestiżowej Złotej Muszli na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.

Junior to dziewięcioletni chłopak o „złych”, niesfornie kręcących się włosach. Chłopiec chciałby wyprostować je do zdjęcia w kronice szkolnej, by wyglądać jak modny piosenkarz muzyki pop. Fakt ten staje się kością niezgody w relacji z jego matką, Martą. Im bardziej Junior stara się do niej zbliżyć, tym bardziej ona go odrzuca. Odtrącony chłopak będzie musiał zmierzyć się z bolesną decyzją.
Mariana Rondón tworzy wielowymiarowy portret wenezuelskiego społeczeństwa, w którym wciąż obecne są sztywne normy i uprzedzenia.

Przytłaczające Caracas, stolicę Wenezueli słynącą m.in. z jednej z najwyższej na świecie przestępczości, poznamy w filmie „Kamień, papier, nożyce”, który odsłoni smutną stronę wenezuelskiej codzienności – przemoc, nałogi, nadużycia i niebezpieczne poziomy korupcji rozciągające się od domowego zacisza aż po wysokie instytucje.

Piedra Papel o TijeraPapier, kamień, nożyce | Piedra, papel o tijera
reżyseria: Hernán Jabes
aktorzy: Leónidas Urbina, Gloria Montoya, Iván González, Scarlett Jaimes, Leandro Arvelo
produkcja: Wenezuela 2012
czas trwania: 110 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI
Wenezuelski kandydat do Oscara w 2013 roku.

Czy nasze życie determinuje przypadek? Czy w krytycznym momencie potrafimy bronić naszych wartości? Hector i Mariana przechodzą małżeński kryzys, w który nieoczekiwanie zostaje wplątany ich ukochany syn. W tym samym czasie Valentina i Christian padają ofiarami szantażu, co zmusza ich do podjęcia dramatycznych decyzji. Cała czwórka nie zdaje sobie sprawy, że ich drogi niebawem się połączą…

 

Z chaotycznej stolicy do serca majestatycznych wenezuelskich Andów przeniesie nas dokument „Tajemnica Lagun. Fragmenty andyjskie”.

El misterio de las lagunas. Fragmentos andinosTajemnica Lagun. Fragmenty andyjskie | El misterio de las lagunas. Fragmentos andinos

reżyseria: Atahualpa Lichy
czas trwania: 92 min
produkcja: Wenezuela 2011

HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI

„Tajemnica lagun. Fragmenty andyjskie” to, w historii wenezuelskiej kinematografii, najczęściej pokazywany na zagranicznych festiwalach film dokumentalny.

Wenezuelskie Andy to miejsce, gdzie realizm magiczny przenika codzienność. Za pięknymi pejzażami, górskimi jeziorami, serdecznymi mieszkańcami, regionalną muzyką i egzotycznym jedzeniem kryje się świat pełen legend i tajemnic. Bohaterowie dokumentu obdarowują widza swoimi historiami i tradycjami, pokazują osobliwą relację ze śmiercią oraz niezwykłe poczucie humoru.

W refleksyjny nastrój wprowadzi widzów film „Pomimo odległości”, poruszająca historia o długiej podróży i drugiej szansie.

La Distancia Más LargaPomimo odległości | La Distancia Más Larga
reżyseria: Claudia Pinto
aktorzy: Carme Elias, Omar Moya, Alec Whaite, Iván Tamayo, Malena González
produkcja: Wenezuela/Hiszpania 2013
czas trwania: 113 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI
Pełnometrażowy debiut fabularny Claudii Pinto, który zdobył m.in. nagrodę im. Glaubera Rochy za najlepszy film latynoamerykański na 37. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.

Chora na raka Martina postanawia powrócić do Wenezueli i ostatni raz odwiedzić miejsca, w których spędziła najpiękniejsze chwile. W ostatniej podróży nieoczekiwanie decyduje się towarzyszyć jej wnuk, Lucas.

Reżyserka zabiera nas z niebezpiecznego i przytłaczającego Caracas na wznoszący się na ponad 2800 metrów płaskowyż Roraima, będący świętym miejscem Indian Pemon i duchowym symbolem wielu Wenezuelczyków.

Przejmująca opowieść o sztuce dokonywania wyborów, skomplikowanych rodzinnych relacjach i drugiej szansie.

Oprócz tego w programie: czarna komedia „3 piękności”, czyli kulisy wyborów miss w krzywym zwierciadle i epicki dramat historyczny „Wyzwoliciel”, z najpopularniejszym obecnie wenezuelskim aktorem Edgarem Ramirezem w tytułowej roli legendarnego wodza Simona Bolivara, uwielbianego i podziwianego w całej Ameryce Łacińskiej.

3 bellezas3 piękności | 3 Bellezas
reżyseria: Carlos Caridad Montero
aktorzy: Diana Peñalver, Josette Vidal, Fabiola Arace, Fabián Moreno, Georgina Palacios, Beto Benites
produkcja: Wenezuela 2014
czas trwania: 97 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI

Perla, była miss, ma obsesję na punkcie urody i za wszelką cenę chce uczynić swoją ukochaną córkę królową piękności. Pragnienie matki wywoła lawinę nieoczekiwanych wydarzeń i wystawi na próbę rodzinne więzi.

Film obnaża i ośmiesza niedorzeczność diet, chirurgii plastycznej, rywalizacji młodych dziewczyn o miano „tej najpiękniejszej”. Carlos Montero przy pomocy czarnego humoru uderza w wybory Miss Wenezueli – konkurs, który w tym kraju stał się instytucją o ogromnym znaczeniu i absurdalnej popularności.

LibertadorWyzwoliciel | Libertador
reżyseria: Alberto Arvelo
aktorzy: Édgar Ramírez, María Valverde, Iwan Rheon, Danny Huston, Gary Lewis, Juana Acosta, Imanol Arias, Steve Wilcox
produkcja: Wenezuela/Hiszpania 2013
czas trwania: 119 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI

Z budżetem sięgającym 50 milionów dolarów jest to największa superprodukcja w historii wenezuelskiego kina. Filmowana w Ameryce Łacińskiej i Hiszpanii, z udziałem aktorów z wielu państw, w tym m.in. podbijającego Holywood, charyzmatycznego Wenezuelczyka Edgara Ramireza i popularnej Hiszpanki Marii Valverde.

Fascynująca opowieść o losach bodajże największego latynoamerykańskiego herosa, Simona Bolivara. Aby wyzwolić Amerykę Łacińską, legendarny wódz przemierzył niemal 112 000 km i stoczył ponad sto zaciętych bitew przeciwko hiszpańskiemu imperium.

Bilety na projekcje wszystkich tych filmów można już kupować w kasie krakowskiego Kina Pod Baranami, oraz na jego stronie internetowej.

 

Poza filmami Centro Latino zaprasza na wystawę zdjęć, koncerty, warsztaty, wideokonferencje z reżyserami filmów oraz spotkanie z dyrektorami nowojorskiego Wenezuelskiego Festiwalu Filmowego.

Na publiczność czeka również pokaz filmów krótkometrażowych i kulinarne popołudnie z tradycyjnymi wenezuelskimi deserami. Tych kilka dni stanowić będzie wyjątkową okazję do zapoznania się z niezwykle atrakcyjną i zróżnicowaną kulturą Wenezueli.

WYDARZENIA DODATKOWE:

 

maski-wodzynski

”Maski, które odpowiadają historie”. Wystawa fotografii Tomasza Wodzyńskiego, dyplomaty, podróżnika, autora zdjęć do wydanej niedawno książki Krzysztofa Jacka Hinza, Kuba. Syndrom Wyspy.

Autor, Tomasz Wodzyński przygląda się niewielkiej społeczności rybaków w wiosce Chuao, w stanie Aragua, i za pomocą fotografii ukazuje fragmenty tutejszej codzienności, przepełnione fascynującymi i egzotycznymi tradycjami. Skupia się przede wszystkim na obchodach święta Bożego Ciała, którego nieodłącznym elementem jest szczególna procesja i Diabelskie Tańce symbolizujące walkę Dobra i Zła.

Kiedy: 1 października-13 pażdziernika, spotkanie z autorem zdjęć w poniedziałek 10-go.
Miejsce: Pasaż Bielaka

 

maski-warsztaty

“Tradycje latynoamerykańskie”. Warsztaty tworzenia masek

Celem warsztatów jest przedstawienie fascynujących tradycji kulturowych Wenezueli. Poprzez zabawę i pracę zespołową uczestnicy dowiedzą się m.in o niezwykłej formie celebrowania święta Bożego Ciała, którego nieodłącznym elementem jest szczególna procesja i Diabelskie Tańce symbolizujące walkę Dobra i Zła.

Podczas warsztatów każdy uczestnik otrzyma wykonaną z papieru bazę maski, którą następnie pomaluje i udekoruje – na wzór tych noszonych przez tancerzy podczas tradycyjnej procesji w mieście San Francisco de Yare. Ważnym elementem będzie przygotowanie i umieszczenie rogów, gdyż według lokalnej legendy diabły mają swoją hierarchię, a diabła będącego na wyższej pozycji poznamy po innym rodzaju maski i większej liczbie rogów.

Wenezuelskie Diabelskie Tańce zostały w 2013 r. uznane przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości.

Koszt: 8 zł (opłata za materiały)
Liczba uczestników ograniczona!

Kiedy: 8 października, godz. 10:00
MiejsceInstytut Kształcenia Iberoamerykańskiego „El Abanico”

 

wenezuelskie desery

Kulinarne popołudnie. Degustacja tradycyjnych wenezuelskich deserów

Wenezuelskie słodycze łączą w sobie fascynującą fuzję smaków i kultur, które rozwijały się od czasów kolonizacji. Hiszpańskie zakonnice były odpowiedzialne za szerzenie kulinarnych tradycji swojego kraju, jednak codzienny kontakt z czarnymi niewolnikami i ludnością rdzenną sprawiły, że owe tradycje zaczęły się przekształcać i dostosowywać do nowej rzeczywistości.

Podczas spotkania porozmawiamy o historii wenezuelskiej kuchni i spróbujemy trzech pysznych deserów:
– bienmesabe
– quesillo
– golfeados

Kiedy: 9 października, godz. 15:00
Miejsce: Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza

 

muzyka wenezuelska

Wieczór z wenezuelską muzyką. Pokaz filmu La Casa del Ritmo i koncert unplugged grupy Trinidad

La Casa del Ritmo
Javier Andrade | 2012 | 105 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI

Wciągająca opowieść o wenezuelskich funkowcach z grupy Los Amigos Invisibles, zdobywcach nagrody Grammy. Na początku swojej działalności grali głównie w stolicy Wenezueli, Caracas. W kluczowym momencie odkrywa ich David Byrne z Talking Heads, co otworzyło im drogę do międzynarodowej kariery.

Kiedy: 10 października, godz: 21:00
Miejsce: Cafe Cinema Paradiso (plac Niepodległości 1)

 

Trinidad Caracas

Koncert wenezuelskiej grupy TRINIDAD

Zapraszamy na koncert grupy Trinidad, która przyjdzie do Polski prosto z Caracas!

Skład:
Alejandro Gomez (bas)
Hernan Gomez (perkusja)
Michael Trocert (gitara)
Angel Milano (klawisze)
Sybill Osadzinski (wokal)

Muzyka Trinidad to oryginalne połączenie tradycyjnych rytmów wenezuelskich z rockiem oraz elementami popu i jazzu.

Kiedy: 11 października, godz: 21:00
Miejsce: Teatro Cubano (Jagiellońska 10)

 

el-yaque

Wenezuela – egzotyczny klejnot. Slajdowisko i pokaz filmu dokumentalnego El Yaque, miasteczko mistrzów.

Spotkanie z Renatą Sawicką, podróżniczką, Polką zakochaną w Ameryce Łacińskiej, w szczególności w Wenezueli.

Wspomnienia i refleksje na temat życia, podróżowania i studiowania w Wenezueli, kraju coraz bardziej niedostępnym dla turystów, a który rozpalił jeszcze bardziej moją miłość do Nowego Świata. Odpowiem na pytania, które sama stawiałam sobie przed wyjazdem, m.in czy Wenezuelczycy żyją jak w telenoweli, czy każdy tańczy salsę oraz czy Polki mogą mieć kompleksy przy Wenezuelkach. Moim opowieściom towarzyszyć będą zdjęcia, co może choć odrobinę przybliży Wam piękno Wenezueli.

Po opowieściach Renaty zapraszamy na pokaz filmu ”El Yaque, miasteczko mistrzów”, który odkryje przed Wami nowe oblicze Wenezueli.

El Yaque, miasteczko mistrzów | El Yaque, pueblo de campeones
Javier Chuecos | 2013 | 76 min
HISZPAŃSKI Z POLSKIMI/ANGIELSKIMI NAPISAMI

El Yaque, niewielkie miasteczko rybackie położone na wyspie Margarita jest scenerią, w której poznajemy czterech młodzieńców marzących o wygraniu Światowych Zawodów Windsurfingowych. Poruszający długometrażowy dokument przedstawia doświadczenia José “Gollito” Estredo, Ricarda Campello, Yoli de Brendt oraz Cheo Díaza. Obrazuje momenty zwątpienia, potknięcia, ale przede wszystkim okupione wielkim wysiłkiem osiągnięcia, dzięki którym El Yaque na stałe zagościło na światowej mapie Windsurfingu.

Kiedy: 12 października, godz: 18:30
Miejsce: Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza

 

 

 

Miss Universum

Miss Universo – wenezuelski towar eksportowy. Wideokonferencja z Carlosem Montero, reżyserem filmu 3 piękności.

Wenezuela to kraj ogarnięty obsesją na punkcie urody. Wielu rodziców, nawet pomimo skromengo budżetu, decyduje się wysłać córki do specjalnych szkół, które przygotowują do udziału w lokalnych konkursach piękności, z nadzieją że otworzy to im drogę do tytułu Miss Wenezueli, czy nawet Miss Universo lub Miss Świata.

Kiedy: 12 października, godz. 12:00
Miejsce: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ

 

krotkie-metrazowe 

Wieczór zamknięcia. Pokaz wenezuelskich filmów krótkometrażowych

Kiedy: 13 października, godz. 21:00
Miejsce: Cafe Cinema Paradiso

*****

tierralatina.pl jest jednym z patronów medialnych Wenezuelskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie:

Wenezuelski Festiwal Filmowy

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Wenezuelski Festiwal Filmowy w Krakowie"

  1. Pingback: Miss Wenezuela 2016 | tierralatina.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.