Prezydent Wenezueli wycofuje 100-boliwarowe banknoty

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, niespodziewanie zapowiedział, że banknoty 100-boliwarowe za 3 dni przestaną być w tym kraju legalnym środkiem płatniczym.


Nasi agenci 0007 i współpracujący z nami patrioci dostarczyli nam zdjęcia olbrzymich magazynów wypełnionych naszą walutą. Są one w różnych miastach Kolumbii, ale też w Niemczech, Czechach, na Ukrainie i w Brazylii. Szacuje się, że jest tam nawet 300 miliardów naszych boliwarów! To wszystko jest sprawka międzynarodowych mafii ekonomicznych dowodzonych z Kolumbii. I które mają na celu przeprowadzenie gospodarczego zamachu stanu w naszym kraju. Dlatego, korzystając z faktu, że wprowadzone zostaną banknoty i monety o nowych nominałach (…), na mocy Konstytucji i dekretu o wyjątkowym stanie gospodarczym, postanowiłem całkowicie wycofać z obiegu, w ciągu najbliższych 72 godzin, banknoty o nominale 100 boliwarów.– oświadczył wczoraj, w telewizyjnym wystąpieniu, prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro.

Zgodnie z prezydenckim postanowieniem, banknotami 100-boliwarowymi, które są obecnie najwyższym nominałem (będącym równowartością zaledwie około 3 amerykańskich centów na czarnym rynku!), płacić będzie można w wenezuelskich sklepach do środy. Kto nie zdąży ich do tego czasu wydać będzie miał kolejne 10 dni aby zadeklarować i wymienić je, tylko w państwowych bankach, na – zapowiedziane – monety i banknoty nowej serii.

nowe i stare "silne" boliwary

nowe i stare „silne” boliwary

Ale, ostrzegł prezydent, te wymiany będą nadzorowane przez tajną policję polityczną SEBIN. Nie będzie limitów, ale – niektórzy – będą musieli łumaczyć skąd mają tyle gotówki.

Dla większości wenezuelskich ekonomistów i komentatorów prezydencka decyzja jest nie tylko sprzeczna z ubiegłotygodniowymi zapewnieniami prezesa banku centralnego o koegzystowaniu banknotów starej i nowej denominacji, ale też absurdalna i wręcz niewykonalna. I, jeśli terminy zostaną dotrzymane, oznaczać może okradzenie setek tysięcy Wenezuelczyków z ich oszczędności.

Banknoty 100-boliwarowe stanowią ok. 70 proc. aktualnej masy monetarnej będącej w obiegu. Tego po prostu fizycznie nie da się wymienić ani w 3 dni, ani w 10.– twierdzi Asdrúbal Oliveros z firmy Econoanalítica. Według niektórych wyliczeń, gdyby rzeczywiście chcieć to zrobić w wyznaczonym przez prezydenta terminie, to niewiele ponad 1000 istniejących placówek państwowych wenezuelskich banków powinno być w stanie wymieniać ponad 5000 banknotów na minutę. Jak to zrobić? Poza tym wymieniać na co? Bo wg. zapewnień szefa banku centralnego pierwszy transport wydrukowanych za granicą nowych 500-boliwarowych banknotów ma do Wenezueli trafić 14 grudnia. A wspominane przez niego 100-boliwarowe monety nie zostały nawet jeszcze oficjalnie zaprezentowane!

Prezydent Wenezueli, Nicholas Maduro.

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro.

Ekonomiści poddają też pod wątpliwość prezydenckie opowieści o „magazynach wypełnionych boliwarami” na całym świecie. –Wspomniane 300 miliardów boliwarów stanowiłoby niemal połowę wszystkich banknotów 100 boliwarowych będących obecnie w obiegu!– zauważa jeden z byłych dyrektorów banku centralnego, a obecnie deputowany opozycji, José Guerra.

Prezydent Wenezueli, równolegle z ogłoszeniem wycofania z obiegu banknotów 100-boliwarowych zapowiedział też intensyfikację wojny ze spekulantami, jak nazywa się osoby sprzedające deficytowe towary po wyższych niż regulowane przez rząd cenach. –Będziemy w nich bezlitoście uderzać!– ostrzegł. I zapewnił też, że nadchodzący 2017 rok będzie dla, zmagającej się z bezprecedensowym kryzysem gospodarczym i instytucyjnym Wenezueli, „początkiem nowego modelu gospodarczego, który zagwarantuje narodowi wzrost i dobrobyt”.

Wyzwanie, któremu musi stawić czoła nasz lud i socjalizm wieku XXI, to rozwój nowego modelu gospodarczego, który nie będzie ani imitacją państwowego kapitalizmu, ani imitacją neoliberalizmu przebranego za socjalizm. To jest wyzwanie stojące przed nami, przed naszą generacją, przed ludzkością.- tłumaczył Nicolas Maduro.

 

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.