Polska ma ponownie ambasadę w Panamie

Dorota Kobierowska, chargé d’affaires RP w Panamie, wręczyła listy wprowadzające wiceministrowi spraw zagranicznych Republiki Panamy, Luisowi Miguelowi Hincapié.


Dorota Kobierowska

Chargé d’affaires Dorota Kobierowska wręcza listy wprowadzające wiceszefowi MSZ Panamy

Złożenie listów przez przedstawiciela RP odbyło się na podstawie decyzji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z 21 grudnia 2016 r. w sprawie utworzenia Ambasady RP w Republice Panamy. W kompetencji terytorialnej Ambasady znajdują się: Panama, Belize, Dominikana, Gwatemala, Haiti, Honduras, Nikaragua i Salwador.

Placówka ma uzyskać pełną zdolność operacyjną w połowie tego roku. Wtedy też można się spodziewać nominacji ambasadora RP.

MSZ podkreśla, że „przywrócenie działalności polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego stworzy podstawy do właściwej ochrony interesów polskich obywateli, instytucji i przedsiębiorstw w Panamie i całym regionie Ameryki Środkowej”.

Polscy dyplomaci mają też dzielić się z Panamczykami doświadczeniem naszego kraju w organizacji Światowych Dni Młodzieży, których następnym gospodarzem będzie właśnie Panama.

Polskie doświadczenia w organizacji Światowych Dni Młodzieży byłyby pomocne w odpowiednim przygotowaniu ŚDM w Panamie, planowanych na 22-29 stycznia 2019 r. – podkreślił wiceminister Hincapié podczas spotkania z Dorotą Kobierowską, wyrażając też zadowolenie z przywrócenia polskiej placówki. Strona polska zapewniła o gotowości do przekazania doświadczeń związanych z organizacją ŚDM.

Ambasada RP w Panamie zlikwidowana została w 2009 r., na mocy podjętej rok wcześniej, przez ówczesnego szefa polskiej dyplomacji, Radosława Sikorskiego, decyzji o ograniczeniu ilości polskich przedstawicielstw. Minister Sikorski tłumaczył wówczas tę decyzję koniecznością ograniczenia wydatków MSZ.

Wśród zamkniętych wówczas 11 ambasad, aż trzy znajdowały się w Ameryce Łacińskiej – w Kostaryce, Urugwaju i Panamie właśnie.

Choć formalną decyzję o wznowieniu działalności Ambasady RP w Panamie podpisał w ubiegłym miesiącu minister Waszczykowski, przygotowania do tego trwały w MSZ już od kilkunastu miesięcy – zainicjował je następca Sikorskiego, a poprzednik Waszczykowskiego – Grzegorz Schetyna. Ale wcześniej, już także minister Sikorski sygnalizował taką możliwość.

Book Hostels Online Now

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Polska ma ponownie ambasadę w Panamie"

  1. Pingback: Polska ma nowych ambasadorów w Chile i Panamie | tierralatina.pl - Ameryka Łacińska i Karaiby

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.