Wenezuela wciąż najlepsza na świecie. W inflacji.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że inflacja w Wenezueli może przekroczyć, w przyszłym roku, 2 tys. procent.


Wprowadzone w ubiegłym roku nowe, znacznie wyższe, nominały wenezuelskich boliwarowych banknotów mogą już wkrótce nie wystarczyć. Wg. ekspertów wzrost cen w Wenezueli nabiera coraz większego przyspieszenia.

Opublikowane dzisiaj Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie są dla tego południowoamerykańskiego kraju zbyt optymistyczne. Delikatnie mówiąc. Wenezuela, zdaniem ekonomistów tej organizacji, będzie umacniała swą pozycję kraju o największej inflacji. Największej nie tylko w Ameryce Łacińskiej, ale i na całym świecie.

Według estymacji MFW tegoroczna inflacja wyniesie w Wenezueli 720,5 procent. Ale to w sumie nic w porównaniu z zapowiedziami na przyszły rok. W 2018 ma być znacznie gorzej – inflacja ma wtedy przekroczyć próg 2000 proc. i sięgnąć aż 2068,5 proc.

Zdaniem MFW tak mroczne prognozy dla Wenezueli usprawiedliwia przewidywana „monetyzacja deficytu budżetowego, potężne ograniczenia importowe, oraz szerokie zniekształcenia ekonomiczne„.

Wenezuelskiej inflacji wciąż towarzyszyć będzie recesja. MFW przewiduje, że w bieżącym roku PKB tego kraju skurczy się o kolejne 6 proc. I będzie to już trzeci z rzędu rok, którym wenezuelska gospodarka „jedzie” na wstecznym biegu: w 2015 PKB zmniejszyło się o 5,7 proc., a w ubiegłym o 8 proc.

Wszystko to są, oczywiście, wyliczenia ekonomistów MFW. Wenezuelski Bank Centralny, choć obliguje go do tego odpowiednia ustawa, od kilkunastu miesięcy nie publikuje żadnych kluczowych wskaźników ekonomicznych.

Od pewnego czasu częściowo zastępuje go w tym Komisja ds. finansów kontrolowanego przez opozycję wenezuelskiego Parlamentu. Z jej wyliczeń, jak zapewnia jej przewodniczący, José Guerra, „opierającej się na metodologii stosowanej wcześniej przez bank centralny”, wynika że ubiegły rok Wenezuela zamknęła ze wskaźnikiem inflacji wynoszącym 550 proc.

Parlamentarna komisja ds. finansów jest też trochę bardziej optymistyczna niż ekonomiści MFW. Na bieżący rok przewiduje bowiem inflację rzędu 679 proc. I zdaniem José Guerry za wcześnie jest aby prognozować jej poziom w roku przyszłym.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Wenezuela wciąż najlepsza na świecie. W inflacji."

  1. Pingback: Wenezuela ma Konstytuantę. Co dalej? Chaos! | tierralatina.pl - Ameryka Łacińska i Karaiby

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.