Wielka ucieczka z Wenezueli?

Minister spraw zagranicznych Portugalii zapewnia, że kraj ten ma już gotowy plan ewakuacji swoich obywateli z pogrążającej się w coraz większym chaosie Wenezueli.


Jesteśmy gotowi, bo aktualna sytuacja w Wenezueli jest krytyczna. I jeśli jeszcze się pogorszy, jeśli wybuchnie w tym kraju wojna domowa, to natychmiast możemy przystąpić do ewakuacji portugalskich obywateli. Obowiązkiem naszego kraju jest ochrona ich życia. Dlatego mamy gotowy plan i środki, zarówno wojskowe jak i cywilne, aby go wprowadzić w życie.– zapowiedział minister spraw zagranicznych Portugalii, Augusto Santos Silva, w wywiadzie udzielonym agencji LUSA.

Wenezuela jest krajem z jedną z największych na świecie portugalskich diaspor. Wg. szacunków rządu w Lizbonie w państwie tym mieszka ponad półtora miliona osób z portugalskim obywatelstwem. Największe skupiska osób pochodzenia portugalskiego to miasta Caracas, Valencia i Maracaibo.

Wg. Santosa Silvy, rządowy plan ewakuacji Portugalczyków z Wenezueli zakłada, że chętnych do opuszczenia tego kraju w momencie zagrożenia może być nawet około miliona osób.

Augusto Santos Silva

Augusto Santos Silva – minister spraw zagranicznych Portugalii

Ewakuacja odbywałaby się powietrzem, morzem i lądem. W jej przeprowadzeniu pomogłaby nam Brazylia.– sprecyzował.

Portugalski minister jest w pełni świadomy, tego że jego deklaracje mogą się wydać alarmistyczne. –Nie twierdzę, że ewakuację Portugalczyków z Wenezueli trzeba rozpocząć już teraz. Niemniej nie możemy nie zauważać, że sytuacja w tym kraju jest krytyczna. A Portugalia, Państwo, ma odpowiedzialność wobec Portugalczyków poza jej granicami i wobec ich interesów. Musimy być przygotowani na każdą okoliczność. Tylko tyle. To musi być jasne – nasz konstytucjonalny obowiązek chronienia życia i interesów Portugalczyków jest ważniejszy od wszystkiego innego.– wyjaśniał, kilka dni temu, przed Komisją Spraw Zagranicznych i Wspólnot Portugalskich parlamentu w Lizbonie.

 

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.