Urugwaj wprowadzi plastikowe banknoty

Bank Centralny Urugwaju podjął decyzję, że z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy swego istnienia, wprowadzi do obiegu polimerowe banknoty.


Nie jeszcze znana konkretna data wprowadzenia do obiegu nowych, urugwajskich banknotów. Ani to, czy będą one przypominały dotychczasowy bilet o wartości 50 peso, czy też może plastikowa jego wersja będzie miała zupełnie nowy wygląd.

Komunikat banku centralnego wspomina jedynie, że nowa emisja ma „uhonorować powstanie Banku Centralnego Urugwaju” 50 lat temu.

Ujawniono także, że w tej pierwszej w historii Urugwaju serii plastikowych banknotów, wydrukuje się ich „do 10 milionów sztuk”. 50 peso urugwajskich to obecnie równowartość niespełna dwóch dolarów (1,73 USD)

50 urugwajskich peso

Aktualny banknot 50 urugwajskich peso. Widnieje na nim portret José Pedro Vareli – XIX-wiecznego urugwajskiego socjologa, pisarza, dziennikarza i polityka, którego uważa się za twórcę szkolnictwa publicznego w tym kraju. To dzięki jego staraniom przyjęto, w 1877 r., ustawę wprowadzającą w Urugwaju obowiązkową, laicką i bezpłatną edukację podstawową.

Bank Centralny Urugwaju podkreśla w swym komunikacie, że nowe polimerowe bankoty, przez swą wytrzymałość, są „przyjazne środowisku naturalnemu”, i jako takie wpisują się idealnie w „politykę odpowiedzialności społecznej” prowadzonej przez tę instytucję.

Polimerowe banknoty po raz pierwszy w historii zostały wprowadzone do obiegu w 1998 roku przez bank centralny Australii. W chwili obecnej spotkać można je już w ponad 70 państwach świata. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach obecne są w portfelach Brazylijczyków, Chilijczyków, Dominikańczyków, Gwatemalczyków, Haitańczyków, Hondureńczyków, Jamajczyków, Meksykanów, Nikaraguańczyków, Paragwajczyków, oraz na Trynidadzie i Tobago.

Choć droższe w produkcji, polimerowe banknoty są znacznie bardziej wytrzymałe niż te tradycyjne, papierowe. Szacuje się, że ich „średni czas obiegu” jest co najmniej 4-krotnie dłuższy od pieniędzy na bazie celulozy. Polimerowe banknoty są też trudniejsze do podrobienia.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.