Nowi ambasadorzy Polski w Chile i Panamie

Minister Witold Waszczykowski wręczył dzisiaj w imieniu Prezydenta RP nominacje nowym polskim ambasadorom. Są wśród nich szefowie placówek w Santiago de Chile i Panamie.


Jacek Gawryszewski

Minister Waszczykowski wręcza nominację nowemu ambasadorowi RP w Chile, Jackowi Gawryszewskiemu (fot: MSZ)

Nowym ambasadorem Polski w Chile mianowany został pułkownik Jacek Gawryszewski, politolog i dziennikarz z wykształcenia, który całą swą dotychczasową zawodową karierę dzielił między dyplomacją i pracą w służbach specjalnych.

Zaczynał w Urzędzie Ochrony Państwa, po czym w latach 1999-2000 był III sekretarzem Ambasady RP w Tunisie, a następnie – w latach 2000-2005 – Ambasady RP w Bogocie. W latach 2005-2007 pracował w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, m.in. na stanowisku dyrektora Departamentu Przeciwdziałania Terroryzmowi. Od 2007 do 2009 r. był ponownie w MSZ, jako I radca Ambasady RP w Meksyku, a następnie – w latach 2009-2013 – w Ambasadzie RP w Berlinie. Po powrocie do kraju ponownie pracował w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, od 2013 jako zastępca szefa tej służby.

Jacek Gawryszewski ma 51 lat. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (2011) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność w latach 1981-1989 w opozycji antykomunistycznej (2015). Zna biegle język angielski i hiszpański, dobrze niemiecki.

Na stanowisku ambasadora w Santiago de Chile zastąpi Aleksandrę Piątkowską, która pełniła tę funkcję w latach 2012-17.

W wystąpieniu przed sejmową Komisją Spraw Zagranicznych, jeszcze wówczas jako kandydat na ambasadora w Chile,   Gawryszewski wymienił jako priorytety swej pracy w Santiago: kontynuację rozwoju dialogu politycznego, dywersyfikację współpracy gospodarczej, stymulowanie wymiany kulturalno-naukowej i współpracę ze środowiskiem polonijnym.

Leszek Biały

Ambasador RP w Panamie, Leszek Biały, odbiera nominację z rąk min. Waszczykowskiego

Do Panamy jako ambasador RP pojedzie zaś 63-letni Leszek Biały – doktor nauk humanistycznych, iberysta, tłumacz, pisarz i dyplomata.

Biały swą karierę zawodową rozpoczął od pracy naukowej – w latach 80. ubiegłego wieku wykładał historię Hiszpanii i hiszpańskiej sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, oraz przez 3 lata pracował też jako kierownik literacki Teatru Nowego w Warszawie. Po upadku komunizmu, w 1990 roku, rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W latach 1990-94 był I sekretarzem Ambasady RP w Madrycie. Po powrocie do kraju pracował w Departamencie Europy MSZ. Od 1998 do 2003 r. ponownie pracował w Ambasadzie RP w Madrycie jako radca ds. kulturalnych, a następnie jako radca ds. politycznych. Od 2003 do 2008 r. był I radcą w Departamencie Promocji, a następnie w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej (2008-2013). Od 2013 r. był zastępcą dyrektora Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Jest autorem powieści „Źródło Mamerkusa” i „Czarny huzar”. Zna język hiszpański i angielski.

Przed Komisją Spraw Zagranicznych Sejmu RP kandydat na ambasadora zaznaczał, że reaktywacja ambasady w Panamie oznacza powrót do bezpośredniej obecności dyplomatycznej Polski w Ameryce Środkowej. Zapowiadał, że jako chciałby skupić się na kontynuowaniu relacji politycznych z tym regionem, wsparciu polskiej aktywności handlowej w Panamie i państwach dodatkowych akredytacji oraz promocji i umacnianiu pozytywnego wizerunku Polski.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Nowi ambasadorzy Polski w Chile i Panamie"

  1. PolVen  29/08/2017 o 17:40

    Pułkownik na ambasadora? Jak w Wenezueli. Identycznie.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.