Regionalne ganienie Wenezueli

Większość państw Ameryki Łacińskiej ostro potępiła ostatnie działania rządu w Caracas i zadeklarowała, że nie uzna zwołanego z inicjatywy prezydenta Maduro Zgromadzenia Konstytucyjnego.


Ministrowie spraw zagranicznych większości państw Ameryki Łacińskiej (i Kanady) spotkali się dzisiaj w stolicy Peru, Limie. Temat tego ponad 5-godzinnego spotkania był tylko jeden: sytuacja w Wenezueli i kryzys instytucjonalny po wybraniu w tym kraju, niecałe dwa tygodnie temu, Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego.

ministrowie w Limie

Poświęcone sytuacji w Wenezueli spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw regionu (fot. MSZ Peru)

Opublikowany po tym spotkaniu komunikat w zdecydowanych słowach potępia „zerwanie porządku demokratycznego w Wenezueli„.

Argentyna, Brazylia, Kanada, Chile, Gwatemala, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk, Panama, Paragwaj i Peru, za pośrednictwem swych, zgromadzonych dzisiaj w Limie, szefów dyplomacji, oświadczyły wspólnie, że „nie będą uznawać prorządowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, ani żadnych decyzji podjętych przez ten bezprawny organ„.

Państwa te wyraziły też „pełne poparcie i solidarność” dla „demokratycznie wybranego”, kontrolowanego przez opozycję Zgromadzenia Narodowego.

Ministrowie oświadczyli też, że ich państwa będą uznawać jedynie te wenezuelskie ustawy, które przyjęte zostały przez „demokratyczne Zgromadzenie Narodowe„.

Wcześniej, w minioną sobotę, wszyscy pozostali członkowie regionalnego bloku Mercosur, czyli Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj, zdecydowali jednogłośnie o definitywnym zawieszeniu Wenezueli w prawach członka tej organizacji, „do czasu przywrócenie porządku demokratycznego w tym kraju”.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.