Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej w Krakowie

Dzisiaj w Krakowie rozpoczyna się Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej. To będzie aż cały tydzień - związanych z Ameryką Łacińską - koncertów, pokazów filmowych, wystaw zdjęć i warsztatów kulinarnych!


Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej

Festiwal trwać będzie od dzisiaj do 19 października. W przygotowanym przez  Centrum Kultury Latynoamerykańskiej „Centro Latino” programie znalazło się m.in. 5 koncertów, pokazy 20 starannie wyselekcjonowanych filmów, 2 wystawy fotograficzne, 6 paneli dyskusyjnych, spotkania z podróżnikami, oraz warsztaty kulinarne. Wszystko po to aby przybliżyć i promować, jakże zróżnicowaną i bogatą, kulturę Ameryki Łacińskiej.

Kino

W Kinie Pod Baranami zobaczyć będzie można najciekawsze produkcje ostatnich lat z takich krajów jak Gwatemala, Nikaragua, Peru, Chile czy Ekwador.

W ramach festiwalu, zobaczymy m.in poruszające dzieła autorstwa utalentowanych reżyserek.

Amerykanka Pamela Yates wyruszyła do Gwatemali, a przywiezioną stamtąd historię długoletniej walki rdzennych Majów o sprawiedliwość przedstawiła w, nagrodzonym na wielu festiwalach, dokumencie „500 lat„.

czwartek, 12 października, 20:45
500 LAT | 500 AÑOS
reż. Pamela Yates, USA/Gwatemala 2017, 109′

W dramacie „Alba” Any Cristiny Barragán 11-letnia tytułowa bohaterka, na skutek choroby matki, zostanie zmuszona zamieszkać z ojcem, którego prawie nie zna. Film jest ekwadorskim kandydatem do Oscara 2018 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

poniedziałek, 16 października, 19.15
ALBA | ALBA
reż. Ana Cristina Barragán, Ekwador/Meksyk/Grecja 2016, 94′

Bohaterowie filmu „Naga prawda” Florence Jaugey przekonają się co może się stać, kiedy prywatne historie miłosne zarejestrowane w ich telefonach ujrzą światło dzienne. Reżyserka stawia pytania o granice ludzkiej zazdrości i skłania widza do refleksji nad władzą, jaką objął nad nami Internet.
Gościem pokazu będzie Ambasador Nikaragui w Niemczech, Karla Luzette.

piątek, 13 października, 19.30
NAGA PRAWDA | LA PANTALLA DESNUDA
reż. Florence Jaugey, Nikaragua 2014, 92′

Na Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej nie może zabraknąć dzieł twórców, którzy w przenikliwy sposób komentują rzeczywistość społeczno-polityczną.

Carlos Lechuga w filmie „Santa i Andrés” opowiada o nietypowej przyjaźni łączącej kobietę żyjącą na prowincji oraz pisarza, którego rząd uznał za wroga publicznego. Historia ich relacji to przede wszystkim krytyka braku wolności słowa na Kubie, przez którą reżyser naraził się lokalnej cenzurze. Dystrybucja filmu na wyspie została oficjalnie zakazana.

środa, 18 października, 19.15
SANTA I ANDRÉS | SANTA Y ANDRÉS
reż. Carlos Lechuga, Kuba/Kolumbia/Francja 2016, 105′ 

Z kolei w wielokrotnie już nagradzanym dramacie „El Amparo” Rober Calzadilla przedstawi losy dwóch mężczyzn, którzy przeżyli strzelaninę na granicy wenezuelsko-kolumbijskiej. To oparta na faktach wstrząsająca historia, która zakończyła się w Międzyamerykańskim Trybunale Praw Człowieka.

wtorek, 17 października, 19.15
EL AMPARO | EL AMPARO
reż. Rober Calzadilla, Wenezuela/Kolumbia 2016, 98′

Na ekranie pojawią się także dwie produkcje oparte na powieściach Mario Vargasa Llosy, noblisty, jednego z najsłynniejszych pisarzy Ameryki Łacińskiej.

Święto kozła” z udziałem Isabelli Rossellini opowiada o czasach dominikańskiego dyktatora, Rafaela Leónidasa Trujillo z punktu widzenia córki jednego z jego najbliższych współpracowników.

sobota, 14 października, 18.45
ŚWIĘTO KOZŁA | LA FIESTA DEL CHIVO
reż. Luis Llosa, Republika Dominikany/Hiszpania/Wielka Brytania 2005, 132′
○ słowo wstępne: Tomasz Pindel

Egzotyczna satyra wojskowa „Pantaleon i wizytantki” to zaś nakręcona z dużym rozmachem superprodukcja (z piękną Wenezuelką, Angie Cepedą, w jednej z głównych ról!), przenosząca w dzisiejsze czasy akcję jednej z najsłynniejszych powieści peruwiańskiego pisarza.

czwartek, 19 października, 18.45
PANTALEON I WIZYTANTKI | PANTALEÓN Y LAS VISITADORAS
reż. Francisco J. Lombardi, Peru/Hiszpania 2000, 137′

Oba filmy zostaną zaprezentowane dzięki uprzejmości Ambasady Peru w Polsce.

W programie festiwalu znalazł się również pokaz filmów krótkometrażowych z Chile, a wśród nich m.in. historia miłosna, komentarz społeczny oraz eksperymentalne animacje, w tym jedna nakręcona w nieistniejącym wcześniej języku.

niedziela, 15 października, 19.30
BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH | SET OF SHORTS, Chile 2013-2017, 90’

Partnerem projekcji jest chilijski festiwal filmów krótkometrażowych Cortos en Grande.

W niedzielny poranek w ramach jesiennej edycji cyklu Baranki Dzieciom – pomysłowi bracia Bolek i Lolek zabiorą najmłodszych widzów w ekscytującą podróż do Ameryki Łacińskiej. Po projekcji bajek odbędą się warsztaty plastyczne, które przybliżą dzieciom kulturę latynoamerykańską.

niedziela, 15 października
11.00 BARANKI DZIECIOM: BARANKI W AMERYCE ŁACIŃSKIEJ 
BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT – zestaw bajek, ok. 40’
reż. Józef Byrdy, Wacław Wajser, Edward Wątor, Stanisław Dülz, Polska 1968-1970

Filmowe atrakcje Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej nie ograniczają się do Kina pod Baranami. W Kinie Paradox będzie można odbyć filmową podróż do Salwadoru, Boliwii, Argentyny i Brazylii:

Cuatro Puntos Cardinales” to film, który przedstawia cztery wzruszające historie pochodzące z czterech stron Salwadoru: północy, południa, wschodu i zachodu. Pokazujemy różnorodność kulturową; chcemy stworzyć film, który by zrywał z charakterystycznymi wypowiedziami medialnymi w Ameryce Centralnej, często przesyconymi przemocą. Od nadmorskich wspólnot, w których uprawia się surfing do plantacji kawy, od byłych partyzanckich stref, aż po wioski pełne rękodzieła. W tak małym kraju jest dużo do zobaczenia i do opowiedzenia!

piątek, 13 października, 20:40
CUATRO PUNTOS CARDINALES – Film w hiszpańskiej wersji językowej z angielskimi napisami
Reżyseria: Javier Kafie
Scenariusz: Javier Kafie
Dokument, 2014, 55 min., El Salvador

 

Pewien filmowiec oraz indiański przywódca odbywają wspólnie podróż przez lasy w południowo – wschodniej części Boliwii w związku z filmem na temat Indian Guarani. Punktem wyjścia jest obraz ukazujący kilku dzikusów, nagrany przez szwedzkiego badacza w 1910 roku. Jednak współcześni mają wiele więcej możliwości, niż tylko nostalgia zagubionego na zawsze świata. To podróż do samopoznania poprzez patrzenie i słuchanie tego co znajduje się naokoło nas. Film zrealizowany metodą Cinemascope, łączy prozę życia z prozą na temat bohaterskiego ludu.

sobota, 14 października, 20:40
YVY MARAEY (TIERRA SIN MAL) – Film w oryginalnej wersji językowej (język Indian Guarani) z angielskimi napisami
Reżyseria: Juan Carlos Valdivia
Scenariusz: Juan Carlos Valdivia, Elio Ortiz
Fabuła, 2013, 13 min.,  Boliwia

 

Rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, a także wielu festiwali filmowych na całym świecie. W roli głównej Sonia Braga („Pocałunek kobiety pająka”). Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla kasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

niedziela, 15 października, 17:30
AQUARIUS
Reżyseria: Kleber Mendonça Filho
Scenariusz: Kleber Mendonça Filho
Fabuła, 2016, 142 min., Brazylia

Carmo” to niesamowity film akcji, w którym przeplatają się romans i kino drogi, a wszystko na tle przepięknych, południowoamerykańskich krajobrazów. Inspiracją dla tego debiutu były takie filmy jak klasyczne „Bonnie i Clyde” i uznane przez krytykę „I twoją matkę też” (Y tu mamá también). Carmo to piękna, młoda dziewczyna, która wolałaby umrzeć niż spędzić jeszcze jeden dzień w zapadłej dziurze na granicy Brazylii i Paragwaju, gdzie obecnie mieszka. Marco to samotnik na wózku inwalidzkim i drobny kryminalista, który właśnie przyjechał do miasta i desperacko poszukuje kogoś, kto pomoże mu rozładować świeży transport towaru z przemytu. Ta dwójka spotka się w zaskakujących okolicznościach, aby udać się w niebezpieczną podróż na granicy prawa.

poniedziałek, 16 października, 20:40
CARMO HIT THE ROAD
Reżyseria: Murilo Pasta
Scenariusz: Murilo Pasta
Fabuła, 2007, 97 min., Brazylia

 

Tylko jeden film pokonał w Brazylii w zestawieniach box-office’u „Avatara”. „Elitarni – ostatnie starcie” potrzebował zaledwie trzech tygodni na zdobycie tytułu największego hitu XXI wieku. Na ten wynik zapracował nie tylko świetny scenariusz, ale przede wszystkim brawurowo zrealizowane sceny akcji. „Zebraliśmy wspaniałą ekipę od efektów specjalnych”– mówi reżyser filmu Jose Padilha, w tym m.in. takich specjalistów jak Bruno Van Zeebroeck („Transformers”), William Boggs („Spiderman”) czy Keith Woulard („Dzień Niepodległości”). „Elitarni-ostatnie starcie” to mistrzowsko zagrane kino akcji. Kojarzone głównie z karnawałem – Rio, stanie się miastem pełnym gniewu. W świecie bez zasad, po dwóch stronach barykady staną oddziały specjalne, dowodzone przez kapitana Nascimento (w tej roli Wagner Moura) i bezwzględni bossowie ulicznych gangów.

wtorek, 17 października, 20:40
ELITARNI – OSTATNIE STARCIE
Reżyseria: José Padilha
Scenariusz: Bráulio Mantovani
Fabuła, 2010, 115 min, Brazylia

 

Kalendarz Daniela Mantovaniego, argentyńskiego pisarza o międzynarodowej sławie, który zdobył wszystko – łącznie z Nagrodą Nobla, jest pełen obowiązków i prestiżowych wydarzeń. Ale Mantovani (Oscar Martínez, najlepszy aktor festiwalu w Wenecji 2016) niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela. Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne nieporozumienia. Wkrótce jednak atmosfera zagęści się i Mantovani będzie zmuszony walczyć o… własne życie.

środa, 18 października, 20:40
HONOROWY OBYWATEL
Reżyseria: Gastón Duprat, Mariano Cohn
Scenariusz: Andrés Duprat
Fabuła, 2016, 220 min., Argentyna

Fotografia

Ważne miejsce w programie Festiwalu zajmie najsłynniejsza meksykańska artystka, Frida Kahlo. We współpracy z Ambasadą Meksyku zostanie zaprezentowana wystawa ‘’Frida Kahlo. Niech żyje życie’’, obejmującą 50 zdjęć autorstwa różnych fotografów i artystów czasów Fridy i jej partnera Diego Rivery, m.in. Guillerma Kahlo, ojca Fridy, Augustina Victora Casasoli, Nickolasa Muraya, Élie Faure. Wystawa opowiada historię związku Fridy i Diego, ich wspólnego życia pełnego rozstań i powrotów. Para spędziła ze sobą prawie dwadzieścia pięć lat – od ślubu w 1929 roku, aż do śmierci Fridy w 1954. Na zdjęciach zobaczymy także ikonę ruchu surrealistycznego André Bretona czy Lwa Trockiego. Autorom fotografii udało się uchwycić niezwykle ważny moment w historii Meksyku i życiu artystyczno-politycznym kraju.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii ZPAF od 14 października do 5 listopada.

MUZYKA

Wieczorami w słynnej Piwnicy Pod Baranami zabrzmią latynoskie rytmy, które przybliżą artyści z Argentyny, Kolumbii, Kuby i Hiszpanii.

SPOTKANIA I KUCHNIA

Oprócz tego Centrum Kultury Latynoamerykańskiej zaprasza na wykłady dotyczące literatury, prezentacje podróżników i wyjątkowe warsztaty kulinarne inspirowane daniami samej Fridy Kahlo, przygotowane przez Pamelę Montellano López, szefową kuchni Ambasadora Meksyku w Polsce, które odbywać się będą w restauracji Taco Mexicano.

 

Szczegółowy program Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej znajduje się na stronie internetowej organizatora – Centro Latino.

tierralatina.pl jest partnerem medialnym tej imprezy.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.