Wenezuela: Aserca też zwija skrzydła

Kolejna wenezuelska linia lotnicza kończy działalność. Tym razem to Aserca Airlines, jeden z największych krajowych przewoźników.


To już druga wenezuelska linia lotnicza, która w tym miesiącu zwija skrzydła. Na początku maja o zaprzestaniu działalności poinformowała Santa Barbara. Wtedy mówiono jednak, że to właśnie Aserca ma przejąć część pracowników i niektóre trasy obsługiwane wcześniej przez SBA Airlines.

Aserca Airlines

Nadzieja ta nie trwała jednak długo. Wczoraj Aserca, która już od kilku miesięcy nie była w stanie wykonywać wszystkich swych rozkładowych lotów i co rusz odwoływała połączenia, wydała komunikat zaczynający się słowami:

Kochana Wenezuelo – po 25 latach działalności kończymy nasz lot (…)

Przedstawiciele przewoźnika poinformowali, że firma nie jest już w stanie serwisować swych samolotów. I bynajmniej nie chodzi tu o wiek maszyn (choć aktualna flota Aserca składa się z 5. MD-80/82 mających, średnio po prawie 28 lat), tylko o fakt, że wobec szalejącej w tym kraju inflacji i trudnym dostępie do wymienialnych walut, nie stać jej na zakup niezbędnych części zamiennych, ani wykup ubezpieczeń niezbędnych do wykonywania międzynarodowych połączeń.

Tymczasem jeszcze kilka lat temu Aserca była najdynamiczniej rozwijającą się i najpunktualniejszą linią lotnicza w Wenezueli. Łączyła Caracas z aż 11 miastami wewnątrz Wenezueli, oraz latała na Dominikanę, Curacao i Arubę.

Wenezuela, która pod koniec XX wieku była krajem o największej, w Ameryce Południowej, liczbie bezpośrednich połączeń lotniczych, staje się coraz bardziej białą plama na lotniczej mapie regionu. Z powodu kryzysu gospodarczego, ale też kłopotów z bezpieczeństwem i przestrzeganiem międzynarodowych standardów na najważniejszych lotniskach, coraz więcej zagranicznych przewoźników omija ten kraj, a lokalne linie upadają.

Wśród przewoźników, którzy – w ciągu ostatnich 4 lat – zrezygnowali z połączeń z Wenezuelą są m.in.: United Airlines, Delta, Avianca, LATAM Airlines, Gol, Alitalia, Aeroméxico, Air Canada i Lufthansa.

Prześlij dalej:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.