Żałoba na Kubie po katastrofie boeinga

Na Kubie rozpoczęła się dzisiaj 3-dniowa żałoba narodowa, ogłoszona po wczorajszej katastrofie boeinga 737, który rozbił się tuż po starcie z lotniska w Hawanie. W wypadku zginęło co najmniej 110 osób.


Rozbity boeing 737-200 należał do meksykańskich linii lotniczych Aerolíneas Damojh, które pod komercyjną marką Global Air, oferują chartery oraz tzw. wet-leasing, czyli wynajem samolotów wraz z załogą innym przewoźnikom. Piątkowy – feralny – lot, był wykonywany właśnie w takiej formule: załoga samolotu była w pełni meksykańska, ale krajowy lot na trasie Hawana-Holguín, nosił numer państwowych kubańskich linii lotniczych Cubana de Aviación.

katastrofa w Hawanie

resztki rozbitego samolotu (fot: Ariel Cecilio Lemus)

Według cytowanych przez kubańską prasę świadków, samolot rozbił się kilka minut po starcie ze stołecznego lotniska. –Widziałem jak samolot się wznosi i gdy rozpoczął zakręt w prawo, nagle zaczął spadać.- mówił jeden z nich dziennikowi Granma.

Maszyna rozbiła się w pobliżu znajdującej się w pobliżu stołecznego lotniska hawańskiej dzielnicy Santiago de Las Vegas. Szczęście w nieszczęściu, samolot spadł w pobliżu nasypu kolejowego, kilkaset metrów od najbliższych budynków mieszkalnych.

Miguel Díaz-Canel

Prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel spotkał się z rodzinami ofiar katastrofy (fot: Estudios Revolución)

Na miejsce katastrofy bardzo szybko przyjechał kubański prezydent, Miguel Díaz-Canel. Potwierdził on później oficjalnie, że na pokładzie rozbitego samolotu znajdowało się 107 pasażerów i 6 członków załogi.

Służby ratunkowe odnalazły 4 osoby, które przeżyły wypadek. Jedna z nich zmarła po przewiezieniu do szpitala, ale trzy pozostałe wciąż walczą o życie. Lekarze ich stan określają jako „bardzo poważny”, choć już nie „krytyczny”.

Wg. niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji na pokładzie rozbitego samolotu, poza 6 meksykańskich członków załogi, znajdowało się conajmniej 4 innych cudzoziemców. Dwóch z nich to ponoć mieszkający na Kubie studenci z Afryki, a dwóch pozostałych – turyści z Argentyny. Nie ma ich wsród osób, które przeżyły katastrofę.

Wypadki lotnicze są na Kubie relatywnie częste. W obiegłym roku rozbił się tam wojskowy samolot transportowy An-26 z 8 osobami na pokładzie – wszyscy zginęli. W 2010 w katastrofie pasażerskiego ATR-72 zginęło 68 osób, w tym 28 zagranicznych turystów. Najtragiczniejszym wypadkiem pozostaje katastrofa Iła 62-M, który – w 1989 roku – rozbił się tuż po starcie z lotniska w Hawanie. Zginęło wówczas 150 osób, w tym 24 mieszkańców domów na które spadł samolot.

katastrofa lotnicza w Hawanie

miejsce katastrofy (fot: Ariel Cecilio Lemus)

Według meksykańskich władz lotniczych, rozbity boeing 737-200 był wyprodukowany w 1979 roku, a ostatni całościowy serwis przeszedł rok temu.

Prześlij dalej:

Jedna reakcja na "Żałoba na Kubie po katastrofie boeinga"

  1. Pingback: Meksyk będzie badał katastrofę lotniczą na Kubie | tierralatina.pl - Ameryka Łacińska i Karaiby

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.